Hashimoto – objawy. Choroba Hashimoto a ciąża
Choroba Hashimoto sieje spustoszenie nie tylko w sferze wewnętrznej organizmu, ale i psychice chorego. Niejednokrotnie pacjenci opisują ją jako stan nie poznawania siebie i reakcji swojego organizmu. Jak więc rozpoznać Hashimoto? I jak przyszłe mamy chorujące na tę chorobę mogą przygotować się do przyjścia na świat nowego życia?
Hashimoto – objawy
Niedoczynność tarczycy Hashimoto rozpoznać można po bardzo charakterystycznych objawach, do których należą: zmęczenie, zaburzenie koncentracji, wzrost masy ciała, zaparcia, obniżenie sprawności fizycznej, depresyjny nastrój, rozdrażnienie, lęk, suchość i szorstkość skóry, łamliwość włosów [1,2]. Jeśli takie objawy wystąpią należy zgłosić się do lekarza endokrynologa. Wykona lub zleci on badania, które pozwolą określić, czy i w jakim stopniu tarczyca działa nieprawidłowo. Podejmie również dalszą diagnostykę obejmującą określenie dawki leku, a także sprawdzenia, czy nie występują inne, współistniejące jednostki chorobowe wynikające również z autoagresji, jak np. insulinooporność.
Choroba Hashimoto a ciąża
Kobiety chorujące na Hashimoto oczywiście mogą zostać szczęśliwymi mamami, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania organizmu. Ta jednostka chorobowa wiąże się bowiem z 3–5 krotnie większym prawdopodobieństwem występowania poronień [1]. Planując ciążę należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość wartości FT3, FT4 oraz TSH – wskazane jest, by mieściły się one w normach. Zbyt wysokie lub niskie parametry przyczyniają się bowiem do zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz upośledzonego zagnieżdżania się komórki jajowej. Ponadto istotnym czynnikiem jest wprowadzenie odpowiedniej dietoterapii, z wyłączeniem produktów, które wspomagają autoagresję oraz z odpowiednią, zgodną z normami, ilością składników mineralnych, tj. selen, jod, żelazo.
Najczęściej w trakcie ciąży dochodzi do złagodzenia objawów choroby, co jest spowodowane spadkiem aktywności obrony autoimmunologicznej. W trakcie trwania ciąży należy jednak wykonywać co 4–6 tygodni oznaczenia laboratoryjne hormonów tarczycy oraz ewentualną zmianę dawki leku, przeprowadzoną przez lekarza. Nieleczona lub zaniedbana niedoczynność w ciąży może bowiem przyczynić się do upośledzenia umysłowego dziecka, zaburzeń rozwojowych, a także poronienia. Jeśli wszystkie wyniki badań są unormowane, dziecko rozwija się prawidłowo, a skutki choroby zmniejszają swoje działanie [1,2,3].
Hashimoto należy do chorób trudnych do leczenia. Niemniej za pomocą wielu specjalistów, w tym endokrynologa i wykształconego w tym kierunku dietetyka, możliwe jest złagodzenie objawów tak, by choroba nie wpływała bezpośrednio na styl i efektywność codziennych działań.
Literatura:
- L. Brakebusch, A. Heufelder. Jak żyć z Hashimoto? Pro Medica Media, 2010
- Wentz I. Zapalenie tarczycy Hashimoto. 2013.
- Krysiak R., Okopień B., Szkoróbka W., Herman Z. Choroby tarczycy w ciąży i po porodzie. Przegląd Lekarski 2007 / 64 / 3.