Olej z wiesiołka – skład, zastosowanie, działanie i opinie

16 18 20

Lecznicze właściwości wiesiołka są wykorzystywane już od dawna. Z roku na rok preparaty z oleju wiesiołka zyskują coraz większą popularność i swoich zwolenników. Najbardziej cenne z całej rośliny są nasiona, z których to pozyskuje się prozdrowotny olej. Lista zalet oraz zastosowań jest spora.

Olej z wiesiołka

Wiesiołek jest rośliną rozpowszechnioną niemal na całym świecie. Z dobrodziejstw jego stosowania mogą korzystać prawie wszyscy. W Polsce występuje około 30 gatunków tej rośliny. Posiada on barwne, zazwyczaj żółte kwiaty. Rzadziej występują białe, różowe lub purpurowe. Niektóre gatunki ze względu na swoje wspaniałe właściwości są wykorzystywane w lecznictwie. Wytwarzany jest do tego celu olej z nasion wiesiołka. Proces tłoczenia powinien odbywać się na zimno, aby zachować cenne właściwości bioaktywne. Najlepiej jeśli w procesie tłoczenia zostały wykorzystane całe, a nie rozdrobnione nasiona, co przekłada się również na jakość uzyskiwanego oleju. Czasami podczas dokonywania zakupu warto dopytać się o te szczegóły lub zorientować się na własną rękę, w jaki sposób powstał dany produkt.      

Olej z wiesiołka – skład  

Jako naturalny medykament spożywanie oleju z wiesiołka będzie niosło ze sobą wiele pozytywnych aspektów. Z racji tego, że jest to olej, swoje drogocenne właściwości zawdzięcza głównie obecności nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego (LA) oraz kwasu gamma-linolenowego (GLA). Olej z wiesiołka jest uważany za najbogatsze, naturalne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, gdyż zawiera on około 9 % kwasu GLA oraz ponad 70 % kwasu LA. Od ich obecności w ludzkim organizmie zależy wiele procesów życiowych. Warto podkreślić, że ludzki organizm nie jest w stanie wyprodukować sam kwasu linolowego, więc musi go dostarczać wraz z pożywieniem. Natomiast organizm mając już do dyspozycji kwas LA jest w stanie sam wyprodukować kwas GLA.       

Olej z wiesiołka – zastosowanie oraz działanie

Schorzenia na które pozytywnie oddziałuje olej z wiesiołka to m. in.:

  • miażdżyca – dzięki działaniu poprzez prostacykliny (hormony wytwarzane przez ludzki organizm) zapobiega powstawaniu zakrzepów wewnątrz naczyń krwionośnych;
  • podniesiony poziom cholesterolu – obniża jego poziom, nawet z bardzo wysokiego dzięki dobroczynnemu działaniu kwasu linolowego;
  • podwyższone ciśnienie krwi i choroby krwi – regularne stosowanie pomaga kontrolować podwyższone ciśnienie krwi, a także zapobiega niebezpiecznemu sklejaniu się płytek krwi co może prowadzić do zatorów żylnych;
  • defekty skóry – zawarty w oleju kwas GLA będzie pomagał zachować zdrowy i piękny wygląd cery oraz jej gładkość;
  • syndrom przedmiesiączkowy PMS – zażywanie oleju z wiesiołka będzie pomagało uporać się z problemami menstruacyjnymi, napięciem nerwowym oraz bolesnością piersi;
  • otyłość – tutaj pozytywną rolę odgrywa kwas GLA, który to zapoczątkowuje cykl procesów przyśpieszających metabolizm i rozpoczynając spalanie tłuszczów.

Lista zalet stosowania oleju z wiesiołka jest znacznie dłuższa, są to jednak najpopularniejsze pozytywne efekty.

Olej z wiesiołka opinie

Na forach można odnaleźć wiele pozytywnych opinii na temat oleju z wiesiołka. Niemalże każdy, kto sięgnął po ten preparat został pozytywnie zaskoczony. Zazwyczaj wprowadzany był pod kątem określonego schorzenia, problemu z jakim dana osoba się zmagała. Większość osób zauważało efekty już po tygodniu stosowania (jeśli chodzi o np. wygląd cery). Niektóre problemy zdrowotne wymagały dłuższego, systematycznego zażywania oleju z wiesiołka co nie pozostawało również bez pozytywnego oddźwięku jego cennych właściwości na organizm. Wiele osób wypowiada się, że nie ma zamiaru rezygnować z jego regularnego stosowania i będzie go stosowało nadal. Warto jednak zdać sobie sprawę, że olej z wiesiołka nie jest lekiem, dlatego może jedynie wspomagać leczenie, a nie je zastępować.     

Olej z wiesiołka ma szerokie zastosowanie lecznicze jako produkt pomocniczy w leczeniu różnych schorzeń. Może okazać się wsparciem w leczeniu wielu dolegliwości. Z racji tego, że jest naturalnym produktem jego stosowanie jest jak najbardziej bezpieczne.  

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Olej z wiesiołka – skład, zastosowanie, działanie i opinie - 3.5/5. Oddano 336 głosy.
Autor artykułu:
, Technolog żywności, trener personalny. Ceni sobie ćwiczenia na świeżym powietrzu, szczególnie z elementami treningu TRX oraz street-workout.

Opinie

  • Marta 20.03.2017, 1:35

    Olej z wiesiołka jest nieocenionym i niedocenionym dobrem, który daje nam natura. Odkąd codziennie łykam kapsułki z olejem z wiesiołka. Unormował mi się poziom cholesterolu i jestem mniej podatna na infekcje. Polecam!

    Odpowiedz
    • ewa 22.06.2017, 11:55

      przez pół roku brałam kapsułki z oleju wiesiołka i cholesterol nie obniżył się, nie polecam

      Odpowiedz
  • Majka 11.07.2017, 9:02

    Polecam smarowanie chorobowo zmienionych miejsc (AZS, łuszczyca, trądzik) olejem z wiesiołka tłoczonym na zimno. Regularnie stosowany sprawia, że skóra odzyskuje zdrowy wygląd. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż ciągłe smarowanie skóry maściami sterydowymi.

    Odpowiedz
    • Gabi 31.07.2017, 9:39

      Po zazywaniu 2 kapsolek dziennie oleju z wiesiolka, zaowazylqam ze zaczelam chudnac czego nie chcialam, gdyz jestem szczupla. Zaczelam brac po 1 kapsolce i waga nie spada. Bralam go na PSM i objawy znacznie zlagodnialy. Teraz biore go na menopauze, i objawy goraca i zalewania potem tez bardzo zlagodnialy. Co do cholesterolu to, watroba produkuje nadmiar cholesterolu w odpowiedzi na stany zapalne w organizmie. Moga to byc nawet ukryte alergie.

      Odpowiedz
  • teresa pawlak 15.12.2019, 4:27

    Wiesiołek to niedocenione dobro dla mnie. Mam wysokie ciśnienie, chorobę niedokrwienna serca, asmę niewiadomego pochodzenia i wiele innych chorób. Lekarz zapisał mi olej z wiesiołka już co najmniej 20 lat temu. Biorę leki wypisane na receptę na w/w choroby oraz olej z wiesiołka 2 razy dziennie, bo wiem, że jest mi bardzo pomocny dla mojego organizmu. Polecam wszystkim i dziękuję, że jest coś co działa na moją korzyść. Jest tylko jedna uwaga! jest dość drogi.

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone