Najlepsza dieta na hemoroidy – zioła i błonnik to podstawa
Aktualizacja: 26 lutego, 2024
Wstydliwy i bolesny problem – hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, to sploty naczyniowe umiejscowione w kanale odbytu, które ułatwiają oddawanie stolca i wspomagają pracę odbytnicy. W stanach patologicznych wywołanych nieodpowiednią dietą, brakiem aktywności fizycznej czy też skłonnościami genetycznymi, stają się dużym problemem. Zatrzymująca się w ich wnętrzu krew powoduje nabrzmienie ich struktury, bolesność, krwawienia i uczucie dużego dyskomfortu. Obok farmakoterapii w leczeniu hemoroidów bardzo pomocna jest dieta. Zobacz jak najlepiej walczyć z tą chorobą.
Najlepsza dieta na hemoroidy
W celu uniknięcia tej przykrej choroby należy prowadzić zdrowy styl życia, utrzymywać zbilansowaną dietę i unikać otyłości, gdyż może ona prowadzić do dolegliwości związanych z hemoroidami. Brak w diecie błonnika i spożywanie dużych ilości tłuszczów może sprzyjać powstawaniu hemoroidów. Jeśli problem już nas dotyczy, oprócz leczenia farmakologicznego, bardzo ważna jest odpowiednia dieta.
Dieta w przypadku pojawienia się hemoroidów powinna opierać się na dużej dawce błonnika pokarmowego. Jednym z czynników, które mogą predysponować do pojawienia się hemoroidów są zaparcia, a one zwykle są skutkiem zbyt małej ilości błonnika w diecie. Polecane są produkty pełnoziarniste, surowe warzywa, owoce, otręby, rośliny strączkowe oraz wszelkiego rodzaju nasiona (pestki dyni, słonecznika, siemię lniane). Przy dużej zawartości włókna pokarmowego w diecie, należy wypijać spore ilości wody (minimum 2,5 litra dziennie), gdyż błonnik wiąże wodę. Może być to woda mineralna czy herbatki ziołowe lub owocowe. Należy wystrzegać się mocnej herbaty, kawy, alkoholu oraz napojów gazowanych z dodatkiem dużych ilości cukru. Unikajmy białego pieczywa, tłustych, wzdymających potraw, fast-foodów czy produktów obfitujących w węglowodany proste. W zamian za to do diety powinniśmy włączyć płatki owsiane, produkty fermentacji mlekowej (jogurty, kefir), chude twarogi oraz kasze (gryczana, jęczmienna). Wybierajmy chude mięsa oraz ryby, bogate w cenne kwasy NNKT. Ważna jest także regularność posiłków oraz małe objętości spożywanych dań, co poprawi perystaltykę jelit i nie będzie dużym obciążeniem dla układu pokarmowego. Proporcje w spożywanych daniach powinny wynosić 3:1:1, 3 porcje surówki, 1 porcja kaszy i 1 porcja mięsa lub ryby.
Dieta na hemoroidy – rola błonnika
Błonnik, inaczej włókno pokarmowe odrywa bardzo ważną rolę w diecie na hemoroidy. Jak już wcześniej wspominaliśmy brak błonnika w diecie może powodować zaparcia, a te z kolei są sprzymierzeńcem choroby hemoroidalnej. Błonnik nie ulega trawieniu w przewodzie pokarmowym, natomiast wpływa na jego prawidłowe funkcjonowanie. Znajdują się w nim substancje rozpuszczalne w wodzie (pektyny, gumy, śluzy roślinne) oraz te nierozpuszczalne (celuloza, hemiceluloza, lignina). Reguluje rytm wypróżnień, zapobiega zaparciom wiążąc wodę i ułatwiając oddawanie stolca, daje uczucie sytości na dłużej, zmniejsza wchłanianie cholesterolu oraz trójglicerydów, a także pełni rolę prebiotyczną (przyczynia się do rozwoju pożytecznych bakterii jelitowych). Wykazano również jego właściwości zapobiegające powstawaniu raka jelita grubego. Ponadto oczyszcza organizm z zalegających resztek pokarmowych, co skutecznie pomaga pozbyć się substancji toksycznych. Poza tym wspomaga proces odchudzania, co ważne jest w przebiegu choroby hemoroidalnej.
Choroba hemoroidalna jest problemem, który dotyka wielu osób. Obok terapii farmakologicznej, jaką zapisze lekarz, można się wspomóc odpowiednią dietą. Jednym z najważniejszych jej składników jest błonnik, który zapobiega zaparciom, wspomaga pracę układu pokarmowego i oczyszcza organizm z zalegających w jelitach resztek pokarmowych. W leczeniu hemoroidów istotne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz wprowadzenie zdrowej diety, która jest ważnym elementem terapii.
M jesteś kołkiem albo kołkową. przy hemoroidach występuje tzw, świąd odbytu i takie mydło zmniejsza świąd. koniec kropka. śmiej się dalej
Sama dieta niestety nie wystarczy, równie ważna jest nasza codzienna higiena i zdrowe nawyki! Ja pozbyłam się hemoroidów dopiero gdy zaczęłam korzystać z mydła antybakteryjengo po KAŻDEJ wizycie w toalecie.
Buahahahahaha, ponieważ inaczej nie da się skomentować. Mydło antybakteryjne pozbyło się 'hemoroidow’. Po co kobieto A nie brednie wypisujesz….