Zdrowe przepisy na niskokaloryczne przekąski
Aktualizacja: 3 kwietnia, 2024
Przekąski nie muszą kojarzyć się tylko i wyłącznie z batonikami i chipsami. Można je przygotować w domu z dostępnych pod ręką składników, a ich jakość, walory smakowe i zdrowotne będą na najwyższym poziomie.
Przepisy na zdrowe przekąski
Składniki na 2 porcje:
-
- 1 dojrzały mrożony banan
- cynamon, mięta lub ulubione przyprawy
- 30 g orzechów (dowolne) lub wg. uznania rodzynki, morele suszone
- 1 duża łyżka masła orzechowego
- 1 łyżeczka soku z cytryny
- sól himalajska/morska
- wiórki kokosowe
- opcjonalnie: szczypta stewii lub cukru brązowego
Przygotowanie:
-
- Banana na ok. godzinę umieść w zamrażarce (jeśli masz blender z opcją kruszenia lodu możesz użyć zwykłego banana i dodać kostki lodu). W tym czasie możesz posiekać orzechy.
- Do blendera wrzuć posiekanego mrożonego banana, dodaj masło orzechowe oraz opcjonalnie słodzik wraz z ulubionymi przyprawami i zmiksuj na gładką masę. Skrop sokiem z cytryny i dokończ blendować.
- Masę wymieszaj z resztą składników (orzechami, rodzynkami itp.).
- Uformuj dowolne kulki lub kształty wg. uznania i zajadaj bez mrożenia.
Niskokaloryczna dieta nie oznacza rezygnacji z lodów i innych pysznych smakołyków, wystarczy kontrolować ich skład i jakość. Orzechy podnoszą nieco kaloryczność tak przygotowanych lodów, jednak są to kalorie napędzające nasz metabolizm i bogate w mnóstwo wartościowych składników odżywczych, stąd nie należy się ich obawiać. Istnieje wręcz przekonanie, że orzechy zawierają tzw. ujemne kalorie, ze względu na ilość energii, jaką organizm zużywa trawiąc je oraz gryząc. Ilość, jaka zazwyczaj jest przyswajana w procesie trawienia to ok. 50–60%, reszta jest wydalana, pobudzając perystaltykę jelit. Banan zapewni dawkę serotoniny, węglowodanów o średnim IG oraz witamin i minerałów. Unikając dodatków cukru i syropu glukozowo-fruktozowego, który jest częstym gościem kupnych lodów, rezygnujemy ze sporej ilości pustych, dodatkowych kalorii. Pamiętajmy, że takie lody należy wliczyć w bilans kaloryczny oraz potraktować jako jeden z posiłków w ciągu dnia, a nie jako dodatek do potraw.
Składniki na ok. 18 sztuk:
- 1 puszka odsączonej czerwonej fasoli
- 1 miarka odżywki białkowej
- 2 jajka
- 1–2 łyżki kakao lub pokruszona gorzka czekolada 90% kakao
- cynamon, gałka muszkatołowa, imbir itp.
- opcjonalnie ekstrakt waniliowy/migdałowy
- wiórki kokosowe do posypania
- 2 paski gorzkiej czekolady (do polewy)
Przygotowanie:
- Wyjmujemy fasolę z puszki i wyciągamy na sitko, aby cała zalewa została odsączona. Przelewamy kilka razy wodą, by pozbyć się soli.
- Blendujemy fasolę z resztą składników, na samym końcu dosypujemy odżywkę białkową i miksujemy delikatnie całość.
- Przekładamy masę do foremek na muffinki. Możemy pomiędzy dwie warstwy masy w jednej foremce, umieścić np. posiekane drobno orzechy, odrobinkę masła orzechowego czy dżemu niskosłodzonego dla smaku.
- Pieczemy ok. 20–25 minut w temperaturze 180 stopni.
- Rozpuszczamy na spodeczku w mikrofali paski czekolady gorzkiej (ok.1–2 minut na średniej mocy) i polewamy nią wyjęte z piekarnika muffinki, po czym posypujemy całość wiórkami kokosowymi.
Muffinki fasolowe to świetna propozycja dla osób trzymających węglowodany w ryzach, w smaku są natomiast przepyszne i niewiele różnią się od zwykłych muffinek z mąką i cukrem. Fasola dostarczy nam węglowodanów o niskim indeksie, sporo błonnika oraz witamin z grupy B, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów, w tym układu nerwowego i mięśniowego. Gorzka czekolada dostarczy wielu antyoksydantów, poprawi nastrój i zapewni nam odpowiednią dawkę błonnika. Tak przygotowane muffinki są niskokaloryczne i bardzo smaczne, można zajadać bez wyrzutów sumienia.
Składniki na ok. 2 porcje:
-
- 2 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego (w płynnym stanie)
- 3 łyżki masła orzechowego – najlepiej takiego 100% orzechów bez zbędnej soli i cukrów
- 100 g płatków jaglanych lub orkiszowych
Dodatki:
-
- 3–4 łyżki ziaren sezamu
- 1–2 łyżki nasion chia
- 1–2 łyżek kakao lub pokruszonej czekolady gorzkiej 90% kakao
- 1–2 łyżek rodzynek lub posiekanych moreli suszonych
Przygotowanie:
- Całość mieszamy w misce aż do połączenia wszystkich składników. Najlepiej najpierw wymieszać bazę: płatki, masło i olej, a następnie dodać resztę. Jeśli olej jest w stanie stałym, można umieścić odpowiednią ilość w miseczce i na 1–2 minuty włożyć ją do ciepłej wody.
- Gotową masę przekładamy do pudełka najlepiej plastikowego i umieszczamy w lodówce na ok. 1 godzinę (do czasu, aż olej stężeje i zmieni formę na stałą).
- Po godzinie wyjmujemy z lodówki i tniemy na dowolną ilość kawałków.
Takie batoniki to samo zdrowie i mnóstwo energii. Dostarczają sporej ilości zdrowych tłuszczów, a także średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych (MCT), które błyskawicznie wyzwalają w organizmie pokłady energetyczne, nie mając tendencji do magazynowania w tkance tłuszczowej. Płatki jaglane to dobre, bezglutenowe źródło węglowodanów, a także produkt bardzo dobrze odkwaszający i śluzotwórczy, oczyszczający z toksyn. Gorzka czekolada i kakao to źródło antyoksydantów i dobrego nastroju, a sezam i nasiona Chia dostarczą odpowiedniej ilości błonnika i kwasów Omega-3. Masło orzechowe sprawi, że konsystencja batoników będzie bajecznie chrupiąca i kremowa. Takie batoniki świetnie nadają się na letnie wyprawy, jako posiłek w pracy czy na uczelni oraz przekąska energetyczna w ciągu dnia.
Zdrowych propozycji na przekąski jest mnóstwo, ogranicza nas tylko wyobraźnia i oczywiście ilość składników, warto jednak używać takich produktów, które są jak najbardziej wartościowe i pobudzają nasz metabolizm – orzechów, nasion, olejów i mnóstwa przypraw.