Sok z selera – właściwości. Jak zrobić sok z selera?
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Seler zwyczajny, który najczęściej używany jest w polskich praktykach kulinarnych, to warzywo z rodziny selerowatych – jest rośliną typową dla tej rodziny. Wykorzystuje się go w wielu różnych celach, jednak najbardziej doceniany jest za intensywne właściwości smakowe, które nadaje innym potrawom, np. zupie. Nieco inne właściwości prezentuje z kolei seler naciowy, który nie ma spichrzowego korzenia i charakteryzuje się bardziej delikatnym smakiem. To właśnie z selera naciowego pozyskuje się sok, który w ostatnich latach zyskał bardzo dużą popularność jako nieodłączny składnik „detoksykujących koktajli”.
Sok z selera
Seler zwyczajny, a dokładniej jego korzeń, raczej nie jest wykorzystywany do pozyskania soku – jego smak jest bardzo intensywnie goryczkowo-pikantny i z tego względu niezbyt atrakcyjny dla wielu osób. Smak ten cieszy się natomiast uznaniem w tradycyjnej polskiej kuchni jako element przygotowywania wywarów warzywnych i mięsno-warzywnych. Rosół i inne zupy na jego bazie bez selera nigdy nie będą smakować tak samo.
Mniejszych nakładów prac kulinarnych wymaga seler naciowy – jego struktura i smak są zdecydowanie delikatniejsze, dzięki czemu można go przygotować, pomijając gotowanie. Nie jest on tak twardy jak seler korzeniowy, posiada więcej soku, a jego smak nie jest tak intensywny – stąd nieco szersze zastosowanie. Jedną z popularnych postaci, pod którą spożywany jest seler naciowy, jest sok.
Sok z selera – właściwości
Jedną z wyjątkowych właściwości selera jest jego smak – delikatny, jednak nieco pikantny, który nadaje się zarówno do potraw słodkich, jak i słonych. Ponadto jego tekstura pozwala na szerokie wykorzystanie pod różnymi postaciami – mogą to być soki, zupy, sałatki i inne dania. Za użyciem selera w diecie przemawiają również jego właściwości odżywcze – jedynie 14 kcal / 100 g produktu, w tym najwięcej węglowodanów – około 3 g. Zawiera on w dodatku około 1,6 g błonnika oraz 260 mg potasu. Pamiętać jednak należy, że zawartość błonnika w soku z selera zależeć będzie od sposobu wykorzystania – zblendowany będzie miał go więcej, a wyciśnięty nieco mniej.
Właściwości selera doceniane są nie tylko w praktykach kulinarnych – długą tradycję mają również w arabskiej medycynie. Związki chemiczne obecne w selerze mają potencjał antyoksydacyjny i przeciwzapalny, mogą sprzyjać zdrowiu żołądka i wątroby, a także wpływać na gospodarkę lipidową organizmu, a nawet na stan zdrowia jąder i płodność u samców. Co więcej, niektóre związki chemiczne wykorzystywane są jako środki przeciw pasożytom i drobnoustrojom.
Należy jednak pamiętać, że związki chemiczne o tak intensywnym działaniu mogą wywoływać nadwrażliwość. Ponadto zaobserwowano, że seler spożywany w nadmiarze przez długi okres czasu może nawet sprzyjać wystąpieniu niedoczynności tarczycy.
Jak zrobić sok z selera?
Seler niemal całkowicie składa się z wody, ale zawiera również pewne ilości błonnika, składników mineralnych i witamin. Z tego względu sok z selera można pozyskać poprzez zblendowanie go na gładką masę lub przez wyciśnięcie. Zdecydowanie lepiej wykorzystywać całą roślinę – zarówno ze względów odżywczych, jak i ekonomicznych. Blendowany seler świetnie komponuje się z innymi warzywami lub owocami, np. z ogórkiem, pietruszką, jabłkiem, czy pomarańczą – koktajle takie mogą dostarczyć ogromną dawkę antyutleniaczy i zapewnić sytość. Sok wyciskany z kolei na pewno będzie delikatniejszy w smaku, jednak jego zastosowanie może wykraczać poza wypijanie czystego soku – służyć może do doprawiania potraw czy innych soków, np. pomidorowego.
Seler jest tanim i łatwo dostępnym warzywem. Z pewnością jego właściwości decydują o tym, że warto włączyć go od czasu do czasu do diety. Niska wartość energetyczna, a także bogactwo antyoksydantów i szerokie zastosowanie kulinarne przemawiają za słusznością wykorzystania go w kuchni.
Literatura:
- Sowbhagya H. B., Chemistry, technology, and nutraceutical functions of celery (Apium graveolens L.): an overview, Crit Rev Food Sci Nutr. 2014;54(3):389-98.
- National Nutrient Database for Standard Reference 1 Release April, 2018.
- Al-Asmari A. K., Athar M.T., Kadasah S. G., An Updated Phytopharmacological Review on Medicinal Plant of Arab Region: Apium graveolens Linn, Pharmacogn Rev. 2017 Jan-Jun;11(21):13-18.
- Rouhi-Boroujeni H., Hosseini M. i in., Is herbal therapy safe in obesity? A case of Apium graveolens (Celery) induced hyperthyroidism, ARYA Atheroscler. 2016 Sep;12(5):248-249.
Rozpoczęłam kurację 30dniowa . Pije na czczo pk 400ml SOKu z całego pęczka srlera
Otrzymalam smsa o właściwościach uzdrawiajacych tego zioła. Zobaczymy
Na pewno nie zaszkodzi