Niemowlęcy, młodzieńczy, wieku dorosłego – trądzik może zaatakować każdego!
Leczenie tej choroby skóry nie jest łatwe. Do dermatologów coraz częściej trafiają osoby starsze, a nawet niemowlęta, obalając mit o pojawianiu się trądziku pod wpływem burzy hormonalnej wieku dorastania.
Trądzik jest to przewlekła choroba skóry, która wymaga leczenia przez specjalistę. Przejawia się zmianami skórnymi w postaci wyprysków oraz zaskórników o różnym stopniu nasilenia. Leczenie miejscowe (kremy, maści z antybiotykami), zabiegi kosmetyczne, a w ostateczności doustna antybiotykoterapia, pozwala na zwalczenie tej spędzającej sen z powiek choroby.
Trądzik niemowlęcy
Na trądzik niemowlęcy najczęściej chorują chłopcy do 2 – 3 roku życia. Powodem są zaburzenia hormonalne androgenów. Wyróżnia się dwa typy trądziku niemowlęcego:
- trądzik noworodkowy – pojawiający się w pierwszych miesiącach życia
- trądzik niemowlęcy – zazwyczaj pojawia się od 3 do 16 miesiąca życia
Objawy trądziku niemowlęcego podobne są do tego, występującego u młodzieży. Zazwyczaj ma postać zaskórników i zmian grudkowo – krostkowych, ale może przybrać ciężką postać zmian torbielowatych. Najczęściej pojawia się na czole, policzkach i nosku dziecka. Zazwyczaj zmiany znikają same po pewnym czasie. Niekiedy jednak w cięższych odmianach trądziku pozostają po nim blizny.
Powodem jego powstania mogą być zmiany hormonalne u matki lub dziecka, które wpływać mogą na gruczoły łojowe dziecka, przez co stymulują je do nadprodukcji sebum. Inną hipotezą powstawania zmian skórnych o charakterze trądziku jest przegrzanie dziecka, przez co jego gruczoły łojowe są pobudzane do produkcji zwiększonej ilości łoju, co prowadzić może do rozwoju trądziku. Kolejną przyczyną może okazać się zła jakość lub nieodpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlaka.
W leczeniu trądziku niemowlęcego bardzo ważna jest odpowiednia higiena maluszka i stosowanie przeznaczonych do takiego typu cery specjalnych środków kosmetycznych. Absolutnie nie należy takich zmian wyciskać czy rozdrapywać. Jeśli zmiany się nasilają lub nie ustępują przez dłuższy czas, należy skonsultować się z lekarzem pediatrą lub dermatologiem.
Trądzik młodzieńczy
Ten typ trądziku jest przez wszystkich najbardziej znany, ale też najbardziej uciążliwy, gdyż pojawia się w ważnym dla każdego nastolatka okresie dojrzewania. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie młodych ludzi są przyczyną większości problemów skórnych. Zmiany skórne należy skonsultować z lekarzem specjalistą, który do danego problemu i postaci choroby, dobierze odpowiednie leczenie.
Za trądzik młodzieńczy głównie odpowiedzialne są ujścia gruczołów łojowych, które zatykane są przez nadmiernie rogowaciejący naskórek, co w konsekwencji prowadzi do zbierania się w nich wydzieliny i rozwoju bakterii. Następnie pojawia się w takim miejscu stan zapalny i zmiany ropne.
Istnieje wiele czynników sprzyjających powstawaniu trądziku jak: stres, miesiączka, kuracje hormonalne (antykoncepcja), niewłaściwa dieta (tłuste i ostre potrawy), stosowanie nieodpowiednich kosmetyków zatykających pory, a także nadmierny wysiłek fizyczny.
Trądzik młodzieńczy przejawia się dużą ilością zaskórników, grudek i krostek. Pojawiają się także ropne stany zapalne oraz cysty- w cięższych postaciach. W zależności od nasilenia zmian i ich postaci, lekarz dermatolog zleca kurację odpowiednimi maściami z antybiotykiem, stosowanie kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry z problemami, a w szczególnie ciężkich przypadkach trądziku – kurację pochodnymi witaminy A.
Trądzik dorosłych
Jak się okazuje, trądzik to nie tylko domena młodości. Statystyki mówią, że na trądzik dorosłych cierpi nawet 54% kobiet, bo to właśnie w szczególności pań dotyka ten problem. Niektóre kobiety zmagają się z tym problemem już od młodzieńczych lat, a niektóre dotknął w późniejszym wieku.
Od młodzieńczego, trądzik dorosłych różni się przede wszystkim lokalizacją umiejscowienia zmian. Jest to głównie broda, szyja, dekolt oraz plecy. Występuje mniejsza liczba zaskórników, natomiast pojawia się więcej zmian o charakterze zapalnym. Powodem powstawania trądziku wieku dorosłego prawdopodobnie są zmiany w profilu hormonalnym kobiet w cyklu miesięcznym.
Tak, jak w poprzednich przypadkach zalecana jest wizyta u dermatologa, który stwierdzi, z czym mamy do czynienia i wdroży odpowiednie leczenie. Zazwyczaj są to środki przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, złuszczające oraz zmniejszające produkcję łoju.
Jak widać, trądzik może być problemem w każdym wieku. Wbrew pozorom osoby bardzo młode i te starsze, także mogą cierpieć z powodu nieestetycznych zmian skórnych. W każdym przypadku takie zmiany należy skonsultować z lekarzem dermatologiem i w porozumieniu z nim stosować preparaty, mające na celu zniwelowanie samych zmian skórnych oraz ich skutków.