Jak radzić sobie z alergią na wiosnę?
Aktualizacja: 31 maja, 2024
Łzawiące oczy i cieknący z nosa katar to zmora wielu osób, szczególnie wiosną. Objawy te nie tylko utrudniają codzienne funkcjonowanie, ale niekiedy mogą być także niebezpieczne dla zdrowia. Z tego powodu warto po pierwsze dokładnie je zdiagnozować, a po drugie dobrać odpowiednie metody leczenia. Przyczyną najczęściej okazują się alergie, które szczególnie nasilają się wraz z nadejściem cieplejszych miesięcy. Z naszego artykułu dowiesz się, jak sobie radzić z alergią na wiosnę.
Czym jest alergia?
Alergia to coraz częściej występujące schorzenie, które dotyka nawet 25 procent społeczeństwa. I choć jej przyczyny nie są do końca znane, dokładnie zbadano mechanizm powstawania nieprzyjemnych objawów. Jest to reakcja układu immunologicznego na dany czynnik. U zdrowych osób nie wywołuje on żadnych objawów, podczas gdy u pacjentów, których system odpornościowy wykazuje nadmierną reakcję na występujące w środowisku substancje, efektem jest zbyt duża produkcja przeciwciał skutkująca alergią. U niektórych pojawia się ona przez cały rok, podczas gdy u innych nasila się wiosną. Wynika to z faktu, że pylą wtedy różne rośliny, co jest powszechnym czynnikiem wywołującym uczulenia.
Jakie są najczęstsze objawy alergii na wiosnę?
Do najczęstszych objawów alergii związanej z pyleniem roślin na wiosnę należy przede wszystkim pieczenie i łzawienie oczu. Do tego może dochodzić także wodnisty katar, niedrożność nosa i kichanie. U niektórych osób alergia wziewna może skutkować także zapaleniem spojówek, katarem siennym, a nawet atopową astmą oskrzelową. Wszystko to sprawia, że po pierwsze należy unikać alergenów, a po drugie stosować odpowiednie leczenie. Aby jednak było ono w pełni skuteczne, powinno być poprzedzone diagnozą lekarską. Dzięki temu będzie można dobrać odpowiednie tabletki na alergię.
Popularne rodzaje leków na alergię
W aptece można dostać zarówno leki na alergię na receptę, jak i bez niej. Pierwsze z nich powinny zostać zapisane przez lekarza po dokładnej diagnozie. Drugie natomiast można brać doraźnie, aby złagodzić nieprzyjemne objawy. Najlepiej poradzić się w tej kwestii farmaceuty, który pomoże dobrać odpowiednią substancję.
Najpopularniejsze są leki antyhistaminowe, które poradzą sobie z lekkimi objawami alergii. W składzie zawierają przede wszystkim cetyryzynę, desloratadynę oraz loratadynę. Warto wiedzieć jednak o tym, że mogą wywoływać skutki uboczne w postaci senności.
Pacjenci mogą także wybierać spośród leków w różnej formie w zależności od indywidualnych potrzeb. Są wśród nich zarówno tabletki, jak i spraye, krople do oczu oraz syropy. Forma podanie powinna zależeć zarówno od objawów, jak i od wieku pacjenta. W wielu przypadkach sprawdzi się lek podany miejscowo do nosa lub oczu, choć bardziej nasilone objawy wymagają najczęściej zastosowania działających wewnętrznie tabletek lub syropów. W każdym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie wcześniejsza konsultacja z lekarzem, który pomoże dobrać właściwy środek na wiosenną alergię.