Hashimoto – objawy. Choroba Hashimoto a ciąża

Choroba Hashimoto sieje spustoszenie nie tylko w sferze wewnętrznej organizmu, ale i psychice chorego. Niejednokrotnie pacjenci opisują ją jako stan nie poznawania siebie i reakcji swojego organizmu. Jak więc rozpoznać Hashimoto? I jak przyszłe mamy chorujące na tę chorobę mogą przygotować się do przyjścia na świat nowego życia?
Hashimoto – objawy
Niedoczynność tarczycy Hashimoto rozpoznać można po bardzo charakterystycznych objawach, do których należą: zmęczenie, zaburzenie koncentracji, wzrost masy ciała, zaparcia, obniżenie sprawności fizycznej, depresyjny nastrój, rozdrażnienie, lęk, suchość i szorstkość skóry, łamliwość włosów [1,2]. Jeśli takie objawy wystąpią należy zgłosić się do lekarza endokrynologa. Wykona lub zleci on badania, które pozwolą określić, czy i w jakim stopniu tarczyca działa nieprawidłowo. Podejmie również dalszą diagnostykę obejmującą określenie dawki leku, a także sprawdzenia, czy nie występują inne, współistniejące jednostki chorobowe wynikające również z autoagresji, jak np. insulinooporność.
Choroba Hashimoto a ciąża
Kobiety chorujące na Hashimoto oczywiście mogą zostać szczęśliwymi mamami, jednak wymaga to odpowiedniego przygotowania organizmu. Ta jednostka chorobowa wiąże się bowiem z 3–5 krotnie większym prawdopodobieństwem występowania poronień [1]. Planując ciążę należy zwrócić uwagę na odpowiednią ilość wartości FT3, FT4 oraz TSH – wskazane jest, by mieściły się one w normach. Zbyt wysokie lub niskie parametry przyczyniają się bowiem do zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz upośledzonego zagnieżdżania się komórki jajowej. Ponadto istotnym czynnikiem jest wprowadzenie odpowiedniej dietoterapii, z wyłączeniem produktów, które wspomagają autoagresję oraz z odpowiednią, zgodną z normami, ilością składników mineralnych, tj. selen, jod, żelazo.
Najczęściej w trakcie ciąży dochodzi do złagodzenia objawów choroby, co jest spowodowane spadkiem aktywności obrony autoimmunologicznej. W trakcie trwania ciąży należy jednak wykonywać co 4–6 tygodni oznaczenia laboratoryjne hormonów tarczycy oraz ewentualną zmianę dawki leku, przeprowadzoną przez lekarza. Nieleczona lub zaniedbana niedoczynność w ciąży może bowiem przyczynić się do upośledzenia umysłowego dziecka, zaburzeń rozwojowych, a także poronienia. Jeśli wszystkie wyniki badań są unormowane, dziecko rozwija się prawidłowo, a skutki choroby zmniejszają swoje działanie [1,2,3].
Hashimoto należy do chorób trudnych do leczenia. Niemniej za pomocą wielu specjalistów, w tym endokrynologa i wykształconego w tym kierunku dietetyka, możliwe jest złagodzenie objawów tak, by choroba nie wpływała bezpośrednio na styl i efektywność codziennych działań.
Literatura:
- L. Brakebusch, A. Heufelder. Jak żyć z Hashimoto? Pro Medica Media, 2010
- Wentz I. Zapalenie tarczycy Hashimoto. 2013.
- Krysiak R., Okopień B., Szkoróbka W., Herman Z. Choroby tarczycy w ciąży i po porodzie. Przegląd Lekarski 2007 / 64 / 3.
Cierpi na nie ok. 700 tys. Polaków i coraz częściej jest ona diagnozowana. Ponadto nie ma chyba innej jednostki chorobowej, w ramach której narosło by tyle spekulacji oraz mitów żywieniowych. Mowa o chorobie Hashimoto – czym jest i jak nauczyć się z nią żyć? czytaj więcej
Tarczyca jest gruczołem położonym w okolicy szyi po obu stronach tchawicy. Rolą tarczycy jest produkowanie hormonów tyroksyny (T3) i trójjodotyroniny (T4), które odpowiadają za prawidłowy metabolizm energetyczny organizmu. Prawidłowe działanie tarczycy jest uzależnione od funkcjonowania podwzgórza oraz przysadki mózgowej. Gdy dojdzie do zaburzenia działania tarczycy, podwzgórza lub przysadki stwierdza się nadczynność lub niedoczynność tarczycy. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !