Mleko modyfikowane – od kiedy podawać i na jakie najlepiej się zdecydować?
Aktualizacja: 28 marca, 2024
Mleko modyfikowane to mleko krowie, specjalnie zmodyfikowane, by jak najlepiej odwzorować skład pokarmu kobiecego. Substytut mleka kobiecego poddany jest szeregowi zabiegów: obniżenia ilości białka, zmiany składu białek, zwiększenia ilości tłuszczów nienasyconych, zwiększenia zawartości laktozy oraz obniżenia zawartości potasu, sodu i chloru, a także wzbogaca się je niektórymi witaminami (A, E, C, D i K).
Mieszanki mleka modyfikowanego mogą dodatkowo być zmienione pod względem składu i formy składników odżywczych w zależności od zapotrzebowania i stanów chorobowych dziecka.
Od kiedy mleko modyfikowane?
W zależności od wieku dziecka i sytuacji, która wymusza podawanie mu mleka modyfikowanego stosuje się:
- mleko początkowe (oznaczone nr 1) – przeznaczone dla niemowląt od 0–6 miesiąca życia
- mleko następne (z nr 2) – dla niemowląt od 6–12 miesiąca życia
- mleko typu junior (nr 3 i 4) – dla dzieci powyżej 1 roku życia
Rodzaje mleka modyfikowanego
Producenci mieszanek mlekozastępczych oferują wiele preparatów, które mają najlepiej imitować pokarm kobiecy, zawierając prawie identyczny skład. Oprócz całej gamy preparatów zastępujących, dostępne są mleka specjalistyczne, stworzone pod kątem indywidualnych wymagań maluchów.
- Mleko hipoalergiczne (HA-Bebiko HA, NAN HA, NAN HA Sensitive), które zawiera białka poddane hydrolizie (w różnym stopniu, nawet zawierające wolne aminokwasy) przeznaczone dla dzieci o wysokim ryzyku rozwoju alergii pokarmowej. Ważne jest, aby umieć rozpoznać alergię u dziecka na składniki mleka i szybko zareagować.
- Mleko z obniżoną zawartością laktozy, z dodatkiem kultur bakterii Lactobacillus (SL/SENSITIVE-Bebilon Comfort) przeznaczone jest dla dzieci z bardzo wrażliwym układem pokarmowym, skłonnością do kolek i bólów brzucha.
- Mleko antyrefluksowe (AR-Bebilon AR, Enfamil AR 1, Nestle NAN AR) z dodatkiem skrobi ziemniaczanej, które podawane jest dzieciom mającym skłonność do ulewania pokarmu.
Mleko modyfikowane może być niskolaktozowe lub bezlaktozowe (Bebilon Pepti MCT, Nutramigen, Neocate, Enfamil O-LAC). Zalecane jest szczególnie dla dzieci, u których jest podejrzenie zaniku enzymu laktazy, czyli nietolerancji laktozy.
Jakie mleko modyfikowane wybrać?
W prawidłowym wyborze mleka modyfikowanego pomoże pediatra, który poleci najlepiej dopasowany do potrzeb dziecka preparat. W zależności od potrzeb dziecka, stanu zdrowia i ewentualnych chorób, dobierane są odpowiednio skomponowane mieszanki, które zapewnią komfort, zaspokoją zapotrzebowanie na składniki odżywcze i będą dobrze tolerowane przez organizm dziecka.
Mleka modyfikowane składem przypominają pokarm matki, jednak nigdy nie są w 100% identyczne. Nie da się idealnie odtworzyć pokarmu kobiecego, gdyż jest on unikatowy. Mleko modyfikowane jednak zapewnia wszystkie wartościowe i potrzebne składniki odżywcze do prawidłowego wzrostu i rozwoju maluszka. W stanach chorobowych dziecka z pomocą przychodzą specjalistyczne mieszanki, odpowiednio skomponowane dla dzieci z różnymi problemami zdrowotnymi.