Warzywa gotowane na parze – garnek do gotowania na parze. Jakie warzywa gotować na parze?
Aktualizacja: 9 kwietnia, 2024
Codziennie miliony osób przygotowują posiłki we własnych domach, restauracjach czy u kogoś znajomego. Podczas tego procesu wykorzystywane są różnorodne techniki kulinarne, m.in. smażenie, gotowanie w wodzie lub na parze, a także pieczenie i duszenie, ale czy ktoś kiedykolwiek zastanawiał się, czym one się charakteryzują i jaka technika daje nam danie o wysokich walorach odżywczych i smakowych? To właśnie gotowanie na parze okazuje się najzdrowsze! Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tej metodzie kulinarnej. Sprawdź, jakie to proste!
Warzywa gotowane na parze
Gotowanie na parze uznaje się za najzdrowszą metodę obróbki kulinarnej. Pozwala ono na zatrzymanie w produktach największej ilości składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych, które przy wykorzystaniu innych technik ulegają degradacji czy wypłukiwaniu. Co ciekawe, podczas gotowania w wodzie straty sięgają 40% początkowej zawartości, a w niektórych przypadkach (np. witaminy C) nawet 70%! Dodatkowo gotowanie na parze umożliwia zatrzymanie specyficznych cech warzyw, jak chrupkość czy barwa. Okazuje się też, że za pomocą tej metody lepiej wydobywa się smak tych surowców, w tym ich naturalny słony posmak. Staje się o wiele bardziej wyrazisty, dzięki czemu ograniczyć możemy podaż soli, która nie jest zalecanym składnikiem diety. Ograniczamy dodatek tłuszczów, a danie przygotowane w ten sposób charakteryzuje się także niską wartością energetyczną – taką samą, jakiej dostarczają surowe warzywa. Właśnie dlatego taka obróbka zalecana jest osobom dbającym o sylwetkę, ale nie tylko! Przy licznych przypadłościach wymagających kuchni lekkostrawnej, m.in. cukrzycy, miażdżycy czy nadciśnieniu, jest to najbardziej odpowiednia technika.
Garnek do gotowania na parze
Technika gotowania na parze jest bardzo prosta i zupełnie nieskomplikowana. Wystarczy parowar, a więc garnek przeznaczony do tego typu metody. Oczywiście w przypadku braku takiego sprzętu nie trzeba rezygnować z owej obróbki. Do tego celu wystarczy zaadaptować zwykły garnek płaski czy szeroki, a nawet wok. Potrzebna będzie jeszcze specjalna dziurkowana wkładka lub koszyczek wiklinowy, w którym umieścimy surowce, które chcemy ugotować. Przyrządy te wkładamy do garnka dopiero, kiedy woda zacznie wrzeć. Warto na dno wkładki można włożyć np. liść kapusty pekińskiej, co pomoże zapobiec przywieraniu warzyw do dna.
Parowar natomiast jest urządzeniem składającym się z zbiornika na wodę oraz dwóch czy trzech, a niekiedy nawet większej liczby pojemników na potrawy z dnem z otworami. Dzięki temu możliwe jest gotowanie kilku produktów jednocześnie, co sprawia, że w jednym garnku możemy przygotować np. cały obiad. Najniżej układa się produkty, które przygotowują się najdłużej, a wyżej, te, które potrzebują mniej czasu. Zakłada się, że dobrej jakości garnek powinien cechować się mocą wynoszącą co najmniej 600–700 W. Im jest ona większa, tym szybciej można przygotować danie. Pojemność takiego parowaru zwykle sięga 9–11 l. Warto, by wzbogacony był on w programator czy minutnik umożliwiający ustawienie czasu gotowania. Większość takich urządzeń zawiera instrukcję zawierającą tabelę z informacjami o poszczególnych typach produktów spożywczych i tym, jak długo należy je gotować. Funkcja taka znacznie uprości nam pracę i umożliwi otrzymanie produktu al dente, a nie rozgotowanego.
Jakie warzywa na parze?
Przygotowując potrawy za pomocą gotowania na parze, zatrzymujemy nie tylko wysoką wartość odżywczą, ale również wyśmienity smak, chrupkość, jędrność oraz barwę. Niestety nie wszystkie typy warzyw będą odpowiednie do obróbki tą metodą. Z całą pewnością warto też uważać, by ich nie rozgotowywać, lecz ugotować al dente. Wówczas charakteryzować się będą najlepszymi walorami. Dodatkowo niekoniecznie nadawać mogą się burak oraz pomidor, który nie dość, że ma niezwykle delikatną konsystencję, to jeszcze – jako wyjątek – traci smak podczas takiego gotowania. Buraki najlepiej jest więc upiec w folii w piekarniku, zaś pomidory najlepiej nadają się jako dodatek do sałatek lub sosów. Pozostałe warzywa natomiast świetnie nadają się do przygotowywania tą metodą, a tym samym wzmocnienia ich wartości odżywczych. Idealnie smakować będą np. brokuły, kalafior, marchew, szpinak, papryka, brukselka, cukinia czy ziemniaki.
