Pieprz cayenne – właściwości, dawkowanie. Pieprz cayenne na odchudzanie
Aktualizacja: 30 kwietnia, 2024
Pieprz cayenne to przyprawa, która niektórym może mylnie kojarzyć się z pieprzem, a przecież jest to nic innego jak wysuszona i zmielona w całości (łącznie z pestkami) papryczka chilli specjalnej odmiany. Niewiele osób wie, że dzięki zawartej w pieprzu kapsaicynie, wywiera szereg korzystnych efektów zdrowotnych na wiele składowych organizmu – układ sercowo-naczyniowy, nowotwory, przewód pokarmowy, a także wpływa rewelacyjnie na redukcję masy ciała jako środek wspomagający. Przeczytaj więcej o znakomitej aktywności pieprzu cayenne i zadbaj by nie zabrakło go w Twojej spiżarni!
Pieprz Cayenne
Pieprz Cayenne to odmiana przyprawy produkowana ze specjalnej odmiany papryki – Capsicum frutescens, które po tym jak dojrzeją są suszone, a następnie mielone na proszek. Wywodzi się z Ameryki Środkowej, a w Europie rozpowszechniona została przez hiszpańskich oraz portugalskich odkrywców na przełomie XVI oraz XVII wieku. W chwili obecnej warzywo to jest uprawiane głównie w Pakistanie, Indiach, Argentynie i USA. Jako produkt handlowy występuje głównie w postaci pieprzu, jednak są miejsca, gdzie z łatwością zakupić można świeżą papryczkę. Przyprawa charakteryzuje się intensywną pomarańczową barwą oraz pikantnym smakiem i niepowtarzalnym aromatem. Jest to wynikiem zawartej w roślinie kapsaicyny, która poprzez podrażnienie kubków smakowych daje uczucie pieczenia, a niekiedy nawet bólu. Biorąc pod uwagę skalę Scoville’a, którą określa się ostrość potraw, pieprz Cayenne mieści się w przedziale od 30 000 do 50 000 SHU, a więc jednostek ostrości (papryka jalapeno 2 500–8 000 SHU). Substancja ta odpowiada także, za niektóre właściwości zdrowotne wywierane przez przyprawę. Poza tym związkiem, w jej składzie odnajduje się szereg witamin oraz składników mineralnych, co świadczy o jej wysokiej wartości odżywczej.
Pieprz cayenne – właściwości
Pieprz Cayenne, a właściwie sama papryczka stosowana była od lat w medycynie ludowej, głównie populacji Ameryki Środkowej, skąd wywodzi się warzywo. Nie ma w tym nic dziwnego ze względu na to, iż jego spożycie dostarcza wielu korzystnych właściwości zdrowotnych na różnorodne składowe organizmu. Szczególnie istotne są składniki bioaktywne obecne w papryczce, a więc kapsaicyna, ale także składniki mineralne i witaminy, które również wywołują efekt terapeutyczny. Odnotowano działanie antybakteryjne i przeciwbólowe, niezwykle skutecznie sprawdza się w łagodzeniu nerwobóli, jak również bóli głowy. Z tego powodu bardzo często jest jednym ze składników wchodzących w skład plastrów czy maści rozgrzewających. Dodatkowo potwierdzono aktywność przeciwnowotworową pieprzu Cayenne, który zabija komórki rakowe, bez wyrządzania szkód tym zdrowym. Jednocześnie wydaje się wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Idealnie nadaje się jako lek na przeziębienie czy katar. Co więcej wspomaga terapię chorób sercowo-naczyniowych przez obniżanie stężenia cholesterolu, a także trójglicerydów, mało tego poprawia krążenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia zatorów i skrzepów, w wyniku powstania których dochodzi do zawału lub udaru. Okazuje się, iż podobnie jak inne przyprawy wspomaga trawienie i usuwa problemy z nim związane poprzez łagodzenie wzdęć, przyspiesza proces trawienia, a nawet wspomaga leczenie wrzodów żołądka w wyniku pobudzania krążenia krwi w żołądku, a także komórek wydzielniczych żołądka do produkcji soku żołądkowego mającego funkcję ochronną.
