Laghupanchamula – czyli działanie starożytnej mieszanki korzeni pięciu ziół

16 18 20

Ayurveda to starożytna koncepcja medycyny indyjskiej. To efekt poszukiwań naturalnych metod poprawy jakości życia – zarówno jego aspektu fizycznego, jak i psychicznego.

Podstawowym założeniem jest nierozerwalny związek cielesności z duchowością. Dziś Ayurveda ponownie zdobywa popularność, głównie w krajach Zachodnich, gdzie zauważalna staje się tendencja do uciekania się ku naturalnym metodom prewencji chorób i ich leczenia. Budzi także zainteresowanie naukowców, którzy próbują dociec mechanizmu działania specyfików stosowanych przez starożytnych Hindusów.

Jednym z takich lekarstw była tzw. Laghupanchamula, czyli mieszanka korzeni pięciu ziół o właściwościach przeciwbólowych, przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych a nawet hipnotycznych. Czy nauka potwierdzi dziś skuteczność tych metod?

Laghupanchamuladziałanie przeciwbólowe

KantakariBrihatiShalaparniPrinshniparni, Gokshura być może brzmią jak tajemnicze zaklęcie, są to jednak rośliny wchodzące w skład leczniczej mieszanki w medycynie Ayurveda. Stosowano ją w leczeniu bólu i stanów zapalnych kilka tysięcy lat wstecz. Co zaskakujące, obecne badania potwierdzają ich skuteczne działanie m.in. w stanach zapalnych. To niesamowite, że wyłącznie na podstawie obserwacji, przy użyciu jedynie naturalnych, powszechnie dostępnych środków, udało się człowiekowi odnaleźć rozwiązanie trapiących go dolegliwości. Co prawda o tym, w jaki sposób poszczególne rośliny działają na organizm dowiadujemy się dopiero dziś, ale efekty ich stosowania znane są już od starożytności.

W ubiegłym roku opublikowane zostało badanie, w którym oceniono działanie przeciwbólowe Laghupanchamula. Okazuje się, że u szczurów narażonych na doznania bólowe podanie ekstraktu z mieszanki pięciu ziół znacznie zmniejszło ich cierpienie. Udowodniono, że podnosi ona próg bólowy, dzięki czemu, aby uzyskać ten sam efekt bólowy, wzrosnąć musi także siła bodźca.

Nie dziwią pozytywne właściwości Laghupanchamula biorąc pod uwagę skład poszczególnych komponentów. To bogactwo flawonoidów, alkaloidów, garbników, saponin oraz olejków eterycznych. Natura może być bardzo łaskawa i niebezpieczna jednocześnie, obdarowując człowieka szeroką gamą substancji obecnych w otaczającej przyrodzie. Garbniki znane są ze swojego działania przeciwzapalnego, z kolei flawonoidy skutecznie usuwają np. wolne rodniki. Pomimo zaawansowanych technik badawczych nie udało się do tej pory ustalić dokładnego mechanizmu przeciwbólowego działania leczniczej mieszanki hinduskiej. Może być to wynikiem zarówno bezpośredniego działania na substancje, które ból wywołują (np. prostaglandyny, bradykinina) jak i działania ośrodkowego, czyli bezpośrednio w ośrodkowym układzie nerwowym. Warto wspomnieć także o właściwościach przeciwzapalnych, które odnotowano w eksperymencie z roku 2013.

Laghupanchamula – działanie przeciwzapalne

W jednym z badań szczurom wstrzykiwano formalinę bądź karagen celem wywołania obrzęku, który stał się wskaźnikiem przeciwzapalnego działania testowanej mieszanki korzeni pięciu ziół. Ekstrakty wykazały działanie przeciwzapalne już po godzinie od wstrzyknięcia, które utrzymywało się nawet do 24 godzin. Prawdopodobnie mechanizm ich działania jest bardzo zbliżony do działania powszechnie stosowanych leków, jak np. diklofenak.

Ciekawym zagadnieniem jest np. antybakteryjne działanie rośliny zwanej Withania. Z badań wynika, że jest ona skuteczna w walce m.in. z opornymi na metycylinę (antybiotyk) gronkowcami złocistymi. Bakterie te są odpowiedzialne za wiele chorób, także ciężkich ogólnoustrojowych toksykacji. Ponadto Dhatrilauha , kolejny starożytny pochodzący z natury specyfik, okazał się wykazywać zadowalające efekty w leczeniu anemii wśród kobiet ciężarnych. Poprawiało się zarówno ich samopoczucie, jak i wyniki badań biochemicznych.

Aby zyskać pewność co do skuteczności i bezpieczeństwa stosowania metod z zamierzchłych czasów, badania powinny zostać ponowione na większą skalę. To co zostało opisane i udowodnione do tej pory, pozwala być jednak dobrej myśli, że wśród otaczającej nas przyrody będziemy mogli odnaleźć rozwiązania dla pewnych dolegliwości. Dzisiejsza nauka weryfikuje osiągnięcia sprzed kilku tysięcy lat i często dowodzi ich użyteczności.

Literatura:

  • Anuradha Roy, Manjari Dwivedi; Dhatrilauha: Right choice for iron deficiency anemia in pregnancy; “Ayu. 2014 Jul-Sep; 35(3): 283–288”.
  • Bisht P, Rawat V; Antibacterial activity of Withania somnifera against Gram-positive isolates from pus sample’s; Ayu. 2014 Jul-Sep;35(3):330-2. doi: 10.4103/0974-8520.153757.
  • Shivani Ghildiyal, Manish K. Gautam, Vinod K. Joshi, and Raj K. Goel; Anti-inflammatory activity of two classical formulations of Laghupanchamula in rats; J Ayurveda Integr Med. 2013 Jan-Mar; 4(1): 23–27.
  • Shivani Ghildiyal, Manish K. Gautam, Vinod K. Joshi, Raj K. ; Analgesic and hypnotic activities of Laghupanchamula: A preclinical study; Ayu. 2014 Jan-Mar; 35(1): 79–84

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Laghupanchamula – czyli działanie starożytnej mieszanki korzeni pięciu ziół - 4.7/5. Oddano 6 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.