Zaparcia w ciąży. Co na zaparcia w ciąży?
Aktualizacja: 23 sierpnia, 2018
Zaparcia w ciąży to dość powszechny problem wśród kobiet. W okresie ciąży, bez względu na to czy przebiega ona prawidłowo czy też z problemami, kobiety często mają do czynienia z różnego rodzaju dolegliwościami. Zaparcia są jednym z głównych problemów dotykających matki w pierwszym okresie ciąży i sprawiają, że czas, który powinien być jednym z najpiękniejszych w życiu kobiety, staje się czymś bolesnym, powodującym dyskomfort i utrudniającym funkcjonowanie.
Zaparcia w ciąży
Zaparcia w ciąży szacuje się, że dotykają aż od 16% do 39% kobiet. Z natury organizm kobiety jest przygotowany pod względem fizjologicznym na wszelkie zmiany jakie zachodzą w okresie ciąży. Niekiedy jednak, niektóre mechanizmy tego skomplikowanego układu zawodzą i w efekcie występują różnego rodzaju dolegliwości, często będące pierwszymi objawami tego odmiennego stanu, jak np. wymioty, zgaga, częste oddawanie moczu czy drażliwość. Dzieję się to w efekcie zwiększonego wydzielania progesteronu w organizmie kobiet spodziewających się dziecka, a także zmniejszonym wydzielaniem motyliny (hormonu jelita cienkiego, pobudzającego skurcze mięśni gładkich jelita) i wzrastającą macicą, uciskającą żołądek. W wyniku tego dochodzi do upośledzenia perystaltyki. Lekceważąc ten problem, można dopuścić do rozwinięcia powikłań, jak np. hemoroidy. Ważne jest, że dzięki zachowaniu odpowiedniej diety i wprowadzeniu aktywności fizycznej, można nie tylko złagodzić zaparcia w ciąży, ale również całkowicie zapobiec ich wystąpieniu.
Co na zaparcia w ciąży?
Jak wspomniano wyżej, włączenie prawidłowej diety i aktywności fizycznej może złagodzić dolegliwość lub nawet zapobiec jej wystąpieniu. Włączenie ruchu do stylu życia jest niezwykle ważne, szczególnie w tym ważnym okresie ciąży. Pozwala to na odpowiednie dotlenienie i utrzymanie prawidłowej pracy wielu układów, pomijając to, że poprawi samopoczucie ciężarnej kobiety i wspomoże utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Dodatkowo istnieją produkty, które dodane do menu, wzmogą aktywność przeczyszczającą i wspomogą leczenie. Znana jest aktywność łagodząca zaparcia kozieradki czy siemienia lnianego, z którego można przygotować napar, zalewając go niewielką ilością gorącej wody i pozostawiając do ostygnięcia i napęcznienia. Ze względu na dużą obecność błonnika pokarmowego i substancji aktywnych wspomaga defekację i usprawnia perystaltykę jelit. Istotne jest także odpowiednie nawodnienie. Organizm, w celu uniknięcia stanu odwodnienia, dokonuje bardzo dużej resorpcji w jelicie grubym, w efekcie czego kał jest twardy i powoduje trudności w jego usuwaniu.
Dodatkowo skuteczne na zaparcia w ciąży okazuje się spożywanie soków owocowych i warzywnych (ale tych naturalnych, bez dodatku cukru i substancji dodatkowych, najlepiej wybierać soki 100% o dobrym składzie lub też samodzielnie wyciskać sok z surowców). Z pewnością należy całkowicie wyeliminować cukier z posiłków, a także wszelkie produkty wysoko przetworzone jak białe pieczywo, ryż, makaron czy produkty typu fast food. Szczególnie zalecane są jabłka, suszone śliwki, pełnoziarniste produkty zbożowe, migdały, woda ze śliwkami lub też z miodem, a także nabiał t.j. kefiry czy jogurty, wzbogacane w bakterie probiotyczne, wspomagające utrzymanie prawidłowej mikroflory jelitowej, co jest również niezwykle ważne przy problemach z wydalaniem.
Podsumowując zaparcia w trakcie ciąży to problem dotykający niemal co drugą kobietę. Uniknięcie tej dolegliwości czy choćby łagodzenie objawów jest niezwykle proste, wystarczy włączyć do codziennego menu odpowiednią dietę, a także niewielką aktywność fizyczną i dbać o odpowiednie nawodnienie, spożywając minimum 2l wody dziennie. Jest to niezwykle istotne, gdyż w efekcie ignorowania tego problemu, oprócz nieprzyjemnych symptomów jak bolesność i skurcze w okolicy brzucha, może dojść do rozwoju powikłań, jak np. hemoroidy, które potrafią być niezwykle bolesne i sprawiać olbrzymi dyskomfort.
Literatura:
- A. Bardsley: „Assessment and treatment options for patients with constipation.”, Br J Nurs. 2017 Mar 23;26(6):312-318.
- A. Bazylko: „Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu.”, Terapia i Leki, Tom 66, Nr. 7, 2010.
- R. Samavati, E. Ducza, J. Hajagos-Tóth, R. Gaspar: „Herbal laxatives and antiemetics in pregnancy.”, Reproductive Toxicology, Volume 72, September 2017, Pages 153-158.
- T. Drozdek-Małopelsza, J. Rodziewicz-Gruhn: „Kultura Fizyczna, Tom XVI, Nr.3”, Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie, Częstochowa, 2017.
Nigdy nie miałam problemu z zaparciami a w ciąży nie mogę sobie z nimi poradzić. Wprowdziłam do diety suszone owoce, nabiał, owsianke itp. Trochę to pomaga.
Przy przewlekłych zaparciach to jednak nie ma wyjścia i trzeba udać się do lekarza, ale jak to jakieś jednorazowe przypadki albo zaparcia związane z okresem ciąży to polecam czopki.
Nie wiem czy myślisz o tych samych czopkach, ale w czasie ciąży na mnie działały evaqu. Brałam je bo to czopki przede wszystkim dla kobiet w ciąży