Warzywa na parze – przepisy
Nie ma nic trudnego w przygotowywaniu potraw na parze. Wystarczy pokroić warzywa na mniejsze kawałki, przyprawić ulubionymi ziołami i przyprawami, a następnie umieścić w parowarze i odczekać określony czas. Poniżej przedstawię kilka przykładowych przepisów.
Składniki:
- marchew,
- cebula,
- brokuł,
- ziemniak,
- 3 pieczarki,
- 200g jogurtu naturalnego,
- pęczek koperku.
Sposób przygotowania: brokuła podziel na różyczki, a pozostałe warzywa obierz i pokrój na mniejsze kawałki (jeśli pieczarki są niewielkie, możesz przygotować je w całości). Warzywa umieść w parowarze i ugotuj al dente. Jogurt wymieszaj z posiekanym koperkiem. Gotowe warzywa polej sosem.
Składniki:
- 2 garści marchewek mini,
- brokuł,
- mały kalafior,
- 4 łyżki jogurtu naturalnego gęstego,
- 2 ząbki czosnku,
- łyżeczka obranych ziaren słonecznika.
Sposób przygotowania: brokuła i kalafiora podziel na małe różyczki. Umieść warzywa w parowarze i ugotuj al dente. Jogurt wymieszaj z posiekanym lub przeciśniętym czosnkiem oraz słonecznikiem. Gotowe warzywa podawaj z sosem.
Składniki:
- mały kalafior,
- 2 marchewki,
- 2 ogórki gruntowe,
- garść brukselek,
- ćwiartka białej kapusty,
- ćwiartka czerwonej kapusty,
- papryka,
- przyprawy do warzyw: słodka papryka, curry, pieprz, sos sojowy,
- pierś z kurczaka.
Sposób przygotowania: wszystkie składniki oczyść. Mięso pokrój w niewielkie paseczki i przypraw ulubionymi ziołami. Umieść je na najniższej części parowaru. Kalafior podziel na różyczki, pozostałe warzywa, z wyjątkiem brukselek, pokrój na niewielkie kawałki. Wszystkie wymieszaj z przyprawami i umieść nad mięsem. Ugotuj warzywa al dente, a pierś tak długo, by była miękka. Podawaj kurczaka z warzywami.
Podsumowując, gotowanie na parze to świetna alternatywa dla zwyczajowych metod przygotowywania potraw, takich jak smażenie czy gotowanie w wodzie. Dzięki temu spożywane przez nas warzywa są jędrne, chrupkie, pełne smaku oraz cechują się apetyczną i intensywną barwą. Co więcej, ich wartość odżywcza jest o wiele lepsza niż w przypadku tradycyjnych technik, unikamy bowiem w ten sposób dużych strat witamin i składników mineralnych. Ponadto dania tak przygotowane cechują się mniejszą kalorycznością, gdyż nie wymagają dodatku tłuszczu. Bez wątpienia jest to najzdrowsza metoda obróbki i warto ją stosować jak najczęściej!
Literatura:
- Czarniecka-Skubina E., Golaszewska B., „Wpływ procesu kulinarnego na jakość wybranych warzyw”, Żywność Nauka Technologia Jakość, 2001, 2.08/103-116,
- Komolka P., Górecka D., „Wpływ obróbki termicznej warzyw kapustnych na zawartość błonnika pokarmowego”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2012, 2(81)/68-76,
- Namysław I., Czarniecka-Skubina E., Wachowicz I., „Ocena prawidłowości przygotowania potraw z warzyw i ziemniaków w warunkach domowych”, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2008, 5(60)/319-334.
Ja mam akurat wolnowar ariete i robię w nim zarówno warzywa jak i mięso oraz kaszę i ryż. Już nie brakuje mi smażonych potraw 😉
Czasami przygotowuję sobie warzywa na parze razem z rybką, tak dla urozmaicenia diety. Zauważyłam super efekty po takim jedzeniu. No i dodatkowo metabolizm lepszy po iqgreen, więc spalanie efektywniejsze. Obiadki na parze smakują wyśmienicie jeśli umie się je przyrządzić.