Śliwka – charakterystyka, odmiany, właściwości
Aktualizacja: 15 maja, 2024
Owoce są nie tylko smaczne, ale dostarczają naszemu organizmowi wiele wartości odżywczych. Śliwki są wyśmienitym owocem sezonowym. Na ich dostępność oraz wybór spośród wielu odmian nie powinniśmy narzekać. Ponadto cenne składniki, jakie niosą ze sobą, wywierają bardzo korzystny wpływ na nasz organizm.
Śliwki – charakterystyka
Śliwy są drzewami dorastającymi nawet do 10 metrów wysokości, choć istnieją także odmiany o wiele niższe, a wtedy nazywane są krzewami. Należą do rodziny różowatych. Owoce śliw jada się zazwyczaj na surowo choć spektrum ich zastosowania jest znacznie szersze. Świetnie nadają się do robienia dżemów, konfitur, powideł czy nalewek. Domowe alkohole to świetny sposób na dostarczenie sobie cennych składników i rozgrzanie organizmu w długie zimowe wieczory. Ponadto śliwki można stosować jako dodatek do ciast i deserów. Smak większości odmian jest zazwyczaj słodki, przyjemny, choć zdarzają się ich przeciwieństwa o posmaku kwaśnym, cierpkim. Skórkę mogą mieć w kolorze: fioletowy, czerwony, żółty, granatowy z charakterystycznym nalotem. Kształt owoców jest zazwyczaj zbliżony do okrągłego bądź wydłużony, owalny. Wszystkie rodzaje śliwek mają zbliżone do siebie wartości odżywcze. Jedyne różnice występują pod względem ilości kalorii.
Śliwki – najpopularniejsze odmiany
Obecne istnieje 32 gatunki śliw. Polska jest krajem, w którym pod względem klimatycznym uprawa śliw daje dobre rezultaty. Z roku na rok areał upraw oraz zainteresowanie wśród rolników wzrasta, stąd aktualnie śliwa zajmuje trzecie miejsce pod względem uprawy zaraz po takich drzewach owocowych jak jabłonie i wiśnie.
Najbardziej popularnymi odmianami w naszej strefie klimatycznej są:
- mirabelki – owoce tej odmiany są małe, zbliżone do kulistego kształtu. Sam miąższ jest soczysty, słodki i aromatyczny o brawie zielonkawo-złocistej. Owoce tej odmiany idealnie nadają się na przetwory (podczas długiego smażenia zachowuje większość walorów odżywczych);
- renklody – ta odmiana charakteryzuje się dużymi, okrągłymi owocami. Miąższ tej odmiany jest bardzo soczysty, słodki. Jeśli są dojrzałe to skórka przybiera barwę niemal czarną. Miąższ nie zawsze dobrze oddziela się od pestek;
- węgierka zwykła – jest to jedna z najstarszych odmian. Kształt owoców jest bardziej elipsoidalny, jajowaty, owoce są średniej wielkości. Skóra jest ciemno filetowa. Miąższ soczysty, zwięzły, lekko cierpkawy. U dojrzałych owoców dobrze oddziela się od pestki. Inne odmiany węgierek to: łowicka i dąbrowicka;
- lubaszka – owoce tej odmiany są niewielkie, o skórce ciemno granatowej z dużą ilością niebieskiego nalotu. Miąższ owoców jest zielonkawy, kwaskowaty, trudno oddzielający się od pestki i średnio smaczny. Owocuje dość późno. Odmiana charakteryzująca się dużą wytrzymałością na mróz.
Żeby cieszyć się obfitym plonem należy zapewnić śliwom odpowiednie warunki. Nie są to jednak bardzo wymagające drzewa. Zawsze można skorzystać z opcji kupienia gotowych owoców na sprawdzonych bazarkach czy w sklepach, jeśli nie każdy z nas ma możliwość wyhodowania własnych owoców.
Śliwki – właściwości
Jakże wiele traci ten, kto nie uwzględnia śliwki w swoim jadłospisie. Owoc ten często niedoceniany, niesie w swoim składzie wiele witamin oraz minerałów. O dobroczynnych właściwościach śliwek przekonało się już wiele osób, dlatego może warto zaznajomić się z kilkoma informacjami na temat tego, co będzie dawało nam ich spożywanie.
- Śliwki – na zdrowie! Kompozycja składników zawarta w śliwkach sprawia, że mają one świetne działanie antyoksydacyjne, czyli neutralizujące wolne rodniki, które mogą być przyczyną powstawania m. in. nowotworów. Takimi wspaniałymi antyutleniaczami znajdującymi się w śliwkach są: witaminy A, C, E, K. Dzięki zawartości magnezu i witaminy B6 mają dobroczynny wpływ na układ nerwowy, poprawiając jego funkcjonowanie.
- Lepsze trawienie! Zawartość pektyn (rodzaj błonnika) sprawia, że poprawiają one apetyt, regulują trawienie, niwelują także problem zaparć. Pozwalają również pozbyć się nagromadzonego w komórkach tłuszczu oraz cholesterolu, dlatego dieta bogata w śliwki wykazuje wpływ przeciwmiażdżycowy.
- Na urodę! Sięgnąć mogą po nie śmiało osoby, które mają problem z pękającymi naczyniami krwionośnymi. Zawarta w tych owocach witamina K wpływa regulująco na proces krzepnięcia. Natomiast znajdująca się w ich składzie witamina C uszczelnia naczynia krwionośne. Śliwki ponadto wykazują działanie opóźniające proces powstawania zmarszczek.
Śliwki mogą być również doskonałą wysokoenergetyczną przekąską, znacznie lepszą niż batonik czy słodki jogurt. Wysoka wartość energetyczna suszonych śliwek dostarczy nam szybko łatwo wchłanialnej energii.
Dzięki swoim walorom smakowym i dietetycznym śliwki powinny być spożywane w dużych ilościach przez wszystkich. Wprowadzając je do diety na pewno nie zaszkodzimy sobie tym, a wręcz zapewnimy cenny ‘zastrzyk’ witamin i składników mineralnych dla naszego organizmu. Śliwki są bogatym źródłem błonnika, który reguluje przemianę materii oraz wspomaga oczyszczanie organizmu, a także chroni przed nowotworem jelita grubego. Pamiętajmy jednak o tym, że wysoka zawartość błonnika wpływa pobudzająco na nasz układ pokarmowy, a nadmierne jednorazowe spożycie może nieść za sobą nieprzyjemne skutki uboczne.
Literatura:
Joanna Radziewicz ”Odmiany śliw”, Rolniczy Magazyn Elektroniczny, Centralna Biblioteka Rolnicza, marzec 2009r., nr 30, ISSN1734-3070Grzyb Z. „Śliwa” Skierniewice: Wyd. ISiK, 2006.