laktoza

Dieta bezmleczna – jadłospis, przepisy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

W ostatnim czasie wzrosła popularność wszelkich diet eliminacyjnych, które zaczynają być stosowane niemal przez każdego. Nagle okazało się, że większość populacji cierpi na nietolerancję glutenu czy laktozy, a nawet pojawiły się wzmianki o szkodliwym działaniu tych składników. Oczywiście jest to tylko wymysł osób, które chcą na tej modzie zarobić, ale nie zapominajmy o tym, że niektórzy naprawdę cierpią na problemy zdrowotne związane ze spożywaniem tych składników i muszą zastosować dietę eliminacyjną. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak wprowadzić dietę bezmleczną i wyeliminować jeden z podstawowych składników żywnościowych. Przeczytaj artykuł i sprawdź, jakie to proste!

Nutridrink – dla cukrzyków, dla dzieci. Nutridrink bez laktozy

Paulina Chrzan ponad miesiąc temu

Nutridrinki to stosunkowo nowe preparaty do żywienia medycznego, które opanowały apteki i szpitale, gdyż często znajdują zastosowanie wśród pacjentów leżących czy cierpiących na przypadłości utrudniające spożywanie tradycyjnej żywności, czy wywołującej skutki uboczne, m.in. utratę apetytu. Nie każdy wie, że są to produkty niezwykle istotne dla osób o szczególnych wymaganiach żywieniowych i często umożliwiają szybszy powrót do zdrowia, ze względu na usprawniony proces prawidłowego odżywienia organizmu.

Laktoza – co to jest, produkty zawierające laktozą. Dla kogo dieta bez laktozy?

Dominika Guzik ponad miesiąc temu

Kiedy w organizmie występuje niedobór (brak lub obniżenie aktywności) enzymu beta-galaktozydazy, zwanego powszechnie laktazą – niestrawiony cukier mleczny przedostaje się do jelita grubego, gdzie ulega gwałtownej fermentacji pod wpływem obecnej tam flory bakteryjnej. Produkty tego procesu razem z niezhydrolizowaną laktozą działają drażniąco i wzdymająco na przewód pokarmowy, nasilając objawy nietolerancji.

Właściwości mleka ryżowego, wskazania i przeciwwskazania do picia. Przepis na mleko ryżowe

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Mleka roślinne ostatnimi czasy zyskały na popularności. Na pewno związane jest to zataczającą coraz szersze kręgi modą na weganizm. Czy zastąpienie mleka krowiego mlekiem ryżowym to dobry pomysł?

Colostrum – właściwości, skutki uboczne, cena, opinie

Sonia Walla ponad miesiąc temu

Mleko matki stanowi idealny pokarm dla jej potomka, zapewniający wszystkie elementy potrzebne do wzrostu i rozwoju młodego organizmu. Pokarmem o szczególnie unikalnej wartości biologicznej jest colostrum, czyli siara bydlęca. Ponad 250 składników aktywnych zawartych w tej substancji wywiera wielokierunkowe, pozytywne działanie na organizm. Czy colostrum może być stosowane także przez ludzi? Jakie korzyści zdrowotne przynosi i czy suplementacja tą substancją może mieć niepożądane skutki uboczne?

Zdrowe produkty nie dla wszystkich bezpieczne

Sonia Walla ponad miesiąc temu

„Nie wszystko złoto, co się świeci” i… nie wszystko zdrowe, co za takie uchodzi. Nie wszystkie produkty, którym chętnie nadaliśmy etykietkę „zdrowej żywności” faktycznie na nią zasługują – a przynajmniej nie w stu procentach. Wiele tzw. zdrowych produktów ma swoją ciemną stronę, której nie do końca jesteśmy świadomi. Czas przyjrzeć się pozycjom na półce ze zdrową żywnością i zadecydować, czy faktycznie powinny się one tam znaleźć.

Dieta osób dorosłych z nietolerancją laktozy – produkty oraz uzupełnienie niedoborów

Martyna Jaros ponad miesiąc temu

Osoby z nietolerancją cukru mlecznego powinny zastosować dietę eliminacyjną, która zapobiega powstawaniu objawów wynikających z zalegania niestrawionego cukru w jelitach.

Choroba Leśniowskiego-Crohna – dieta oraz niezawodne przepisy

Paulina Hetwer ponad miesiąc temu

Jeżeli cierpisz na chorobę Leśniowskiego Crohna – czy zdarza Ci się restrykcyjnie ograniczać swoją dietę w obawie przed kolejnym zaostrzeniem? Pozbądź się obaw i ciesz się smakiem ulubionych potraw!

Dieta przy wzdęciach. Poznajmy najlepsze domowe sposoby na "gazy"

Aneta Pietrzak ponad miesiąc temu

Dowiedz się jak pozbyć się uciążliwych gazów. Czuj się swobodnie w swoim ciele.

Nietolerancja pokarmowa a alergia. Poznajmy różnice!

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Część osób myli objawy nietolerancji pokarmowej z alergią pokarmową. Obydwie jednostki mają inne podłoże. Niekorzystne objawy organizmu na dany pokarm zależą od tego, czy dochodzi w efekcie spożycia danego składnika żywnościowego do odpowiedzi układu immunologicznego.

Węglowodany. Podział, istotność w diecie i wpływ wartości IG

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Węglowodany – cukry, cukrowce, sacharydy – to związki, które są bardzo istotne w diecie każdego człowieka. Są łatwo dostępne, a spożywanie ich w odpowiednich ilościach nie przysporzy kłopotu. W organizmie człowieka spełniają bardzo ważne funkcje: zapasowe, energetyczne i podporowe.

Alergia pokarmowa u dorosłych – objawy, przyczyny i leczenie „uczulenia”

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Dowiedz się, jakie są najczęstsze objawy alergii pokarmowej i jak skutecznie przeciwdziałać jej objawom.

Nietolerancja laktozy. Czy mleko kozie może zastąpić mleko krowie?

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Zaburzenia trawienia i nietolerancja laktozy u niemowląt to poważny problem, z którym zmagają się rodzice. Czy mleko kozie może być alternatywną pokarmu kobiecego oraz mleka krowiego?

Alergia na mleko krowie. Objawy najczęstszej alergii wśród dzieci

Magdalena Wilk ponad miesiąc temu

Kiedy właściwie podawać naszemu dziecku mleko krowie? Sprawdź jak rozpoznać, czy ma alergię.

Mleko krowie budzi wiele kontrowersji. Poznajmy jego właściwości i skład chemiczny

Magdalena Wilk ponad miesiąc temu

Wielu z nas zastanawia się czy pić mleko krowie czy jednak nie. Ma ono dobroczynne właściwości, ale czy na pewno nam nie szkodzi?

Mleko sojowe w leczeniu alergii pokarmowej u dziecka

Aleksandra Musiał ponad miesiąc temu

Czy mleko sojowe jest wskazane w alergii pokarmowej dziecka? Czy też może powodować lub nasilać alergię?

Fakty i mity na temat mleka - czy to prawda, że….

Agnieszka Czapla ponad miesiąc temu

Mleko jest pierwszym pokarmem jaki spożywamy w naszym życiu, czy wiemy co jest prawdą na jego temat?