Wizyta u dietetyka – jak wygląda, ile kosztuje, czy warto iść?
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Bez względu na to czy powodem Twojej wizyty u dietetyka jest zmiana nawyków żywieniowych, chęć utraty nadmiernej masy ciała czy też ustawienie poprawnego żywienia pod kątem konkretnej jednostki chorobowej, przed spotkaniem warto dowiedzieć, jak będzie przebiegało. Z czego składa się wizyta u dietetyka, czy warto z niej skorzystać oraz jaka jest jej cena?
Wizyta u dietetyka podobnie jak u lekarza budzi strach u wielu osób, co staje się główną przyczyną do rezygnacji ze spotkania ze specjalistą. Lęk przed nieznanym może zostać skutecznie przezwyciężony, kiedy dowiesz się w jaki sposób będzie przebiegała wizyta u dietetyka, co warto zabrać ze sobą oraz jak się do niej przygotować, aby czuć się komfortowo i wynieść najwięcej informacji. Rolą dietetyka nie jest ocenianie pacjenta, ale chęć pomocy w rozwiązaniu problemów z odżywianiem się, zmianie nieprawidłowych nawyków żywieniowych na korzystne dla zdrowia oraz nauce sposobu doboru produktów spożywczych, aby nie sprzyjały rozwojowi chorób metabolicznych i nie powodowały nieprzyjemnych dolegliwości związanych ze zdiagnozowaną już u pacjenta jednostką chorobową.
Wizyta u dietetyka
Pierwszym krokiem do odbycia wizyty jest wybór specjalisty. Mamy do dyspozycji głównie odpłatne wizyty prywatne. Porady dietetyczne nie są powszechnie refundowane przez NFZ, i dotyczą jedynie osób ze stwierdzoną otyłością, chorych na cukrzycę lub z zaburzeniami odżywiania. Wizyta u dietetyka trwa średnio ok. 40–60 minut. Na stronie internetowej wybranego szpitala bądź poradni dietetycznej powinny znaleźć się informacje dotyczące tego, w jaki sposób przygotować się na wizytę oraz co warto ze sobą zabrać.
Na pierwsze na spotkanie warto przynieść:
- Wydrukowany i dokładnie wypełniony dzienniczek trzydniowego bieżącego notowania, który powinien znaleźć się na stronie internetowej placówki. W dzienniczku bieżącego notowania powinieneś skrupulatnie notować wszystkie spożyte produkty spożywcze, potrawy, przekąski z uwzględnieniem wielkości porcji, składników z jakich składała się potrawa oraz ich ilości (w gramach lub miarach domowych np. łyżka oleju, kubek 200 ml mleka), a także sposobie przygotowania do spożycia (smażenie, gotowanie, bez obróbki itp.). Nie zapomnij o uwzględnieniu również wypijanych napojów: wody, herbat, kawy, soków, napojów oraz dodatków do nich np. cukru, mleka. Im dokładniej zapiszesz spożywane posiłki, tym łatwiej dietetykowi będzie wychwycić ewentualne błędy i tym lepiej będzie w stanie Ci pomóc! Najlepiej, aby notowanie dotyczyło dwóch dni roboczych oraz jednego dnia wolnego.
- Badania z ostatnich 6-ciu miesięcy: biochemiczne krwi, lipidogram, specjalistyczne pakiety badań (np. wątrobowy, sercowy, nerkowy, trzustkowy, tarczycowy), ogólne moczu. Jeśli wizyta związana jest z ustawieniem żywienia pod kątem konkretnej jednostki chorobowej warto zabrać wszystkie badania jakie zostały wykonane podczas jej diagnozy.
- Listę przyjmowanych leków (przepisanych przez lekarza, kupowanych bez konsultacji z lekarzem, antykoncepcja) oraz suplementów (preparaty witaminowe, mineralne), która powinna zawierać nazwę preparatu oraz dawkę jaką przyjmujesz np. witamina D 2000 j.m.
- Jeśli masz jakieś pytania, które chciałbyś zadać, zapisz je na kartce aby nie zapomnieć.
Wizyta u dietetyka składa się z kilku zasadniczych elementów, które mają na celu jak najlepsze poznanie przez dietetyka sposobu żywienia oraz stylu życia pacjenta.
- Najwięcej czasu podczas spotkania zostaje poświęcone na szczegółowy wywiad żywieniowy, podczas którego zostaną Ci zadane pytania dotyczące m.in. celu Twojej wizyty, motywacji do zmian, stanu zdrowia, sposobu odżywiania się, wyboru produktów żywieniowych oraz determinantów, które decydują o ich spożywaniu, stylu życia, typu pracy (jeśli jesteś aktywny zawodowo), codziennej aktywności fizycznej, organizacji żywienia domowego, stosowanych dotychczas diet oraz ich efektów i poznanie nawyków żywieniowych oraz preferencji smakowych.
- Analiza dzienniczka bieżącego notowania oraz badań dostarczonych przez pacjenta.
- Kolejnym etapem jest wykonanie niezbędnych pomiarów antropometrycznych: masy ciała, wzrostu, obwodu pasa oraz talii. Standardem stał się ponadto pomiar składu procentowego ciała, metodą impedancji elektromagnetycznej. Analiza składu ciała dostarcza bardzo ważnych informacji m.in. procentowej zawartości tkanki mięśniowej, tłuszczowej oraz wody w ciele. Dzień przed badaniem składu ciała nie wykonuj nadmiernego wysiłku fizycznego i powstrzymaj się od picia kawy oraz alkoholu, a tuż przed badaniem opróżnij pęcherz z moczu.
- Ostatnim etapem jest wspólne ustalenie strategii dietetycznej, celu, wstępnych założeń oraz sposobu ich realizacji. Warto od razu zadawać pytania dotyczące aspektów, które nie zostały rozwinięte w wystarczająco zrozumiały dla Ciebie sposób oraz umówić się na kolejną wizytę za ok. 1–3 tygodnie.
Czy warto iść do dietetyka
Wizyta u dietetyka będzie korzystna w następujących przypadkach:chcesz
- zmodyfikować swoje nawyki żywieniowe na bardziej korzystne dla zdrowia, wprowadzić do diety więcej różnorodnych produktów, nauczyć się nowych technik przygotowywania posiłków,
- została zdiagnozowana u Ciebie jednostka chorobowa wymagającego specjalistycznego sposobu odżywiania się, np. cukrzyca, zaburzenia lipidowe, w zdrowy sposób i pod okiem specjalisty chcesz zwiększyć/zmniejszyć masę ciała,
- planujesz ciążę lub jesteś karmiącą mamą,
- zmagasz się z zaburzeniami odżywiania się m.in. bulimia, kompulsywne jedzenie, jedzenie nocne, zajadanie smutków, uzależnienie od słodyczy lub innego produktu spożywczego,
- zauważyłeś, że po spożywaniu konkretnych produktów czujesz się źle, niekomfortowo, masz problemy żołądkowo-jelitowe oraz podejrzewasz u siebie nietolerancje pokarmowe lub alergie,
- zauważyłeś/łaś, że Twoje dziecko nieprawidłowo się odżywia, ma nadmierną masę ciała i chcesz otrzymać specjalistyczną wiedzę w jaki sposób możesz mu pomóc,
- chcesz zwiększyć aktywność fizyczną i jednocześnie zadbać o zdrową, pełnowartościową dietę.
Ile kosztuje wizyta u dietetyka
Ceny wizyt prywatnych są uzależnione od czynników takich jak: miejscowość, renoma placówki, tytuł naukowy specjalisty (magister/doktor) oraz elementów składających się na usługę. Przeciętnie za pierwszą wizytę zapłacisz ok. 80–400 zł, natomiast za kontrolną 60–200 zł. W skład powyższych wchodzi ocena sposobu odżywiania się, analiza składu ciała oraz jadłospis na dany okres. Są to jednak ceny orientacyjne i wcześniej warto zapoznać się z ofertą danej placówki.
Odpowiednie przygotowanie się do diety oraz wiedza dotycząca jej przebiegu powinna pomóc w przezwyciężeniu strachu przed spotkaniem z dietetykiem. Najkorzystniej wybrać specjalistę z polecenia znajomych, rodziny, kolegów, koleżanek lub wybrać osobę budzącą nasze zaufanie. Skrupulatne przygotowanie się do wizyty oraz chęć pomocy sobie to pierwsze kroki do lepszego życia w zdrowiu!
Przeczytaj też:
Wszelkie obawy są normalne. Ale ja podeszłam do tego tak, że idę tam po to, by poczuć się lepiej. I tak się stało! Pani Joanna Teichert zmieniła moje życie i podejście do odchudzania
Świetny artykuł! Cieszę się, że się przełamałam.
Super przepisy można znaleźć na stronie odwazsienazdrowie.com.pl
Bardzo dobry artykuł. Myślę , że warto przekonywać Polki iż poproszenie o pomoc specjalisty nie jest niczym złym. Kobiety są silne i niezależne jednak czasem potrzebują wsparcia.Sama choruje na nietypową chorobę Gravesa-Basedowa, która ujawniła się u mnie po porodzie. Wystąpiło nagłe zmniejszenie masy ciała. Nie czułam się sobą, byłam zmęczona i bałam się że będę anorektyczką. Przytyłam już 7 kilo i czuję się co raz lepiej. Serdecznie polecam wszystkim wizyty u specjalistów, nie bójcie się 🙂