Opinie
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Chcesz być na bieżąco?
Mięta pieprzowa jest rośliną leczniczą (Mentha piperita), a dokładniej jej liście, rzadziej ziele. Należy do rodziny jasnotowatych. Głównym składnikiem czynnym jest olejek miętowy, który występuje w ilości 0,5–4%. Dodatkowo mięta zawiera flawonoidy oraz kwasy fenolowe do 7% – kawowy, chlorogenowy, rozmarynowy, triterpeny i karotenoidy.
Najbardziej powszechnymi preparatami z mięty są napary. Sporadycznie można spotkać ją także w postaci syropów. Słodki smak preparatu załagodzi intensywny, orzeźwiający smak mięty, który nie każdemu odpowiada.
Mięta stosowana wewnętrznie – w postaci syropu – pobudza wydzielniczą czynność przewodu pokarmowego. Dodatkowo działa na niego rozkurczowo i zapobiega wzdęciom. Ponadto ma działanie bakteriobójcze w układzie pokarmowym.
Syrop z mięty działa głównie na układ pokarmowy poprzez pobudzanie czynności wydzielniczej żołądka i wątroby. Ułatwia w ten sposób trawienie i przyswajanie pokarmu. Pomaga w zaburzeniach trawienia związanych z nieprawidłowym działaniem żołądka, dwunastnicy i jelit. Także w schorzeniach wątroby i dróg żółciowych może przynieść ulgę. Wspiera również zaburzoną fermentację jelitową.
W przypadku osób mających silną nadkwaśność żołądka czy chorobę refluksową przełyku, mięta i jej preparaty mogą nasilać objawy. Jednak jest to cecha indywidualna.
Syrop z mięty wpływa także tonizująco na układ nerwowy, działając uspokajająco, szczególnie przy nasilonym napięciu. Dzięki obecności olejku miętowego daje uczucie orzeźwienia.
Surowiec jest łatwo dostępny i często występuje w domowej apteczce z ziołami. Ciężko jednak dostać go w postaci syropu. Najłatwiej kupić syrop z mięty w sklepach internetowych, ze zdrową żywnością lub sklepach zielarskich. Opakowania są o różnej pojemności. W przeliczeniu na 1 litr cena wynosi 10–25 zł.
Alternatywą dla gotowego preparatu może być domowy syrop z mięty. Poniżej zamieszczono kilka przepisów.
Składniki:
Sposób przygotowania:
Składniki:
Sposób przygotowania:
Mięta przyniesie ulgę przy problemach z żołądkiem, jelitami, a także z wątrobą. Pomoże w trawieniu pokarmu, a także zadziała tonizująco na układ nerwowy. Najprostszą postacią jest napar. Warto przygotować również syrop, który można także wykorzystać jako dodatek do deserów.
Literatura:
Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Bądź na bieżąco, nie przegap okazji bycia zdrowym!