Nasiona babki jajowatej. Jak stosować nasiona babki jajowatej?

16 18 20

Nasiona babki jajowatej są cennym źródłem błonnika, który pozytywnie wpływa na problemy z przewodem pokarmowym. Poznajmy inne lecznicze właściwości jakie wykazują nasiona babki jajowatej.

Nasiona babki jajowatej

Nasiona babki jajowatej znalazły swoje zastosowanie w lecznictwie. Babka jajowata to ciepłolubna roślina występująca na całym świecie. Nasiona babki jajowatej składają się w około 80% z błonnika pokarmowego, zarówno z jego frakcji rozpuszczalnej (47%), jak i nierozpuszczalnej (53%).

Jednym z głównych problemów, które może rozwiązać spożywanie tych nasion, są zaparcia. Dzięki obecności związków śluzowych nasiona babki jajowatej, podane doustnie, pęcznieją i przechodzą prawie niezmienione do jelita grubego. Tam powodują zwiększenie objętości mas kałowych, a co za tym idzie, pobudzają perystaltykę i odruch defekacji. Oprócz leczenia zaparć nasiona te mogą pomóc przy biegunkach, ponieważ normalizują czas przejścia mas kałowych przez jelita i częstość defekacji.

Badania wykazały, że dodanie nasion do diety u osób z hipercholesterolemią wpływa pozytywnie na stan gospodarki lipidowej. Zaobserwowano obniżenie stężenia cholesterolu całkowitego o około 5% oraz frakcji LDL cholesterolu o prawie 7%.

Jak stosować nasiona babki jajowatej?

Nasiona babki jajowatej (ok. 5 g) wystarczy zmieszać ze 150 ml przegotowanej, zimnej wody i natychmiast wypić (zanim płyn zacznie zmieniać konsystencję na galaretowatą). Po zażyciu należy popić je większą ilością płynu. Tak przygotowany kleik należy przyjmować między posiłkami.

Zażywanie nasion z dużą ilością płynów jest bardzo istotne. Zbyt mała podaż napojów bądź zbyt duża dawka środka śluzowego może wiązać się z wystąpieniem działań niepożądanych, np. wzdęć, nudności i trudności z oddaniem stolca.

Jeśli chcemy zastosować nasiona babki jajowatej jako środek przeczyszczający, to dzienna dawka spożycia powinna wynosić od 7 do 30 g nasion. Te zalecenia dotyczą osób powyżej 12 roku życia. W przypadku występowania biegunek ilość przyjmowanych nasion ulega zwiększeniu do ponad 40 g na dzień, w 23 dawkach.

Nasiona babki jajowatej nie powinny być podawane dzieciom poniżej 6 roku życia oraz w stanach niedrożności jelit, przy zaparciu spastycznym, nagłych zmianach czynnościowych jelit utrzymujących się powyżej 2 tygodni, ciężkich chorobach serca i przełyku. Co prawda nie ma przeciwwskazań do stosowania tego produktu w ciąży oraz podczas laktacji, jednak ze względu na brak danych wymagana jest ostrożność i konsultacja lekarska.

Kolejną istotną informacją jest to, że przyjmowanie preparatów z babki jajowatej opóźnia absorpcję leków. W przypadku zażywania leków nasiona babki jajowatej powinny być stosowane przynajmniej 30 minut (bezpieczniejszą opcją jest 1 godzina) przed lub po zażyciu leku.

Nasiona babki jajowatej mogą okazać się pomocne w walce zarówno z zaparciami, jak i biegunkami. Ze względu na możliwość interakcji z lekami osoby zażywające jakiekolwiek środki farmaceutyczne powinny skonsultować się z lekarzem. To samo dotyczy kobiet będących w ciąży lub karmiących piersią.

Literatura:

  1. Fitoterapia i leki roślinne, Eliza Lamer-Zarawska, Barbara Kowal-Gierczak, Jan Niedworok, PZWL, Warszawa 2012, wyd.1, s. 336–339,
  2. Plantago ovata, Alternative Medicine Review, Volume 7, Number 2, 2002,
  3. Assessment report on Plantago ovata Forssk, seminis tegumentum, European Medicines Agency, 2013.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Nasiona babki jajowatej. Jak stosować nasiona babki jajowatej? - 4.5/5. Oddano 2 głosy.
Autor artykułu:

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone