Syrop daktylowy – właściwości. Czy syrop daktylowy jest zdrowy?
Aktualizacja: 8 kwietnia, 2024
Syrop daktylowy w ostatnich czasach zyskał na popularności dzięki rozpowszechnieniu stosowania zamiennych źródeł cukru w spożywanych potrawach. Szczególnie osoby na dietach wegańskiej, wegetariańskiej, bezglutenowej oraz osoby nie spożywające sacharozy, decydują się na nowoczesne rozwiązania w zastąpieniu tradycyjnego białego cukru pozyskiwanego z buraków. Czy słusznie?
Syrop daktylowy
Syrop daktylowy, czyli inaczej daktylowy miód to zagęszczony sok otrzymywany ze słodkiego miąższu owoców palmy daktylowej. Wyróżnia go gęsta konsystencja i brązowa barwa, ponadto wyjątkowy aromat i mocna słodycz. Drzewa daktylowe rosną w krajach o ciepłym klimacie, m.in. państwach północnej Afryki oraz południowo-zachodniej Azji. Owoce daktylowca, czyli daktyle posiadają szereg korzystnych dla zdrowia właściwości, co również charakterystyczne jest dla przygotowywanego z nich syropu.
Syrop daktylowy zajmuje istotne miejsce w kulturze współczesnych Asyryjczykówz Bliskiego Wschodu. Asyryjczycy za ciekawą i niepowtarzalną kompozycję smakową oraz aromatyczną, uważają naturalny jogurt połączony z bardzo słodkim daktylowym syropem. Syrop daktylowy to również popularny środek słodzący w kuchni arabskiej, gdzie bardzo chętnie dodawany jest do różnorodnych ciast bakaliowych, które wyróżnia bardzo słodki smak i wilgotność.
Syrop daktylowy – właściwości
Syrop daktylowy posiada podobne, aczkolwiek nie identyczne właściwości, co świeże lub surowe daktyle. Syrop podobnie jak owoce zawiera składniki mineralne oraz witaminy, jednak w nieco mniejszej ilości z uwagi na przetwarzanie świeżego owocu. Miód daktylowy zawiera sporo potasu, który pomaga w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób ze stwierdzoną chorobą, przy jednoczesnym ograniczeniu spożycia produktów wysokosodowych. Dostarcza wapnia i magnezu, które wpływają na prawidłową pracę mięśni. W daktylowym syropie znajdują się również witaminy o charakterze antyutleniającym A, C oraz E, które obniżają stres oksydacyjny będący przyczyną chorób metabolicznych takich jak cukrzyca czy też otyłość. Ponadto zawarte są w nim witaminy z grupy B, które uczestniczą w przemianach składników odżywczych w organizmie oraz wspierają układ nerwowy.
Syrop daktylowy w porównaniu do daktyli pozbawiony jest błonnika pokarmowego. Zawiera natomiast skumulowaną ilość fruktozy oraz sacharozy, co decyduje o jego słodkości, a z uwagi na brak błonnika wymienione cukry proste są szybciej absorbowane do krwi z przewodu pokarmowego, co bardzo niekorzystnie wpływa na glikemię osób z cukrzycą.
Jak zrobić syrop daktylowy?
Sklepowe syropy daktylowe są niestety bardzo drogie. Z pewnością wyróżnia je klarowna, gęsta konsystencja oraz długi termin przydatności do spożycia, jednak obecne są w nich niekiedy również substancje konserwujące oraz inne dodatki, podczas gdy przepis na wykonanie syropu daktylowego w domowym zaciszu nie jest trudny ani skomplikowany.
Składniki:
- szklanka suszonych daktyli,
- szklanka ciepłej wody,
- łyżka soku z cytryny,
- ewentualnie szczypta cynamonu lub wanilii do smaku.
Przygotowanie: suszone daktyle należy zalać szklanką ciepłej wody, przykryć talerzykiem i pozostawić
na ok. 60 minut lub najlepiej na całą noc, aby owoce dobrze namiękły. Następnie dodajemy sok wyciśnięty z cytryny i blendujemy całość na gęsty syrop. Gotowy syrop przelewamy do czystego słoiczka i możemy przetrzymywać go ok. 3 tygodni w lodówce.
Czy syrop daktylowy jest zdrowy?
Syrop daktylowy może stanowić zdrowszy i naturalny zamiennik cukru w diecie. W porównaniu do cukru z cukierniczki jest mniej kaloryczny, nadaje wypiekom wilgotności oraz jest zasobniejszy w składniki mineralne i witaminy. Dlatego polecam w rozsądnej ilości dodawać go do domowych wypieków, naleśników, placków, owsianki lub jako element słodzący i nadający wyjątkowego aromatu deserom. Należy pamiętać, że syrop daktylowy jest bogatym źródłem fruktozy oraz sacharozy, dlatego nie powinien być w nadmiernej ilości konsumowany przez osoby z cukrzycą oraz zespołem jelita nadwrażliwego (IBS). Zawiera, podobnie jak daktyle, sporo cennego potasu, jednak z uwagi na wysoką zawartość węglowodanów prostych spożywany w nadmiernej ilości może przyczynić się to do rozwoju nadwagi i otyłości.
Syrop daktylowy jest o 25% mniej kaloryczny w porównaniu do zwykłego cukru. Oczywiście może stanowić dobrą i zdecydowanie korzystniejszą dla organizmu alternatywę dla tradycyjnego cukru, gdyż oprócz węglowodanów zawiera również cenne witaminy i składniki, takie jak potas, wapń, magnez oraz witaminy A, C i E. Warto jednak pamiętać, że nadmierne spożywanie syropu daktylowego może skutkować rozwojem nadwagi i otyłości, ponieważ stanowi on bogate źródło węglowodanów szybko przyswajalnych podobnie jak sacharoza z cukierniczek.
Literatura:
Abdala M.: Mleko w kulturze ludowej współczesnych Asyryjczyków na Bliskim Wschodzie. Etnografia Polska, 1995t. XXXIX:, z. 1-2, str. 159-180.
Szablewski L. i Skopińska A.: Zaburzenia metabolizmu węglowodanów powodowane mutacjami i rola diety jako terapii. Część II. Fruktozemia. Medycyna Rodzinna 4/2005, s. 113-116.
Aburto N.J., Hanson S., Gutierrez H. i wsp.: Effect of increased potassium intake on cardiovascular risk factors and disease: systematic review and meta-analyses. BMJ 2013, 346: f1378.
Wyskida K., Wyskida M., Chudek J.: Optymalna suplementacja potasu – aktualny stan wiedzy. Terapia 2013, 9, 294, str. 121-123.
Ja właśnie ostatnio zobaczyłam, że sklep z którego często zamawiam zdrową żywność wprowadził właśnie syrop daktylowy. Robiłam ostatnio zamówienie i się skusiłam. Powiem szczerze, że bardzo przypadł mi do gustu, słodzę nim herbatę, polewam naleśniki dla smaku a nawet używam jako zamiennik dla polewy do lodów. Mniamm