Alergia na mleko krowie. Objawy najczęstszej alergii wśród dzieci
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Alergia na mleko krowie występuje u dzieci dosyć często, dlatego powinniśmy wiedzieć jakie objawy o niej świadczą oraz co podawać maluchowi w przypadku jej wystąpienia. Ważne jest także, aby mleko krowie wprowadzić do diety dziecka w odpowiednim momencie jego życia.
Alergia na mleko krowie
Musimy tutaj rozróżnić takie pojęcia jak alergia i nietolerancja pokarmowa, które dość często są mylone. Nietolerancja pokarmowa, jeśli dotyczy mleka, jest związana z laktozą. To brak enzymu laktazy, odpowiedzialnego za trawienie laktozy. Alergia pokarmowa na białko w mleku krowim to odpowiedź układu immunologicznego na ten związek, przejawiająca się różnymi niepożądanymi reakcjami. Popularnie nazywana jest „skazą” białkową.
Organizm reaguje na niektóre frakcje białka, dlatego dzieci uczulone na mleko nie powinny spożywać także mleka innych ssaków, takich jak kozich czy owczych, ponieważ mają one podobny skład do krowiego.
Alergia na mleko krowie – objawy
Organizm może różnie reagować. Zwykle pojawiają się niepożądane reakcje ze strony układu pokarmowego, jak nudności, wymioty, biegunka, obrzęk języka, warg, niechęć do spożywania określonego produktu, kolki u dzieci. Mogą pojawić się również zmiany skórne np. pokrzywka, obrzęk, atopowe zapalenie skóry, świąd. Wśród dorosłych obserwuje się problemy ze strony układu oddechowego jak duszności, obrzęk krtani, katar, kaszel, chrypka. Alergii na mleko krowie towarzyszą również bóle i zawroty głowy.
Najlepszym sposobem uniknięcia alergii jest usunięcie mleka z diety dziecka. W sklepach dostępnych jest wiele preparatów zastępczych, które możemy podawać naszym maluchom.
Mleko krowie dla dziecka – od kiedy?
Niemowlęta nie są uczulone na mleko matki, dlatego jego spożywanie na pewno im nie zaszkodzi. Alergia dotyczy białka zawartego w mleku krowim, a nie laktozy, w które mleko matki jest bogate. Dziecko powinno być karmione wyłącznie piersią do 6 miesiąca życia. Jeśli natomiast już wtedy występują u niego objawy alergii, matka powinna wyeliminować mleko ze swojej diety.
Mleko krowie nie powinno być podawane dzieciom do 6 miesiąca życia, kiedy jest karmione wyłącznie mlekiem matki. Po tym okresie można zastąpić mleko krowie specjalnymi preparatami dla maluchów, aby nie pozbawić ich składników zawartych w mleku.
Prawdziwe mleko ma zupełnie inne proporcje składników odżywczych niż te, które dziecko powinno spożywać w tym wieku. Zawiera dużo więcej soli mineralnych, których stężenie może być niebezpieczne i za mało witamin. W jego składzie znajduje się również zbyt dużo białek, które mogą nadmiernie obciążać organizm dziecka.
Większość zaleceń mówi o możliwości podawania mleka krowiego dzieciom powyżej 2 roku życia czy nawet troszeczkę później. Po tym czasie układ pokarmowy dziecka jest już prawidłowo ukształtowany, co pozwala na odpowiednie strawienie mleka krowiego. Rodzice powinni powoli wprowadzać dziecku mleko do diety, aby móc kontrolować reakcję dziecka i odpowiednio wcześnie wykryć alergię. Ważne jest także, aby były to niewielkie ilości, które pozwolą przyzwyczaić do niego układ pokarmowy.
Dzieci są dla nas najważniejsze, dlatego powinniśmy dbać o ich zdrowie. Należy im podawać odpowiednie ilości składników odżywczych, aby prawidłowo i zdrowo rosły. W związku z tym, w przypadku alergii na mleko krowie, nie powinniśmy tego lekceważyć i podawać maluchom odpowiednie preparaty zastępcze. Istotne jest także wprowadzenie tego składnika w odpowiednim momencie rozwoju dziecka.
Literatura:
- Góra P., Skop-Lewandowska A., 2011, Jaki termin jest prawidłowy „skaza białkowa” czy „alergia na pokarmy” – oraz co to oznacza?, 92, 4, 701-704
- Kaczmarski M., i in., 1996, Alergia i nietolerancja pokarmowa u dzieci. Rola diety eliminacyjnej, 1, 7-11
- Zawadzka-Krajewska A., Leksykon chorób wieku dziecięcego, Alergologia, 175-186