Suszone śliwki – wartości odżywcze, działanie, rodzaje oraz przechowywanie
Aktualizacja: 25 kwietnia, 2024
Śliwka to jeden z najczęściej spotykanych drzew w polskich sadach. Owoce śliwy wykorzystywane są do robienia przetworów, ciast, kompotów oraz wielu innych potraw. Śliwka suszona najbardziej kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia, kiedy używana jest do wyrobu kompotu. Jakie zdrowotne właściwości ma ten słodki owoc?
Suszone śliwki – wartości odżywcze
Suszone śliwki coraz częściej stają się przekąską zastępującą słodycze czy słone przekąski. Regularne ich spożywanie może wpływać korzystnie na nasze zdrowie. Owoc ten ma wyjątkowe działanie przeciwutleniające, a to za sprawą wielu składników dobroczynnych, które zawiera. Znajdziemy w nim trzy witaminy antyoksydacyjne: A, C oraz E. Dodatkowo suszona śliwka jest bogata w związki polifenolowe (kwasy fenolowe, flawanole, flawonole, antocyjany), co czyni ją niemalże bombą przeciwutleniającą dla naszego organizmu. Oprócz tego zawiera błonnik pokarmowy w ilości 11,3 g/100 g produktu, usprawniający pracę naszych jelit oraz będący idealnym produktem dla osób zmagających się z zaparciami. W suszonej śliwce znajdziemy także składniki mineralne takie jak: potas, fosfor, wapń oraz magnez. Dzięki zawartości tak wielu różnych składników prozdrowotnych suszona śliwka korzystnie oddziałuje na szereg funkcji naszego organizmu, między innymi: obniża ciśnienie krwi, poprawia profil lipidowy, zmniejsza zachorowalność na nowotwory, reguluje wypróżnienia oraz przyczynia się do utraty masy ciała.
Suszone śliwki – działanie
Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w czasie którego wybrana ilość osób przez 6 tygodni regularnie spożywała suszone śliwki. Po jego zakończeniu stwierdzono istotne obniżenie poziomu cholesterolu całkowitego o 10 % oraz cholesterolu frakcji LDL o 15 %. Suszona śliwka powinna więc stanowić codzienny element jadłospisu osób z zaburzeniami lipidowymi oraz zagrożonymi incydentami wieńcowymi (nadciśnienie tętnicze, otyłość, miażdżyca).
Suszone śliwki – rodzaje
Śliwki należą do rodzaju Prunus sp. liczącego ponad 200 gatunków tego owocu. Ze względu na rejon pochodzenia wyróżnić można: śliwki amerykańskie, wschodnie (japońskie) oraz europejskie. Spośród wielu gatunków najliczniejszą i najczęściej uprawianą jest śliwa domowa. Do jej podgatunków zaliczyć można śliwy okrągłe, węgierki, mirabelki oraz śliwy jajowate. Drzewa śliwy domowej kwitną wiosną, natomiast owocują latem i jesienią, zależnie od odmiany.
W sklepach na półkach z bakaliami najczęściej spotykana jest kalifornijska śliwka suszona. Bardzo często konserwowana jest dwutlenkiem siarki, dlatego zanim ją spożyjemy, należy zalać suszony owoc wrzątkiem, aby unieaktywnić substancję konserwującą, a następnie osuszyć. Tak przygotowaną śliwkę wykorzystać można do przygotowania wielu potraw, zarówno na słodko jak i słono: sosy do mięs, bigos, ciasto czy też nalewka ze śliwek (śliwowica). Równie dobrze smakuje jako przekąska.
Suszone śliwki – jak przechowywać?
Suszone śliwki przechowujemy w lnianej lub papierowej torebce w suchym i ciepłym miejscu.
Zarówno świeże jak i suszone śliwki od lat wykorzystywane są w polskiej kuchni. Suszona śliwka razem z innymi bakaliami może stanowić idealną przekąskę zastępującą słodycze. Poznaj przepisy na pyszne i niskokaloryczne przekąski. Zawartość bardzo dużej ilości przeciwutleniaczy oraz błonnika skłania wręcz do spożywania jej regularnie.
Literatura:
1. A. Michalska, G. Łysiak, Przydatność do suszenia owoców śliw uprawianych w Polsce w aspekcie przemian związków bioaktywnych i tworzących się produktów reakcji Maillarda, Żywność. Nauka. Technologia. Jakość, 2014, 6, (97), 29-38.