Pieprz cayenne na odchudzanie
Mimo szeregu właściwości zdrowotnych, korzyści ze spożywania pieprzu Cayenne się nie kończą. Odnotowano jego niezwykłą skuteczność w redukcji masy ciała. Dzięki aktywności przyspieszającej metabolizm i trawienie, a także hamującej apetyt wpływa na szybsze spalanie tłuszczu. Należy pamiętać, że sama przyprawa nie wniesie widocznych skutków i nie spowoduje nagłego spadku kilogramów, jednak w połączeniu z aktywnością fizyczną oraz racjonalnym i zdrowym żywieniem może wspomóc działanie i zdziałać cuda! Dodatkowo zwiększając termogenezę wpływa na zwiększone wydatki energetyczne właśnie na ten proces.
Pieprz cayenne – dawkowanie
Nie została ustalona maksymalna dawka pieprzu, jaką można spożyć, by był on bezpieczny dla naszego zdrowia. Każdy może dodawać przyprawę w celu urozmaicenia każdej potrawy, w zależności od akceptowalności poziomu ostrości, jednak nie należy stosować więcej niż 2–3 szczypty przyprawy. W większych dawkach kapsaicyna może powodować niestety uszkodzenia wątroby, błon śluzowych, a nawet przewodu pokarmowego. Ostrożność należy zachować w szczególności u osób zażywających niektóre leki (ACE inhibitory, teofilina, hamujące wytwarzanie soku żołądkowego, rozrzedzające krew – warfaryna), a także przyjmujące niektóre zioła (imbir, żeń-szeń, miłorząb). Te osoby powinny ze względów zdrowotnych i w obawie o interakcje zrezygnować z dodatku pieprzu Cayenne do dań. Istotny jest również fakt, iż jego spożycie może zmniejszać skuteczność aspiryny, stąd w przypadku jej zażywania lepiej nie sięgać po pieprz Cayenne. Bardzo ważnym aspektem jest zmniejszanie stężenia glukozy we krwi przez kapsaicynę, stąd w obawie o wystąpienie stanu hipoglikemii, przyjmując leki na cukrzycę warto nie sięgać po omawianą przyprawę. Ważne jest by pamiętać, iż regularne jego konsumowanie powoduje, że organizm się uodparnia, więc niektóre walory zdrowotne, szczególnie te wspomagające redukcję masy ciała, zanikają. Dlatego właśnie zaleca się jego niewielki dodatek do wielu potraw, ale nie każdej i nie każdego dnia. Dodatkowo nie nadaje się do stosowania dla kobiet w ciąży i karmiących oraz dzieci do 12. roku życia.
Podsumowując pieprz cayenne to przyprawa posiadająca szerokie właściwości lecznicze, jak np. wspomaganie walki z nowotworami czy chorobami układu sercowo-naczyniowego, działa przeciwbólowo oraz skutecznie usprawnia pracę przewodu pokarmowego. Właśnie z tego powodu nadaje się idealnie jako środek przyspieszający redukcję masy ciała, co udowodniono naukowo. W przypadku braku czynników predysponujących do zaniechania jego działania nadaje się dla każdego. Przyprawa ta nie jest droga, dlatego warto zadbać by zawsze miała miejsce wśród przypraw w naszym domu.
Dwie szczyty? Jesteście nienomrlani. Ja codziennie dodaję do potraw 20g tej przyprawy i nic mi nie jest.
Cayenne obniża ciśnienie, jeśli ktoś ma ten problem, to polecam wypróbować
Pieprz cayenne dodajemy do kawy od wielu lat gdy boli głowa nie ma nic lepszego niż kubek kawy ze szczyptą pieprzu działanie terapeutyczne w przypadku przeziębienia i kataru jest powszechnie znany w naszej rodzinie serdecznie polecamy wszystkim
Ciekawy artykuł, pieprzem cayenne zainteresowałem się jak szukałem jakiegoś preparatu mogącego wpływać na łaknienie i przyśpieszenie metabolizmu, wpadłem na więcej informacji o pieprzu jako składniku aktywnym i w sumie zaskoczyło mnie to jak mało się o tym mówi a ile niesie za sobą stosowanie tego składnika oczywiście wszystko trzeba umiejętnie stosować