Syrop z mięty – właściwości i zastosowanie. Jak zrobić syrop z mięty?
Aktualizacja: 12 listopada, 2020
Mięta pieprzowa jest rośliną leczniczą (Mentha piperita), a dokładniej jej liście, rzadziej ziele. Należy do rodziny jasnotowatych. Głównym składnikiem czynnym jest olejek miętowy, który występuje w ilości 0,5–4%. Dodatkowo mięta zawiera flawonoidy oraz kwasy fenolowe do 7% – kawowy, chlorogenowy, rozmarynowy, triterpeny i karotenoidy.
Syrop z mięty
Najbardziej powszechnymi preparatami z mięty są napary. Sporadycznie można spotkać ją także w postaci syropów. Słodki smak preparatu załagodzi intensywny, orzeźwiający smak mięty, który nie każdemu odpowiada.
Syrop z mięty – właściwości
Mięta stosowana wewnętrznie – w postaci syropu – pobudza wydzielniczą czynność przewodu pokarmowego. Dodatkowo działa na niego rozkurczowo i zapobiega wzdęciom. Ponadto ma działanie bakteriobójcze w układzie pokarmowym.
Syrop z mięty – zastosowanie
Syrop z mięty działa głównie na układ pokarmowy poprzez pobudzanie czynności wydzielniczej żołądka i wątroby. Ułatwia w ten sposób trawienie i przyswajanie pokarmu. Pomaga w zaburzeniach trawienia związanych z nieprawidłowym działaniem żołądka, dwunastnicy i jelit. Także w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych może przynieść ulgę. Wspiera również zaburzoną fermentację jelitową.
W przypadku osób mających silną nadkwaśność żołądka czy chorobę refluksową przełyku, mięta i jej preparaty mogą nasilać objawy. Jednak jest to cecha indywidualna.
Syrop z mięty wpływa także tonizująco na układ nerwowy, działając uspokajająco, szczególnie przy nasilonym napięciu. Dzięki obecności olejku miętowego daje uczucie orzeźwienia.
Syrop z mięty – cena, gdzie kupić
Surowiec jest łatwo dostępny i często występuje w domowej apteczce z ziołami. Ciężko jednak dostać go w postaci syropu. Najłatwiej kupić syrop z mięty w sklepach internetowych, ze zdrową żywnością lub sklepach zielarskich. Opakowania są o różnej pojemności. W przeliczeniu na 1 litr cena wynosi 10–25 zł.
Syrop z mięty – przepis
Alternatywą dla gotowego preparatu może być domowy syrop z mięty. Poniżej zamieszczono kilka przepisów.
Składniki:
- ok. 3 szklanki listków mięty,
- 1,5 szklanki cukru,
- 600 ml wody.
Sposób przygotowania:
- Liście opłukać i odsączyć. Przenieść do miski.
- Dodać cukier i ugniatać. Odstawić na 3–4 godziny.
- Dodać połowę wody. Doprowadzić do wrzenia. Odstawić na noc.
- Przecedzić przez gazę. Pozostawić wywar.
- Listki powtórnie zalać pozostałą częścią wody. Doprowadzić do wrzenia. Ostudzić i przecedzić przez gazę.
- Zmieszać ze sobą dwa uzyskane wywary. Doprowadzić do wrzenia, aby zgęstniały.
- Przelać do wyparzonych słoiczków i zakręcić. Przechowywać w lodówce do 2 tygodni. Można także zapasteryzować i przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Składniki:
- 40 gałązek mięty,
- 1,5 litra wody,
- 1 kg cukru,
- sok z ½ cytryny.
Sposób przygotowania:
- Miętę opłukać i osuszyć. Przenieść do garnka i zalać wodą. Zagotować. Odstawić na 24 godziny.
- Odcedzić płyn. Gałązki mięty dobrze odcisnąć.
- Dodać do płynu cukier i sok. Gotować 30–60 minut na wolnym ogniu mieszając, aż cukier się rozpuści. Syrop powinien trochę zgęstnieć.
- Przelać do wyparzonych słoiczków. Zakręcić i postawić do góry dnem do wystygnięcia.
Mięta przyniesie ulgę przy problemach z żołądkiem, jelitami, a także z wątrobą. Pomoże w trawieniu pokarmu, a także zadziała tonizująco na układ nerwowy. Najprostszą postacią jest napar. Warto przygotować również syrop, który można także wykorzystać jako dodatek do deserów.
Literatura:
- Kohmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2007.
- https://www.doradcasmaku.pl/przepis/363148/syrop-mietowy, [data dostępu: 20.07.2018r.].
- http://prawodogotowaniazpasja.blox.pl/2015/08/Domowy-syrop-mietowy.html, [data dostępu: 20.07.2018r.].