Wizyta u dietetyka z dzieckiem – czy warto?
Aktualizacja: 31 grudnia, 2024
Każda mama i każdy tata, chcą aby ich dziecko pod kątem psychicznym i fizycznym rozwijało się prawidłowo, co związane jest ściśle z rodzajem spożywanego przez dziecko pokarmu. Zapewnienie maluchowi odpowiedniej porcji różnorodnych wartościowych pokarmów może wydawać się z pozoru bardzo proste. Co jednak zrobić, kiedy u dziecka wykryto alergię na wybrane składniki, nie ma ochoty na pokarmy i stale chudnie bądź zbyt szybko przybiera na masie ciała?
Wizyta u dietetyka z dzieckiem
Posiadanie dziecka to nie tylko przyjemności związane z obserwacją, jak się rozwija, poznaje świat, wypowiada pierwsze słowa czy samodzielnie stawia pierwsze kroki. To również odpowiedzialność zadbania o prawidłowe i zdrowe nawyki żywieniowe dziecka, które zapobiegną rozwojowi nadwagi lub otyłości u młodego organizmu i jednocześnie zabezpieczą lub wydłużą w czasie rozwój chorób dietozależnych: cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, chorób układu krążeniowego. Liczne badania naukowe donoszą, że nadwaga i otyłość w wieku rozwojowym, sprzyja utrzymywaniu się nadmiernej masy tłuszczowej w wieku dorosłym oraz zwiększa ryzyko ciężkich chorób. Według raportu WHO, w 2005 roku z problemem nadwagi, zmagało się 1,6 mld ludności, a problem otyłości dotyczył ponad 400 mld dorosłych osób na całym świecie. Zatem profilaktyka nadmiaru masy ciała konieczna jest w grupie najmłodszych.
Wizytę u dietetyka z dzieckiem zalecałabym nie tylko w przypadku, gdy dziecko ma wykrytą nadmierną masę ciała w stosunku do wzrostu. Po drugiej stronie szali znajdują się rodzice dzieci, które nie mogą osiągnąć minimalnej masy ciała dla wieku i płci dziecka oraz rodzice niejadków. Dobry dietetyk będzie w stanie zbilansować prawidłowy jadłospis dla Twojego dziecka, który jednocześnie będzie atrakcyjny pod względem wybieranych produktów żywieniowych. Zwróci uwagę na produkty o wysokiej wartości odżywczej, które jednocześnie będą w małej porcji zawierały duże pokłady energii.
W wieku dziecięcym najczęściej diagnozuje się pewne schorzenia w postaci alergii lub nietolerancji pokarmowych, a na niektóre z nich w miarę rozwoju, organizm nabiera tolerancji. Jeżeli u dziecka wykryto alergię na składniki pokarmowe m.in. na białka zawarte w orzechach, rybach, jajach, białka mleka krowiego, gluten, fenyloalaninę czy też nietolerancje m.in. laktozy, sacharozy, fruktozy to również dobrym pomysłem będzie konsultacja z doświadczonym dietetykiem. W wielu produktach znajdują się alergenne składniki, o których zawartości w produkcie możesz dowiedzieć się wnikliwie analizując etykiety produktów spożywczych. W rozszyfrowywaniu informacji zawartych na opakowaniu może pomóc Ci porada dietetyka, dotycząca składników na jakie powinieneś uważać.
Niestety należy również zwrócić uwagę na grupę dzieci, które od urodzenia lub wczesnych lat życia zmagają się z poważnymi chorobami takimi jak cukrzyca typ 1, choroby wątroby, trzustki, choroby jelit, nowotwory czy mukowiscydowa. W przypadku wymienionych schorzeń prawidłowe żywienie dietetyczne stanowi istotny element poprawiający komfort życia pacjenta.
Czy warto iść z dzieckiem do dietetyka?
Podsumowując powyższy akapit do dietetyka z dzieckiem warto udać się w następujących przypadkach:
- dziecko ma nadmierną lub niewystarczającą masę ciała,
- obserwujesz negatywne i niekorzystne dla zdrowia zachowania żywieniowe pociechy lub nie jesteś pewien ich poprawności, co chcesz skonsultować ze specjalistą,
- gdy dziecko ma nadmierny apetyt lub jest niejadkiem,
- w przypadku stwierdzenia u dziecka alergii lub nietolerancji na pokarmy,
- obserwujesz u dziecka niepokojące symptomy m.in. senność, bladość skóry, nagły spadek „żywotności malucha”, nagły spadek/wzrost masy ciała, biegunki, zatwardzenia, atopowe zapalenie skóry, obrzęki, reakcje alergiczne po spożyciu pokarmów itp.
- jeśli stosujesz ograniczenia dietetyczne w postaci diety bezglutenowej, wegańskiej, wegetariańskiej, bezmlecznej itp. i masz zastrzeżenia co do stosowania ich u dziecka,
- gdy dziecko jest bardzo aktywne fizycznie np. uprawia sport.
Dieta dziecka prowadzona poprawnie od wczesnych lat dzieciństwa stanowi stabilny fundament dający podstawy do życia w zdrowiu Twojego dziecka. W przypadku gdy dziecko ma alergię, nietolerancję pokarmową, chorobę metaboliczną lub inne schorzenie wymagające stosowania ograniczeń żywieniowych, warto skonsultować się ze specjalistą.
Przeczytaj też: