Uczulenie na składniki mleka modyfikowanego. Poznajmy objawy

16 18 20

Dzieci karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym, znacznie częściej cierpią na alergię pokarmową niż te karmione mlekiem matki. A to za sprawą obecności białek mleka krowiego (β-laktoglobulina).

W sytuacji, kiedy maluszek nie toleruje składników mleka modyfikowanego, lekarz przepisuje specjalne mieszanki zastępcze, które zawierają hydrolizaty białka, dobrze tolerowane przez dzieci.

Mleko modyfikowane dla noworodka

Mleko modyfikowane jest mlekiem krowim, ale poddanym specjalnym zabiegom, zmieniającym jego skład, by jak najbardziej przypominał pokarm kobiecy. Mleko początkowe (nr 1) jest przeznaczone dla dzieci w wieku od 0–6 miesiąca życia, a więc z powodzeniem może być stosowane w żywieniu noworodków.

Skład mleka modyfikowanego

Mleko modyfikowane musi mieć ściśle określony skład i proporcje składników. Zawiera białka serwatkowe, a tłuszcze pochodzenia zwierzęcego są zastępowane lipidami roślinnymi. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (LC PUFA) mają bardzo duży udział, co czyni preparaty tego typu wartościowymi. Głównym źródłem węglowodanów jest laktoza. Obok laktozy mleko modyfikowane zawiera oligosacharydy, a także probiotyki (pożyteczne kultury bakterii). Mleka modyfikowane wzbogacone są o witaminy A, C, D, E oraz K, a także składniki mineralne: wapń, sód, potas, żelazo, cynk, jod i selen. Poza tym w składzie mleka modyfikowanego znajdziemy L-karnitynę, inozytol, cholinę oraz niezbędne nukleotydy.

Uczulenie na mleko modyfikowane

Alergia na mleko modyfikowane pojawia się dość często u dzieci szczególnie narażonych na alergie pokarmowe, a to ze względu na zawartość białek mleka krowiego, które są silnymi alergenami. By zmniejszyć ryzyko zachorowania dziecka na alergię, można podawać mu specjalne mieszanki HA (mieszanki hipoantygenowe), gdzie białka poddane są hydrolizie, aby były łatwiej przyswajane przez organizm dziecka.

Uczulenie na mleko modyfikowane – objawy

Objawy alergii na mleko modyfikowane przyjmują różną postać. Może pojawiać się wysypka, a skóra dziecka staje się napięta i sucha. częstym objawem są również kolki, bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, a nawet wymioty. Dziecko nie ma apetytu, jest marudne i niespokojne. Najważniejsza jest jednak diagnoza lekarska, po której będzie można przepisać dziecku odpowiednie mieszanki i mleko zastępcze, w których źródłem białka jest hydrolizat serwatki o wysokim stopniu hydrolizy.

W alergii pokarmowej, również na mleko modyfikowane najważniejsza jest prawidłowa diagnoza. Po jej ustaleniu lekarz może przepisać dziecku specjalne preparaty mlekozastępcze, które uwolnią malucha od uciążliwych objawów.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Uczulenie na składniki mleka modyfikowanego. Poznajmy objawy - 3.8/5. Oddano 449 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk i biotechnolog. Swoje badania koncentruje na temacie komórek macierzystych i terapii z ich wykorzystaniem, dietetyki klinicznej i bioinżynierii komórek.

Opinie

 • Malwina 15.07.2018, 10:58

  W przypadku alergii oprócz mleka HA ewetualnie całkowicie bezbiałkowego polecam spróbować podać mm na bazie mleka koziego. U nas mleko krowie uczulało i właśnie pediatra zaleciła mleko kozie Holle. Mimo tego, że mleko od kóz zawiera więcej tłuszczu, to występuje on w formie łatwo przyswajalnej dla naszego organizmu, dzięki czemu łatwo się trawi i przyswaja w jelicie cienkim. Mleko kozie swym składem zbliżone jest właśnie do mleka, jakie wytwarza organizm kobiety. Jest przez to bardzo dobrze przyswajalne. Od zwykłego mleka różni się o wiele bogatszym składem. Zawiera więcej wapnia, fosforu, potasu a także witamin A, B1, B2, PP i C. Dodatkowo teraz pojawił się kaszki na bazie pełnego mleka koziego Caprima. Bez oleju palmowego i maltodekstryny. NA prawdę warto sięgnąć po produkty z mleka koziego.

  Odpowiedz
  • Marta 04.10.2018, 10:47

   A co zrobić jeśli dziecko nie chce jeść mleka przepisanego na receptę??

   Odpowiedz
 • Samantha 25.02.2020, 6:05

  Malwina – dokładnie tak – u nas było to samo. Dowiedzieliśmy się, ze mleko kozie może poprawić sytuację i tez dostaliśmy namiary na Holle. Poprawa przyszła praktycznie drugiego dnia, także polecam spróbować.

  Odpowiedz
 • Judyta 30.06.2020, 4:16

  Witam.
  Od 2 tyg podaję mleko modyfikowane 5 miesięcznemu dziecku czy po takim czasie może pojawić się uczulenie na mleko modyfikowane. Pozdrawiam

  Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone