Nasiona babki jajowatej. Jak stosować nasiona babki jajowatej?
Nasiona babki jajowatej są cennym źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na problemy z przewodem pokarmowym. Poznajmy inne lecznicze właściwości jakie wykazują nasiona babki jajowatej.
Nasiona babki jajowatej
Nasiona babki jajowatej znalazły swoje zastosowanie w lecznictwie. Babka jajowata to ciepłolubna roślina występująca na całym świecie. Nasiona babki jajowatej składają się w około 80% z błonnika pokarmowego, zarówno z jego frakcji rozpuszczalnej (47%), jak i nierozpuszczalnej (53%).
Jednym z głównych problemów, które może rozwiązać spożywanie tych nasion, są zaparcia. Dzięki obecności związków śluzowych nasiona babki jajowatej, podane doustnie, pęcznieją i przechodzą prawie niezmienione do jelita grubego. Tam powodują zwiększenie objętości mas kałowych, a co za tym idzie, pobudzają perystaltykę i odruch defekacji. Oprócz leczenia zaparć nasiona te mogą pomóc przy biegunkach, ponieważ normalizują czas przejścia mas kałowych przez jelita i częstość defekacji.
Badania wykazały, że dodanie nasion do diety u osób z hipercholesterolemią wpływa pozytywnie na stan gospodarki lipidowej. Zaobserwowano obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego o około 5% oraz frakcji LDL cholesterolu o prawie 7%.
Jak stosować nasiona babki jajowatej?
Nasiona babki jajowatej (ok. 5 g) wystarczy zmieszać ze 150 ml przegotowanej, zimnej wody i natychmiast wypić (zanim płyn zacznie zmieniać konsystencję na galaretowatą). Po zażyciu należy popić je większą ilością płynu. Tak przygotowany kleik należy przyjmować między posiłkami.
Zażywanie nasion z dużą ilością płynów jest bardzo istotne. Zbyt mała podaż napojów bądź zbyt duża dawka środka śluzowego może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, np. wzdęć, nudności i trudności z oddaniem stolca.
Jeśli chcemy zastosować nasiona babki jajowatej jako środek przeczyszczający, to dzienna dawka spożycia powinna wynosić od 7 do 30 g nasion. Te zalecenia dotyczą osób powyżej 12 roku życia. W przypadku występowania biegunek ilość przyjmowanych nasion ulega zwiększeniu do ponad 40 g na dzień, w 2–3 dawkach.
Nasiona babki jajowatej nie powinny być podawane dzieciom poniżej 6 roku życia oraz w stanach niedrożności jelit, przy zaparciu spastycznym, nagłych zmianach czynnościowych jelit utrzymujących się powyżej 2 tygodni, ciężkich chorobach serca i przełyku. Co prawda nie ma przeciwwskazań do stosowania tego produktu w ciąży oraz podczas laktacji, jednak ze względu na brak danych wymagana jest ostrożność i konsultacja lekarska.
Kolejną istotną informacją jest to, że przyjmowanie preparatów z babki jajowatej opóźnia absorpcję leków. W przypadku zażywania leków nasiona babki jajowatej powinny być stosowane przynajmniej 30 minut (bezpieczniejszą opcją jest 1 godzina) przed lub po zażyciu leku.
Nasiona babki jajowatej mogą okazać się pomocne w walce zarówno z zaparciami, jak i biegunkami. Ze względu na możliwość interakcji z lekami osoby zażywające jakiekolwiek środki farmaceutyczne powinny skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią.
Literatura:
- Fitoterapia i leki roślinne, Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok, PZWL, Warszawa 2012, wyd.1, s. 336–339,
- Plantago ovata, Alternative Medicine Review, Volume 7, Number 2, 2002,
- Assessment report on Plantago ovata Forssk, seminis tegumentum, European Medicines Agency, 2013.