Najlepsza dieta na trądzik – co jeść, a czego nie jeść?
Aktualizacja: 30 grudnia, 2024
Trądzik to przypadłość nie tylko nastolatków, coraz częściej dotyka też i trzydziestolatków. Czy można za to tylko obwiniać hormony i stres? Czy może są jakieś inne czynniki wywołujące niechciane niespodzianki w postaci krostek i pryszczy na twarzach wielu osób?
Być może odpowiedzi powinniśmy szukać na swoich talerzach? Być może wspólnym mianownikiem będzie jedzenie, ponieważ zarówno osoby młode, jak i te starsze często sięgają za liczne przekąski, kto z nas może się powstrzymać przed słodyczami czy jedzeniem typu fast food? Jak często zjadamy chociażby warzywa i owoce i staramy się pić znane nam z licznych haseł reklamowych 2 litry wody dziennie? Warto zwrócić uwagę, czy to, co zjemy nie pojawia się później na naszej buzi, psując nam nastrój. Prześledźmy zatem, czy istnieje jakiś związek między jedzeniem a trądzikiem.
Dieta na trądzik
Choć dietetycy nie przedstawiają jednoznacznych stanowisk odnośnie diety w czasie trwania trądziku, pojawia się coraz więcej badań wskazujących, że to co mamy na talerzu może pogarszać lub polepszać stan cery. Najnowsze badania dr Steventon pokazują pewną zależność między produktami o wysokim wskaźniku glikemicznym (IG) a pojawiającym się trądzikiem, tym samym wskazując na głównego winowajcę. Czym jest ten indeks? Jest to wskaźnik, który informuje, jak po spożyciu danego produktu wzrasta we krwi poziom cukru. Jego wysokie stężenie w organizmie wywołuje zwiększenie wydzielania sebum i wzrost komórek, co prowadzi do rozwoju zmian skórnych, czyli tak zwanych pryszczy. Warto podkreślić, iż IG dotyczy tylko węglowodanów, ponieważ to one są głównie odpowiedzialne za poziom cukru we krwi. Dlatego tak ważne jest, by w swoją dietę włączyć te produkty, które mają niski indeks.
Okazuje się także, że ta choroba skóry jest związana ściśle z krajami zachodnimi. Badania przeprowadzone na populacjach zamieszkałych takie rejony jak Kenia, Papua Nowa Gwinea, Zambii wskazują na znacznie mniejsze występowanie tej przypadłości niż jest to widoczne w krajach zachodnich. Co ciekawe, gdy ludzie z badanych rejonów zaczynali wprowadzać do jadłospisu produkty wysoce przetworzone tak bardzo popularne w naszych rejonach, problem skórny się pojawiał i wraz z zwiększoną częstotliwością spożywanych posiłków nasilał się.
Czynnikami, które uważa się, że wpływają na trądzik są m. in. stres, hormony, palenie tytoniu, picie alkoholu czy w końcu dieta. Dieta u osób z trądzikiem jest rygorystyczna i wymaga rezygnacji z wielu produktów, tak wielce przez większość lubianych. Przyjrzyjmy się na początku produktom, które sprzyjają nam w walce z tym problemem.
Co jeść na trądzik?
Przede wszystkim warzywa czy owoce bogate w miedź, cynk, które ułatwiają gojenie się ran czy witaminę A, tak ważne dla utrzymania równowagi i pięknej cery. Te ważne składniki znajdziemy w marchwi, pomidorach, brokułach czy kalafiorze; wiśniach, kiściach winogron czy śliwkach. Beta – karoten zawarty w witaminie A powoduje także wzmocnienie skóry.
