Olejek rycynowy w ciąży i na wywołanie porodu
Aktualizacja: 30 kwietnia, 2024
Niekiedy zdarza się, że poród się opóźnia i przyszła mama, zaniepokojona o swoje maleństwo, szuka sposobu na przyspieszenie naturalnych reakcji organizmu. Jednym z domowych sposobów jest olej rycynowy. Wiele osób na pewno ma go w swojej apteczce lub kosmetyczce, ponieważ to znany środek na przeczyszczenie, jak również doskonały środek do wzmocnienia włosów i paznokci. Do wywoływania porodów, olej rycynowy stosowano już w starożytnym Egipcie. Dziś na wielu forach poświęconych rodzicielstwu, przyszłe mamy wymieniają się doświadczeniami związanymi z tą metodą. Chcą wiedzieć, czy jest ona skuteczna, ale i bezpieczna dla dziecka.
Olejek rycynowy w ciąży
Dla kobiet w ciąży lista substancji „zakazanych” jest dość długa. Od oczywistych pozycji, jak na przykład papierosy czy alkohol, przez leki, aż po ziołowe napary i suplementy, których negatywnego działania na ciążę nawet możemy nie podejrzewać. Wśród tych substancji znalazł się również olej rycynowy. Choć jest on używany do zwalczania zaparć, a te w ciąży zdarzają się dość często, to ulotka preparatu ostrzega nas, że w ogóle nie powinno się go stosować w tym stanie.
Olejek rycynowy to substancja o działaniu drażniącym, która silnie działa na jelita, przyspieszając ich skurcze, powodując wypróżnienie. Reakcja jest dość gwałtowna i nieprzyjemna, toteż poleca się łagodniejsze środki, jak na przykład nasiona babki płesznik, lub popularne ziołowe tabletki. Panie, których ciąża jest zagrożona szczególnie nie powinny eksperymentować z olejkiem rycynowym, żeby gwałtowne skurcze nie wpłynęły na stan płodu.
Olejek rycynowy na wywołanie porodu
Olejek rycynowy ma pobudzać skurcze macicy, które są niezbędne do rozpoczęcia porodu. Na wielu forach dla przyszłych rodziców pojawiają się pytania o tę metodę. Zwykle pochodzą od pań, których maleństwo powinno być już na świecie od kilku dni. Czasem sposób ten podsuwa im położna lub mamy, czy babcie.
Niestety, olejek rycynowy nie jest substancją o potwierdzonej skuteczności. Istnieją zarówno badania potwierdzające jego skuteczność, jak i takie, które świadczą o jej braku. Wielu przyszłym mamom napicie się oleju rycynowego nie pomogło wywołać porodu, mimo odczuwalnych skurczów. Badania na ten temat wykazały, że olejek rycynowy pomaga w wywołaniu porodu u 60% kobiet. Prawdopodobnie lepiej działa on u wieloródek niż pań, które rodzą po raz pierwszy. Wciąż jest zbyt mało badań, żeby jednoznacznie stwierdzić, że podanie olejku rycynowego jest metodą na tyle dobrą, aby polecać ją kobietom ciężarnym.
Inny powód, dla którego lepiej nie ufać olejkowi rycynowemu jest taki, że nie ma zalecanej do tego celu dawki. Kobiety same eksperymentują, zażywając olejek rycynowy w większej dawce, niż jest wskazana w ulotce. Dzieje się to w domu, bez porozumienia z lekarzem, czy położną, a to już prosta droga do problemów.
Warto uzmysłowić sobie, że olej rycynowy, jako środek wywołujący poród był powszechnie używany w czasach, kiedy medycyna nie była tak rozwinięta, jak w dzisiejszych czasach, a dostęp do niej był mocno ograniczony. Obecnie dużo łatwiej uzyskać pomoc lekarza lub wykwalifikowanej położnej, którzy wiedzą, co robić, gdy poród się opóźnia.
Olejek rycynowy może być stosowany do wywołania porodu, jednak nie należy zażywać go bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub położną. Nie należy stosować go przed wyznaczonym terminem porodu, ani wtedy, gdy ciąża jest zagrożona. Badania naukowe sugerują, że środek ten ma potencjał, jednak wciąż nie został oficjalnie uznany za bezpieczną i skuteczną metodę.
Literatura:
Gilad R. et al. „Castor oil for induction of labor in post-date pregnancies: A randomized controlled trial „ Women and Birth Volume 31, Issue 1, February 2018, Pages e26-e31
Kelly A. J., Kavanagh J., Thomas J., “Castor oil, bath and/or enema for cervical priming and induction of labour” The Cochrane Collaboration 2013