Najlepsza dieta po ciąży – krok po kroku
Aktualizacja: 19 marca, 2024
Czas ciąży to dla każdej mamy jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. W oczekiwaniu na narodziny maleństwa często przeszkadzają pewne obawy i wątpliwości. Kobiety często obawiają się, jak po ciąży zrzucić dodatkowe kilogramy, jak wrócić do formy i co spożywać, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników sobie i dziecku. Trzymając się poniższych wskazówek, będzie Ci łatwiej skomponować najlepszą dla siebie dietę.
Najlepsza dieta po ciąży
1. Pełnowartościowe białko jest bardzo ważne
Białko to podstawowy budulec ciała. Po ciąży organizm kobiety jest zmęczony i wyczerpany. Zawarte w chudym mięsie, rybach, jajkach i nabiale białko, pomoże odbudować siły i stawić czoła nowym wyzwaniom młodej mamy. Kefiry, jogurty, twarogi oraz mleko to bardzo ważne składniki w diecie po ciąży. Wybieraj raczej te naturalne, bez zbędnych dodatków.
2. Wybieraj węglowodany złożone
Węglowodany są bardzo ważnym składnikiem w diecie każdego człowieka. Postaw na produkty, które zawierają węglowodany złożone: produkty pełnoziarniste, kasze, makarony, pieczywo – to cenne ich źródło. Nie tylko dają poczucie sytości na dłużej, ale także zawierają cenny błonnik, który reguluje procesy trawienne, a także zapobiega zaparciom.
3. Warzywa też potrzebne
Najlepiej spożywać je w formie surowej, gdyż zachowują wszystkie cenne składniki odżywcze, witaminy, sole mineralne, a także sporą ilość błonnika pokarmowego. Jeśli nie surowe to tylko lekko obgotowane – mają wtedy niższy indeks glikemiczny. Zielony groszek, który obfituje w witaminy z grupy B, witaminę C oraz K, sód, potas, wapń, magnez, miedź, cynk i żelazo jest bardzo dobrym wyborem. Warto spożywać także marchewkę, buraczki, selera czy pietruszkę.
4. Owoce też ważne
Owoce to istotne produkty w diecie młodych mam. Owoce zawierają bardzo dużą dawkę witamin, które wzmacniają organizm i uzupełniają wszelkie niedobory. Ponadto dobrze smakują i są urozmaiceniem jadłospisu. Jeśli tylko dobrze się po nich czujesz to spożywaj jabłka, banany, morele czy brzoskwinie.
5. Woda na zdrowie
Pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Najlepsza będzie woda niegazowana w ilości około 2,5 litrów dziennie. Możesz także postawić na herbatki owocowe, ziołowe, świeże soki. Jeśli nawodnisz organizm, znacznie lepiej się poczujesz, a organizm będzie funkcjonował prawidłowo.
6. Wprowadź do diety ryby
Ryby morskie, jak łosoś, śledź czy tuńczyk to skarbnica fosforu i wapnia. Znajdziemy w nich także kwasy omega, które są istotne dla funkcjonowania układu nerwowego oraz wzmocnienia systemu odpornościowego. Ponadto obfitują w witaminę D.
7. Planuj posiłki
W diecie bardzo ważna jest regularność i organizacja. Powinnaś zjadać około 5 posiłków dziennie, w małych porcjach za to w regularnych odstępach czasu. Pamiętaj o śniadaniach i nie rezygnuj z małych posiłków na rzecz dużego obiadu. Dobrze rozłożona energia w pożywieniu na cały dzień, pozwoli na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej. Nigdy nie dopuszczaj do stanu, w którym czujesz się słabo, z powodu braku posiłku. Jedz regularnie i zdrowo.
8. Bądź cierpliwa
Pamiętaj, że nic nie przychodzi od razu, a zrzucanie kilogramów po ciąży to proces złożony. Jedne kobiety szybciej wracają do formy, inne potrzebują na to więcej czasu. Najważniejsze jest to, abyś wszystko robiła w zgodzie z własnym organizmem. Najlepiej tracić od 0,5–1 kg tygodniowo. Wtedy z większym prawdopodobieństwem utrzymasz ten efekt przez długi czas.
Dieta po porodzie powinna być przede wszystkim rozsądna. Nie należy stosować żadnych restrykcyjnych jadłospisów. Ważne jest to, by odbudować siły po tym ciężkim okresie i wrócić do dawnej formy. Jeśli będziesz stosowała się do zasad zdrowego żywienia i włączysz w to aktywność fizyczną, efekty przyjdą szybciej niż myślisz.