Mięta pieprzowa. Właściwości mięty

🕣 3 min czytania

Założę się, że kiedy myślisz o czymś, co może szybko pomóc na ból brzucha, myślisz o mięcie. Herbatka lub krople z tego zioła to obowiązkowa część domowej apteczki. Jednak zaskoczy Cię, do czego jeszcze przydaje się mięta. 

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa to jedno z bardziej znanych ziół. Już starożytni medycy cenili jej zbawienny wpływ na trawienie. Jednak nie tylko dlatego mięta zyskała popularność. Przede wszystkim kochamy jej orzeźwiający zapach i świeży smak. 

Właściwości mięty

Surowcem zielarskim są liście i łodyżki mięty pieprzowej. Zawierają one między innymi garbniki, flawonoidy, fitosterole, a także witaminy i składniki mineralne. Jednak najważniejszą substancją w mięcie pieprzowej jest olejek miętowy. To właśnie jemu roślina ta zawdzięcza swój smak i zapach, za które jest tak ceniona. Głównym składnikiem olejku miętowego są mentol i menton. Te dwa związki są odpowiedzialne również za lecznicze właściwości mięty pieprzowej. 

Działanie mięty pieprzowej 

Mięta działa przede wszystkim rozkurczająco na mięśnie układu pokarmowego, dzięki czemu uwalnia od wielu dolegliwości trawiennych. Rozluźnienie wpływa na zwiększenie wydzielania soków trawiennych, co usprawnia trawienie i przywraca prawidłową perystaltykę jelit. Mięta wykazuje również właściwości bakteriobójcze, między innymi dzięki garbnikom i taninom. 

Na co pomaga mięta pieprzowa?

Mięta pieprzowa kojarzy się głównie z dolegliwościami trawiennymi. Założę się, że przynajmniej raz, gdy było Ci niedobrze, ktoś zaoferował Ci filiżankę ciepłego naparu z mięty. Charakterystyczny aromat tej rośliny pomaga na nudności, zaś napar z jej liści wspomaga trawienie. Dlatego jest ona składnikiem tylu herbatek i kropli na niestrawność. Po napar z mięty warto sięgnąć także wtedy, gdy dokuczają Ci wzdęcia. 

Mięta jest pomocna również w przypadku nieświeżego oddechu. Bardzo często olejek miętowy jest składnikiem gum do żucia, pasty do zębów czy sprayów do ust. Nie tylko odświeża oddech, ale też ogranicza rozwój bakterii w jamie ustnej. Miętowe olejki eteryczne stosuje się także w przypadku nieżytu nosa, np. w maściach na katar. 

Zastosowanie mięty w kuchni

Zastosowanie mięty nie ogranicza się wyłącznie do naparów. Mięta jest składnikiem lemoniad i napojów. Mięta pieprzowa dobrze komponuje się z czekoladą i kawą, dlatego jest dodawana do deserów jako orzeźwiający akcent. Bardzo popularne połączenie to mięta z truskawką lub arbuzem. Jej listki ładnie się prezentują, więc jednocześnie można nimi udekorować lody czy ciasta. To w sumie wydaje się oczywiste, ale czy miętę można użyć również do wytrawnych dań?

Oczywiście! Świeży aromat mięty dobrze komponuje się np. z daniami azjatyckimi. Ryż po tajsku czy curry to idealne przykłady na zastosowanie mięty w daniach obiadowych. Listkami mięty można również odmienić tradycyjną mizerię czy sos tzatziki. Latem można dodać świeżą miętę do chłodnika ogórkowego. Dzięki temu będzie jeszcze lepiej orzeźwiał w gorące popołudnia. Mięta sprawdza się również jako przyprawa do jagnięciny, ryb i zielonego groszku. 

Inne zastosowania mięty pieprzowej (np. w kosmetyce)

Mięta pieprzowa, a ściślej mówiąc, olejek eteryczny, to także składnik kosmetyków. Wiele szamponów i mydeł zawiera dodatek mięty, gdyż nadaje im ona przyjemnie świeży zapach. Olejek miętowy znalazł zastosowanie także w paście do zębów, odświeżaczach powietrza i środkach czystości. Ze względu na bakteriobójcze i chłodzące właściwości można go znaleźć również w maściach na urazy. 

Mięta pieprzowa – przeciwwskazania

Mięty należy używać z ostrożnością w czasie ciąży. Wpływ tego zioła na płód nie jest dobrze poznany, dlatego lepiej uważać. Olejku miętowego i kosmetyków, które go zawierają, nie należy stosować na uszkodzoną lub wrażliwą skórę. Nie zaleca się stosować takich rzeczy u dzieci poniżej 2 roku życia, gdyż olejek miętowy może podrażnić skórę dziecka. 

Uprawa mięty

Mięta pieprzowa jest całkiem prosta w uprawie. Nie wymaga szczególnych warunków, szybko wzrasta i jest dość wytrzymała. Jest rośliną wieloletnią, więc możemy się nią cieszyć dłużej niż tylko przez jeden sezon. Warto wiedzieć, że część jej łodyg jest płożąca. Zamiast wyrastać w górę pozostaje przy ziemi i rozchodzi się na boki, szukając okazji do zapuszczenia kolejnych korzeni. Lepiej to uwzględnić, kiedy planujesz zasadzić miętę w ogródku.

Miętę najczęściej kupuje się w doniczkach i przesadza do ziemi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować ją od nasionka. Dobre stanowisko dla mięty to lekko zacienione miejsce, gdzie gleba jest wilgotna i ma neutralne lub lekko kwaśne pH. Miętę, jak każdą bylinę, warto nawozić, aby dobrze wzrastała. Wybieraj do tego nawozy mineralne, zwłaszcza te zawierające wapń. Nie stosuje się natomiast świeżego obornika. 

 

Mięta pieprzowa cieszy się niesłabnącą popularnością jako przyprawa i roślina lecznicza. Możemy ją znaleźć w wielu preparatach na niestrawność, w pastach do zębów i kosmetykach. Mięta jest łatwa w hodowli, więc nie będzie stanowiła wyzwania dla amatorów ogrodnictwa. Olejek miętowy jest na ogół dobrze tolerowany, jednak w szczególnych przypadkach warto zachować środki ostrożności. 

Literatura:

  1. Kusia A. et al., Działanie olejku z mięty pieprzowej na bakterie beztlenowe, Dental and Medical Problems, 47.3 (2010): 334–338,
  2. Chrapek A., Dzida K., Skład chemiczny, warunki uprawy i właściwości lecznicze mięty pieprzowej (Mentha× piperita L.)., Wybrane zagadnienia z zakresu przemysłu spożywczego oraz zarządzania i inżynierii produkcji, 16.
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Oceń artykuł
Autor artykułu:
Paulina Żukowska , Dyplomowany dietetyk z zawodu i pasji.
Dodaj do ulubionych