Olejek z mięty pieprzowej – właściwości, zastosowanie. Gdzie kupić olejek miętowy?
Aktualizacja: 12 listopada, 2020
Smak i zapach mięty ma swoich wielbicieli. Roślina mięty pieprzowej kryje w sobie dużo więcej niż sam aromat. Koniecznie poznaj właściwości olejku z mięty pieprzowej!
Mięta pieprzowa (łac. Mentha pepperita) jest rośliną, która zrodziła się w wyniku spontanicznego połączenia mięty nadwodnej (łac. M. aquatica) i mięty zielonej (łac. M. spicata). Mięta pieprzowa rośnie niemal wszędzie, ale jest szczególnie rozpowszechniona w Europie i Ameryce Północnej. Mięta pieprzowa była stosowana w medycynie ludowej jako środek przeciwbólowy. Jej prozdrowotne właściwości są weryfikowane przez współczesną medycynę.
Olejek z mięty pieprzowej
Olejki eteryczne stają się coraz bardziej popularne, dzięki temu łatwiej jest znaleźć czysty ekstrakt z mięty pieprzowej. Olejek z mięty pieprzowej może być wygodnym sposobem na wykorzystanie właściwości mięty. Olejek charakteryzuje się pięknym, świeżym zapachem. Uzyskiwany jest w wyniku destylacji ziela mięty z parą wodną.
Preparaty z dodatkiem olejku mięty pieprzowej z powodzeniem znajdują zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Znajdziemy go w składzie preparatów do pielęgnacji skóry, włosów, a nawet perfum. Pamiętaj jednak, że wyciągi z mięty pieprzowej, ze względu na swoje intensywne działanie, nie są wskazane dla kobiet w ciąży i mogą działać drażniąjąco!
Olejek miętowy jest powszechnie stosowany jako środek aromatyzujący w żywności i napojach oraz jako zapach w mydłach i preparatach do higieny jamy ustnej. Olejek miętowy jest również stosowany w różnych stanach chorobowych i można go podawać doustnie w suplementach diety lub miejscowo jako krem do skóry lub maść.
Właściwości olejku z mięty pieprzowej
Korzyści z olejku eterycznego mięty można opisać jako:
- przeciwdrobnoustrojowe,
- przeciwbólowe i znieczulające,
- przeciwzapalne.
Dowody kliniczne sugerują, że olejek miętowy prawdopodobnie może pomóc w objawach zespołu jelita drażliwego. Może również pomóc w niestrawności i zapobiec skurczom w przewodzie pokarmowym wywołanym endoskopią. Niektóre badania pokazują, że stosowany miejscowo może pomóc w łagodzeniu bólów głowy, jednak doniesienia te wymagają dalszych badań.
Stosowane zgodnie z zaleceniami suplementy diety i preparaty zawierające olejek z mięty są prawdopodobnie bezpieczne dla większości dorosłych. Olejek z mięty pieprzowej może powodować działania niepożądane, takie jak zgaga i może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Przed użyciem olejku z mięty należy porozmawiać z lekarzem.
Zastosowanie olejku z mięty pieprzowej
Olejek miętowy jest popularnym składnikiem niektórych szamponów, dzięki świeżemu zapachowi i kojącym właściwościom. Nałożenie preparatu z olejkiem mięty pieprzowej na skórę głowy odświeża, pomaga w walce z łupieżem i stymuluje przepływ krwi. Niektórzy uważają, że wpływa też na wzrost włosów. Ostatnie badania sugerują, że mięta pieprzowa jest skuteczną alternatywą dla stymulantów wzrostu włosów. Może to być bezpieczniejsza, zdrowsza opcja, ponieważ nie zawiera rakotwórczych składników lub toksyn znajdujących się w większości syntetycznych produktów wspomagających wzrost włosów. Nadal potrzebujemy większej liczby badań na temat wpływu olejku eterycznego z mięty na ludzkie włosy, aby móc nazwać go lekiem na wypadanie włosów.
Olejek miętowy jest również doskonałym narzędziem do leczenia ukąszeń owadów. Zastosowanie mięty pieprzowej na ukąszenie owada może ukoić i ochłodzić obszar, przez co skóra staje się mniej swędząca.
Olejek z mięty pieprzowej – gdzie kupić?
Przy zakupie olejku z pewnością wybierz pewne źródło. Dobrym rozwiązaniem będzie apteka i sklep zielarski, gdzie zakupione olejki eteryczne będą dobrej jakości. Decydując się na zakup internetowy, skorzystaj z usług dobrych sklepów z kosmetykami ekologicznymi.
Istnieje możliwość przedawkowania olejku z mięty pieprzowej, ale jest to niezwykle rzadkie. Bezpieczna ilość różni się znacznie w zależności od osoby i sposobu stosowania. Duża ilość herbaty miętowej wydaje się bezpieczna, jednak duża ilość spirytusu mięty pieprzowej (olej i ekstrakt z liści w roztworze alkoholowym) nie są bezpieczne.
Warto zainteresować się również syropem z mięty. Wszystkie informacje znajdziesz w naszym artykule!
Niektóre osoby są uczulone na mentol, który jest składnikiem mięty pieprzowej. Jeśli myślisz o używaniu mięty pieprzowej, dla własnego bezpieczeństwa upewnij się, że nie jesteś na nią uczulony.
Literatura:
- Kania M., Baraniak J., Grys A., Ziołolecznictwo i zalecenia żywieniowe według św. Hildegardy z Bingen. Cz. II, „Postępy Fitoterapii” 2014, nr 2
- Grigoleit HG, Grigoleit P. Gastrointestinal clinical pharmacology of peppermint oil. Phytomedicine. 2005 Aug;12(8):607-11.