Niski indeks glikemiczny, o którym wspominaliśmy wcześniej, mają pełnoziarniste pieczywo oraz kasze. Spokojnie można sięgnąć i wypróbować chleb gryczany, makarony pełnoziarniste i razowe. Włączyć w swój jadłospis kasze gryczaną czy jęczmienną, które są bogate w składniki odżywcze. Ponadto zawierają ważną i cenną dla skóry witaminę B6, która sprzyja zmniejszaniu się zmian łojotokowych. Warto pamiętać o roślinach strączkowych, takich, jak: soczewica, soja, groch czy fasola, które zawierają sporo witaminy B. Produkty z tej grupy witamin, ale także witamina PP zawarta w orzechach, pestkach, wątróbce, drobiu, jajkach czy drożdżach łagodzą objawy trądziku.
Nie można zapomnieć o nawadnianiu organizmu od wewnątrz. Dzienne średnie zapotrzebowanie człowieka na płyny wynosi 2 litry. Należy jednak pamiętać, że picie herbaty i kawy ma działanie silnie moczopędne co powoduje wypłukiwanie z organizmu najważniejszych składników. Istotne jest więc, by pić soki, herbatki ziołowe i wodę w ciągu dnia.
Czego nie jeść?
Nie należy jeść produktów o wysokim IG, pić niektórych napojów, trzeba zrezygnować z palenia tytoniu i picia alkoholu. Zawarte w nich barwniki, aromaty i syntetyczne związki tylko pogarszają stan cery. Jeśli borykamy się z problemami skórnymi, zrezygnować trzeba z takich produktów, jak: słodycze, białe pieczywo czy biały ryż. Należy uważać na suszone daktyle, niektóre warzywa, jak ziemniaki czy dynia.
Warto ograniczyć tłuszcze zwierzęce, czyli tłuste mięsa i wędliny; smalec, słoninę, tłuste sosy, majonezy, zasmażki.
Podsumowując, dieta na trądzik tak naprawdę nie różni się od innych diet nawołujących do zdrowego odżywania się. Kładzie nacisk na świeże i nieprzetworzone produkty o dobrej jakości. Jadłospis powinien być wzbogacony o warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo i kasze. Słodycze, kolorowe napoje, alkohol i tytoń nie są sprzymierzeńcami w walce o gładką skórę i powinny zostać wyeliminowane z codziennych nawyków żywieniowych. Należy w przestrzeganiu diety być konsekwentnym i pamiętać, że efekty nie pojawią się następnego dnia. Warto jednak się z nią zaprzyjaźnić, bo da na pewno zadowalające efekty w walce ze szczupłą sylwetką.
I na sam koniec, osoby, u których występuje trądzik powinny mieć świadomość, iż dieta może złagodzić objawy trądziku, lecz ich zupełnie nie wyeliminuje.
Próbowałam dużo różnych maści. Nie pomagały mi – niektóre nawet sprawiały nawet, że moja cera wyglądała jeszcze gorzej. Tragedia to była. Byly chwile, że niemal nie wychodziłam z domu. Nawet makijaż tego nie zakrywał, a mój dermatolog nie potrafił mi z tym pomóc. Moja koleżanka studiuje dietetykę i podrzuciła mi ciekawą myśl, że moje problemy z cerą mogła by poprawić lepsza dieta. Znalazła mi dietetyka online, żebym nie musiała jedzić po gabinetach. Nawet sprezentowała mi pakiet dietetyczny 🙂 Po trzech miesiącach nieliczne zmiany, które gdzieś tam się pojawiają, są niczym w porównaniu do tego, co działo się na mojej twarzy wcześniej. Jestem bardzo zadowolona. Mam nadzieję, że po dłuższym czasie mój organizm na tyle się oczyści, że będę mogła chodzić zupełnie bez makijażu 🙂
