Metoda 100, czyli zasady diety z ograniczeniem cukru
Aktualizacja: 30 stycznia, 2019
Węglowodany powinny dostarczać od 50 do nawet 75% energii w ciągu dnia w zależności od indywidualnych cech organizmu. Węglowodany złożone dostarczają niezbędnej do funkcjonowania energii, która uwalnia się stopniowo w wyniku trawienia produktu spożywczego, natomiast węglowodany proste gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi. Jeżeli dzienna racja pokarmowa dostarcza ok. 2000 kcal, to energia pochodząca z węglowodanów powinna dostarczać od 1000–1500 kcal. Trener personalny Jorge Criuse proponuje dietę, w której węglowodany stanowią niewielki udział w diecie, a ich ilość nie może przekraczać 100 kcal na dobę. W jaki sposób argumentuje zasady swojej metody na redukcję masy ciała? Czy warto skorzystać z metody 100?
Metoda 100 – Jorge Cruise
Jorge Cruise jest znanym amerykańskim trenerem fitness. Za cel przyjął sobie pomoc osobom niezadowolonym z własnej sylwetki w osiągnięciu wymarzonej figury. Połączenie diety i planu treningowego ma być proste i niewymagające dla jego podopiecznych.
Metoda 100 to nowa „rewolucyjna dieta cud”, która została opracowana przez Jorge’a Cruise’a. Nowoczesność diety polega na liczeniu wyłącznie kalorii spożywanych w postaci cukru. Jak wskazuje nazwa diety, ilość energii dostarczana dobowo z węglowodanów nie może wynosić więcej niż tytułowe 100 kcal. W praktyce oznacza to spożywanie maksymalnie 25 g węglowodanów na dobę. Według autora diety węglowodany powodują zbyt duże wahania poziomu cukru we krwi, które mają sprzyjać nadwadze, otyłości, chorobom układu krążeniowego oraz sprzyjać rozwojowi cukrzycy typu 2. Podkreśla dodatkowo, że wyrównując poziom cukru we krwi i ograniczając wydzielanie przez trzustkę insuliny, stwarza się w organizmie środowisko korzystne do trawienia tłuszczów. Metoda 100 zakłada kontrolę wyłącznie kalorii dostarczanych w postaci węglowodanów. Pozostałe składniki odżywcze tj. kwasy tłuszczowe oraz białko, nie podlegają kontroli i mogą być spożywane w ilościach nieograniczonych.
Metoda 100 – zasady
Z punktu widzenia dietetyka, dietę 100 można zakwalifikować do diet niskowęglowodanowych, o których wcześniej wspominał Atkins, autor diety wysokotłuszczowej. Zasady w metodzie 100, są zatem podobne jednak nie identyczne, co w diecie opisywanej przez wspominanego Atkinsa.
- Żywienie powinno bazować na produktach białkowych, dobrej jakości tłuszczach roślinnych lub zwierzęcych oraz warzywach.
- Drastyczne ograniczenie wszystkich produktów dostarczających węglowodany, zarówno proste, jak i złożone. Należy liczyć kalorie wyłącznie z cukrów, których ilość nie może przekraczać dzienne 100 kcal. Wiedząc, że 1g węglowodanów dostarcza 4 kcal, dzieląc więc dopuszczalny limit 100 kcal na dobę otrzymujemy wartość wyrażoną w gramach, czyli 25.
- Białko oraz kwasy tłuszczowe mogą być spożywane w ilościach nieograniczonych. Autor podkreśla jednak, żeby nie przejadać się oraz jeść wtedy, gdy organizm domaga się pożywienia.
- Ilość płynów, którą należy wypijać w ciągu doby nie jest sprecyzowana. Należy nawadniać organizm w momentach, gdy odczuwamy minimalne pragnienie.
- Dopuszcza się spożywanie jednej lub dwóch lampek czerwonego, wytrawnego wina, pod warunkiem, że nie powoduje to zahamowania utraty masy ciała.
Metoda 100 – produkty
Metoda 100 zakłada spożywanie produktów białkowych w postaci białego mięsa, jaj, ryb owoców morza oraz produktów tłuszczowych w postaci rozmaitych olejów roślinnych, oliwy z oliwek oraz masła. W diecie poddane ścisłemu ograniczeniu są węglowodany zarówno proste, jak i złożone. Nie należy spożywać kasz, makaronów, płatków, mąki, pieczywa, ciast, ciasteczek, wyrobów piekarniczych, słodyczy, czekolady, owoców świeżych oraz suszonych, miodu, deserów, galaretek kisieli, cukru, dżemów konfitur, miodu, produktów mlecznych. Nie można zapominać, że warzywa stanowią źródło węglowodanów, toteż wystrzegać się należy warzyw wysokoskrobiowych w postaci ziemniaków, marchwi, buraków itp. Spożywać można jarzyny, które zawierają sporą ilość wody przy jednocześnie niskiej zawartości suchej masy. Należą do nich:
- niektóre rośliny dyniowate: ogórki, cukinia, kabaczek, melon;
- niektóre rośliny psiankowate: pomidor, papryka zielona i biała;
- warzywa krzyżowe: brokuły, kalafior, brukselka, kapusta biała, kapusta włoska, kapusta czerwona i inne;
- warzywa liściaste: sałata masłowa, lodowa, rzymska, szpinak, rukola, roszponka itp.
Wszystkie dozwolone produkty zawarte są w książce napisanej przez Jorge’a.
Metoda 100 – efekty
Sam autor zachęca do rozpoczęcia redukcji masy ciała z użyciem metody opracowanej według jego zasad sloganem: „schudnij nawet 9 kg w 2 tygodnie”. Uważam, że jest to wartość mocno przeszacowana. Utrata 9 kilogramów na przestrzeni czternastu dni, a zatem 4,5 kg na przestrzeni siedmiu może okazać się niemożliwe. Dlaczego? Aby stracić 1 kilogram tkanki tłuszczowej, trzeba spalić 7000 kcal. Zakładając, że całodobowe zapotrzebowanie energetyczne organizmu wynosi 2000 kcal. Ograniczając spożycie energii o 500 kcal na dobę i mnożąc tę wartość przez 7 (dni), na przestrzeni tygodnia daje deficyt 3500 kcal, i jednocześnie możliwość utraty 0,5 kg masy tłuszczowej ciała. By utracić 4,5 kg w ciągu tygodnia, deficyt energii powinien zatem wynosić 31 500 kcal.
Metoda 100 zaproponowana przez Jorge’a Criuse’a przypomina dietę dr. Atkinsa. Diety niskowęglowodanowe mogą być niebezpieczne dla zdrowia ze względu na tworzenie ciał ketonowych, które stają się źródłem energii dla organizmu. Przed zastosowaniem tego typu diet należy skonsultować się ze specjalistą, który stwierdzi czy mała ilość spożywanych węglowodanów będzie korzystna dla naszego zdrowia. Po zakończeniu diety, ponowne wprowadzenie większej ilości węglowodanów, może przynieść niekorzystny i niechciany efekt jojo.