Olejek bergamotowy – właściwości i zastosowanie
Aktualizacja: 5 marca, 2018
Jeden z najpopularniejszych olejków zapachowych. Często wykorzystywany w aromaterapii. Działa odprężająco, relaksująco, leczy problemy skórne, działa antyseptycznie i nie tylko. Oto olejek bergamotowy, jego właściwości i zastosowanie.
Bergamotka rośnie głównie w Ameryce Południowej, w basenie Morza Śródziemnego oraz w Indiach. Jest to niskie drzewo o mocno rozłożystych gałęziach, podłużnych liściach oraz niewielkich, białych, pachnących kwiatach. Owocem tego krzewu jest pomarańcza bergamotka. Jest koloru zielono-żółtego, ma cierpki smak i osiąga około 8 cm długości. Bergamotka jak i inne drzewa i krzewy cytrusowe ma duże wymagania klimatyczne, dlatego chcąc uprawiać ją w Polsce należy stworzyć jej odpowiednie warunki np. w szklarni. Z owoców bergamotki powstaje olejek, a jej skórka jest dodawana jest do herbat Earl Grey.
Olejek bergamotowy – pozyskiwanie
Olejek otrzymuje się poprzez wyciskanie skórek owoców. Najlepsze do tego są dojrzałe owoce pomarańczy zrywane prosto z drzewa. Te które już opadły, również są wykorzystywane aczkolwiek istnieje ryzyko, że olejek będzie gorszej jakości. Z owoców bergamotki można także wyciskać sok. Pozostałe resztki można poddać procesowi destylacji parowej, w wyniku której również otrzymuje się olejek. Niestety w tym przypadku także nie będzie on tak dobrej jakości jak ten, który jest wytłaczany bezpośrednio z dojrzałych owoców.
Olejek bergamotowy – właściwości
Olejek bergamotowy znany jest z wielu właściwości m.in.:
- działa chłodząco, tonizująco i kojąco;
- łagodzi podrażnienia skórne;
- wspomaga leczenie łuszczycy, opryszczki, liszaju;
- wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwgrzybiczne i przeciwpasożytnicze;
- wzmacnia pracę układu nerwowego;
- pomaga w bólach głowy (również migrenowych);
- działa relaksująco, stąd polecany jest w stanach przemęczenia i stresu;
- może wspomóc leczenie depresji;
- działa przeciwskurczowo.
Olejek bergamotowy – zastosowanie
Rozcieńczając olejek z wodą można przemywać chorobowo zmienioną skórę. Można dodawać go do kąpieli, do olejków, balsamów do masażu oraz na jego bazie przygotowywać inhalacje. Olejek bergamotowy ma lekki, przyjemny, cytrusowy zapach. Jest stosowany jako dodatek do perfum, dezodorantów, mydeł, kremów oraz odświeżaczy powietrza.
Należy pamiętać, że olejek bergamotowy ma silne działanie zatem nie należy stosować go bez wcześniejszego rozcieńczenia na skórę. Nie powinno się również używać olejku przed planowanym opalaniem się lub długotrwałym przebywaniem na słońcu. W aptekach i sklepach zielarskich można kupić olejek (FCF) bez fotouczulających substancji.
Olejek bergamotowy jest jednym z olejków wartych uwagi. Ma wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Na największą uwagę zasługuje jego działanie relaksacyjne i odprężające wykorzystywane w aromaterapii. W Polsce uprawiana jest pysznogłówka zwaną również bergamotką. Jest popularna i często gości w polskich ogrodach. Nie otrzymamy z niej olejku aczkolwiek jest równie aromatyczna i nadaje się do przygotowania smakowych i leczniczych herbat oraz naparów.
Literatura:
Moda na Zdrowie, nr 1 (151), styczeń 2016, str. 74
Mam pytanie czy olejek Bergamot ma jakiekolwiek przeciwwskazania? Dziękuję za odpowiedz.