miałam acnerose ale przeszłam na sevolium w sumie i oba bardzo dobre produkty. co do mycia to ja podpowiem żeby sobie twarz być żelem siarkowym twarz 🙁
A jak oceniasz ten drugi bo czytałam że jest w porządku ale nigdy nie widziałam czy dobrze się go nosi pod podkładem albo skąd go wziąć…
w tym momencie widzę takie pierwsze efekty tego jak się zawzięłam i zaczęłam dbać ogólnie o moją twarz 🙂 zaznaczę, że przygoda zaczęła się już kilka lat temu z dermatologami i lekami, które mi w ogóle nie pomagały. w tym momencie stosuję od 2-3 miesięcy się do tego, ze: MYCIE TWARZY: nakładam na twarz żel siarkowy, myje twarz, spłukuje i znów robię to samo. nie wycieram twarzy ręcznikiem tylko czekam, aż sama wyschnie PIELĘGNACJA: po wyschnięciu twarzy nakładam twarz hydrolat lawendowy, tak żeby ją nawilżyć. jak westchnie nakładam krem sevolium i zostawiam aż wsiąknie MAKIJAŻ: nakładam makijaż po tym jak w tą skórę wszystko wsiąknie. co do samych kosmetyków to patrzę za dermokosmetykami z naturalnym składem. WŁOSY: jeżeli mam użyć lakieru do włosów to zasłaniam twarz koszulką chociaż, żeby to nie przeszło na twarz DIETA: zupełnie nie jem ostrego i słodkiego chociaż uwielbiam je strasznie. do tego ograniczyłam ilość nabiału i rzeczy pszennych, bo zauważyłam, ze one też robiły często mi krzywdę na twarzy. W tym momencie widze, że nic nowego się tak nie pojawia, a stare krosty znikają.. przez krem widzę, ze chyba tez te zaczerwienienia na twarzy bledną, więc jest ok 🙂
w tym momencie widzę takie pierwsze efekty tego jak się zawzięłam i zaczęłam dbac ogólnie o moją twarz 🙂 zaznaczę, że przygoda zaczeła się już kilka lat temu z dermatologam,i i lekami, które mi w ogóle nie pomagały. w tym momencie stosuję od 2-3 miesięcy się do tego, ze:
MYCIE TWARZY: nakładam na twarz żel siarkowy, myje twarz, spłukuje i znów robię to samo. nie wycieram twarzy ręcznikiem tylko czekam, aż sama wyschnie
PIELĘGNACJA: po wyschnięciu twarzy spsikuje twarz hydrolatem lawendowym, tak żeby ją nawilżyć. jak weschnie nakładam krem sevolium i zostawiam aż wsiąknie
MAKIJAŻ: nakładam makijaż po tym jak w tą skórę wszystko wsiąknie. co do samych kosmetyków to patrzę za dermokosmetykami z naturalnym składem.
WŁOSY: jeżeli mam użyć lakieru do włosów to zasłaniam twarz koszulką chociaż, żeby to nie przeszło na twarz
DIETA: zupełnie nie jem ostrego i słodkiego chociaż uwielbiam je strasznie. do tego ograniczyłam ilość nabiału i rzeczy pszennych, bo zauważyłam, ze one też robiły czesto mi krzywdę na twarzy.
W tym momencie widze, że nic nowego się tak nie pojawia, a stare krosty znikają.. przez krem widzę, ze chyba tez te zaczerwienienia na twarzy bledną, więc jest ok 🙂
Jeżeli chodzi o dietę, to myślę, że najważniejsze jest:
a) ograniczenie nabiału / rezygnacja z nabiału
b) rezygnacja z fast foodów, z chipsów, słodyczy
c) picie wody
No ale myślę, że od diety ważniejsza jest jednak pielęgnacja skóry.
Masz rację.
