Sekret pięknej skóry
Aktualizacja: 10 listopada, 2014
Skórę mamy tylko jedną, warto dowiedzieć się więc, jak o nią dbać, aby jak najdłużej pozostała zdrowa i jędrna. Z pomocą mogą nam przyjść produkty, będące bogatym źródłem witamin i minerałów, to one bowiem odpowiadają za stan i wygląd skóry.
Skóra otacza wnętrzności, chroni przed zakażeniami, drobnoustrojami, promieniowaniem i odwodnieniem, pozwala utrzymać prawidłową temperaturę ciała, ale także dodaje urody. Składa się z dwóch warstw: położonej głębiej skóry właściwej, oraz zewnętrznej – naskórka. Podstawowymi budulcami skóry właściwej są kolagen i elastyna.
Ochronna witamina C
Witamina C niezbędna jest w wytwarzaniu kolagenu, przekształca aminokwas prolinę w hydroksyprolinę. Kolagen stanowi 70% całej skóry, nadaje jej strukturę i wytrzymałość. Odpowiednia podaż witaminy C chroni kolagen przed utratą jego cennych właściwości, w tym elastyczności. Kwas askorbinowy zaliczany jest do witamin antyoksydacyjnych, chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, nadtlenków lipidowych i innych toksycznych substancji. Najbogatszym źródłem witaminy C są czarne porzeczki, czerwona papryka, cytrusy, liście pietruszki.
Młodość w witaminie A
Podobnie jak witamina C zaliczana jest do naturalnych przeciwutleniaczy spowalniających procesy starzenia się. Pomaga w nadzorowaniu ilości keratyny gromadzonej w skórze. Niedobór witaminy A wywołuje nadmierne rogowacenie komórek nabłonkowych skóry, suchość i łuszczenie. Świetnym źródłem witaminy A jest olej rybi – tran, żółtko jaja, bogactwem β – karotenu cieszą się czerwono pomarańczowe warzywa i owoce: marchew dynia, papryka, morele.
Witaminowe trio
Trzecią witaminą, która również pełni rolę biologicznego przeciwutleniacza zapobiegającego uszkodzeniom komórek jest witamina E. Współdziałając z witaminami A i C korzystnie wpływa na stan zdrowia naszej skóry. Chcąc zapewnić organizmowi odpowiednią podaż witaminy E powinniśmy w jadłospisie znaleźć miejsce dla olejów roślinnych, zwłaszcza słonecznikowego, gruboziarnistych produktów zbożowych, warzyw liściastych, takich jak sałata, czy szpinak.
Pomóż witaminie E – dostarczaj selen
Selen wspomaga w działaniu witaminę E, bierze udział w wytwarzaniu glutationu (naturalny antyutleniacz), chroni komórki, dzięki czemu skóra na dłużej może zachować zdrowy wygląd. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania enzymów, pomaga w walce z objawami stresu i przemęczenia. Dbając o właściwą zawartość selenu w codziennej diecie pamiętajmy o spożywaniu pełnoziarnistych produktów, kiełków zbożowych, ryb morskich.
Daj cynk skórze
Zdrowie skóry zależy także od cynku potrzebnego do wydajnej produkcji nowych komórek, ochrony i naprawy DNA. Jego niedobór może przejawić się w złym gojeniu ran, powstawaniu różnego rodzaju wyprysków, rozstępów, białych plam na paznokciach. Dieta nie zapewniająca odpowiedniego zapotrzebowania na cynk może pogorszyć stan skóry, powodując jej bladość, czy przetłuszczanie się. Cennym źródłem cynku jest znany afrodyzjak – ostrygi, produkty pełnoziarniste, orzechy brazylijskie, migdały.
Zdrowa skóra w pigułce?
Żywienie ma wpływ na każdy etap rozwoju skóry. Pamiętajmy, że żaden preparat nie zastąpi zbilansowanej i różnorodnej diety, bogatej w witaminy i składniki mineralne. Każdy, kto chce cieszyć się piękną i zdrową cerą powinien codziennie spożywać produkty pełnoziarniste, dużo świeżych warzyw i owoców, obfite w składniki odżywcze orzechy, ziarna (na przykład słonecznika, dyni, sezamu, lnu) i oleje z nich wytłaczane. Ważnym aspektem jest także ilość i jakość spożywanych płynów – najlepiej ograniczyć spożycie kawy i czarnej herbaty na korzyść wody.