Ja robię to, co piszesz + dbam o pielęgnację skóry – robię maseczki nawilżające, lekkie peelingi oraz codziennie nakładam krem acnerose wieczorem, po kąpieli. Staram się też myć twarz tylko letnią, nie gorącą wodą.
ja myje twarz emulcja i nakladam krem albo paste w zaleznosci od pory dnia. jest poprawa, chcoiaz wiem ze do konca go nigdy nie wylecze
a próbowałaś może krem od sewolium? ja też nakładałam pasty, maści ichtiolowe, z wit. a i nic mi to nie dawało rady… może warto sprawdzić. mi też nic nie chciało pomóc…
dużo osób zapomina niestety o higienie i później dziwia się, ze im to nie schodzi ;// ja sama codziennie twarz myję dwa-trzy razy dziennie w zależności czy jest ciepło. dobra emulsja albo żel siarkowy później krem na trądzik (u mnie chyba najlepiej sprawdza się sewoliuum czy jakoś tak), prędzej czytałam, ze dobrze jest nałożyć dobry tonik naturalny, zeby skórę nawilżyć. 🙂
Też się przekonałam że dieta można wyeliminować pryszcze w sumie przez przypadek kiedy trafiłam z córką do szpitala i jadłam tylko szpitalne obiady,wszystko gotowane.zadnego oleju ani majonezu.w tydzień miała cerę idealną
Chciałabym dodać, że warto uniknać kakaa, nabiału (głównie twarogów, jogurtów) i ostrych potraw. U mnie różnica była diametralna!
Pozdrawiam:)
Czekolada akurat nie wpływa źle na trądzik to mit
Dieta nie ma az tak istotnego wplywu na tradzik, jesli problem ma podloze hormonale lub genetyczne. Warto o siebie dbac i stosowac diete w kazdym wieku, czy ktos posiada czy nie niechciany tradzik. pozdrawiam
Witam, ja w kwestii białego ryżu można go jest czy nie /trądzik
I filet z piersi kurczaka można?
Jak mi się zaczęły znowu krosty na twarzy pojawiać, to też zmieniłam dietę i do tego zaczęłam jeszcze stosować mediqskin żel punktowy z klindamycyną w składzie, żeby jak najszybciej pryszcze likwidować
Dieta rzeczywiście jest ważna w walce z trądzikiem, ale ja jeszcze dodatkowo na pryszcze stosuję żel mediqskin, który szybko je usuwa, a nie przesusza mi skóry. Polecili mi ten preparat w aptece ze względu na bardzo dobry skład i rzeczywiście się sprawdza
Witajcie. Nie widzę daty założenia tego tematu. Mając 26 lat mecze się cały czas z trądzikiem. Byłam u Pani dermatolog,która przepisala mi leki, które brałam je kiedyś jako nastolatka wcześniej się leczac. Ten lek juz na mnie nie zadziałał, pewnie przez organizm nie wiem. Skierowała mnie też Pani do pani laryngolog i powiedziała, że mam przewlekle zapalenie migdałów co też może trądzik być tego powodem. W końcu musze się wziąć w garść i mieć silna wolę,aby zrezygnować z niektórych pyszności. Chipsów definitywnie nie mogę jeść. Zjadłam paczkę od razu mi wyskoczyła gula pod skórą i się mecze. Teraz mam mały trądzik jAK się pomaluje to nie tak źle. Pozdrawiam i wytrwałości.
Ja mam 28 niebawem lat i nadal walczę z trądzikiem… ja stosowalam już wszystko co było dostępne i dupa z tego. Jak były syfy tak są.
Czy mogę jeść ryż brązowy albo kasze gryczana lub ziemniaki? Trądzik oczywiście ?
Ryż i kasze gryczaną spokojnie. Ziemniaki mają wysoki indeks.
o tym jak ważna jest dieta w przypadku walki z trądzikiem dowiedziałam się na własnej skórze:P . kiedy zjadłam np trochę chipsów wieczorem ,to na następny dzień wstawałam z ropną krostką na czole (praktycznie za każdym razem). Przyczyna trądziku jest jednak najczęsciej bardziej złożona,ale to było zaznaczone w tym artykule. Mogłoby być wiecej przykladow konkretnych zdrowych produktów:) pozdrawiam:*
Tak dieta jest niezwykle ważna dla zachowania dobrej kondycji skóry. Polecamy również artykuł Sekret pięknej skóry, w którym podpowiadamy jak powinna wyglądać dieta na piękną skórę 🙂