Kuchnia duńska – charakterystyka, tradycje, alkohole
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Kuchnia duńska nie posiada skomplikowanych i czasochłonnych potraw. Duńczycy kierują się zasadą, aby nic się nie zmarnowało. Niestety podróżujący po Dani wegetarianie mogą napotkać problemy w zaspokojeniu swojego głodu. Kraj ten obfituje raczej w dania mięsne i rybne.
Kuchnia duńska – charakterystyka
Duńczycy lubią dobrze zjeść, a ich kuchnia nie należy do lekkich. Surowy klimat i bliskość morza powoduje, że w swoich tradycyjnych daniach nie unikają tłustych mięsiw i ryb. Niektóre receptury zachowane są w niezmienionej wersji od setek lat, co czynni kuchnię duńską niezwykle tradycyjną, jednak również ona nie uniknęła wpływu kuchni francuskiej i tradycyjnych dań pochodzących z południowej Europy. Warzywa niestety są ograniczone do minimum. Największą popularnością cieszą się ziemniaki, buraki, marchewka, ogórek i kapusta zazwyczaj serwowane jako dodatek do głównego dania mięsnego bądź rybnych sałatek. Warzywa podawane są również w różnego rodzaju occie bądź innej zalewie.
Bardzo popularnym daniem są Smorrebrod, czyli kanapki z ciemnego pieczywa. Dawniej jego wypiekanie zajmowało całą dobę. Najbardziej tradycyjna kanapka składała się z pasztetu, słonego mięsa, galaretki oraz cebulowych krążków. Dziś jednak Duńczycy coraz częściej wybierają lżejsze dodatki. Smorrebrod świetnie nadaje się, jako propozycja na śniadanie, kolację, a także posiłek w czasie lunchu.
Jako dodatek do dań głównych bądź przekąski serwowane są sery. Szczególnie ceniony jest tradycyjny ser wędzony z Fionii.
Kuchnia duńska – tradycyjne dania
Dania mięsne mogłyby stanowić 2/3 duńskiej książki kucharskiej. Na terenie tego kraju odnotowano największe spożycie wieprzowiny na świecie. Oprócz niej popularny jest również drób, wołowina czy cielęcina, a także dziczyzna.
Tradycyjny duński obiad, podobnie jak w Polsce składa się ze schabowego, ziemniaków – często smażonych z cebulką, a także dodatkiem warzyw. Schab jednak piecze się ze skórą, pozwalając, aby słonina się rozpuściła, a skóra stała się chrupiąca. Równie popularne są mięsne pulpeciki frikadeller. Bardzo popularny jest leverpostej, czyli swojego rodzaju pasztet wyrabiany z mielonej wątroby, słoniny oraz cebuli. Dzięki temu to bardzo pożywne i bogate w witaminy danie.
Równie z daniami mięsnymi popularne są dania rybne szczególnie ze śledzia i makreli. W Danii spożywa się ryby pod każdą postacią: na surowo, marynowane, smażone, pieczone, grillowane. Dużą popularnością również cieszą się sałatki rybne. Śledzie w zalewie, opiekane filety z warzywami to najczęstsze przystawki, jakie można znaleźć w Danii.
Kuchnia duńska – tradycje
Najbardziej zadziwiająca w tradycji duńskiej jest regularność posiłków. Na śniadanie Duńczycy zazwyczaj jedzą płatki zalane mlekiem bądź jogurtem. Dobrym rozwiązaniem może być również kanapka. Po śniadaniu następuje czas na przedpołudniową kawę. Kawa stanowi jeden z najczęściej wybieranych napojów w Danii, herbatę uważa się raczej jako napój pity w czasie choroby. Do kawy często podawane są różnego rodzaju sałatki rybne. Następnie jest czas na Frokost, czyli przedobiadek. Po nim następuje popołudniowa kawa i najbardziej obfita kolacja. Godziny posiłków pilnowane są dość restrykcyjnie.
Zupy raczej nie cieszą się dużą popularnością, ze względu ich długi czas przygotowania. W czasie kolacji uczestnicy chętnie podejmują się śpiewania najbardziej popularnych i skocznych utworów, często wcześniej przygotowanych przez gospodarza. Duńczycy w czasie posiłków najbardziej cenią sobie miłą i ciepłą atmosferę.
Kuchnia duńska – alkohole
W czasie wystawnych kolacji często podawany jest snaps, czyli tamtejszy rodzaj wódki. Jej picie jednak sporo różni się od polskiego sposobu. Podawana jest w kieliszkach, a jeden kieliszek może wystarczyć na wiele toastów. Duńczycy piją raczej skromnie ”po kropelce”. Posiłkom często towarzyszy kieliszek wina bądź piwa. W Danii można spróbować wiele dobrych piw, a w Kopenhadze odwiedzić muzeum Carlsberga. Podobnie jak u nas swoją świetność przeżywają obecnie piwa regionalne, wyrabiane w tradycyjny sposób na niewielką skalę.
Kuchnia duńska – przepisy
Składniki:
- 0,5 kg wątróbki wieprzowej
- 0,7 kg słoniny
- 2 łyżki masła
- 2 łyżki mąki
- 2 szklanki mleka
- 2 jajka
- 1 posiekana cebula
- 3/4 łyżeczki pieprzu
- 1 łyżeczka soli
- 1/2 łyżeczki ziela angielskiego
Sposób przygotowania: wątróbkę oraz słoninę 5 razy przepuść przez maszynkę do mięsa. Roztop masło i mieszając dodaj mąkę. Następnie dodaj mleko i zagotuj aż do uzyskania jednolitej masy. Otrzymany sos połącz ze zmielonym mięsem, dodaj cebulę, jajko i przyprawy i na koniec dobrze wymieszaj. Otrzymaną masę włóż do podłużnej brytfanki, którą następnie umieść w naczyniu z małą ilością wody na dnie. Piecz 1–1,4 godz. w temp 175 stopni C. Podawaj jako dodatek do kanapek, najlepiej z korniszonami.
Składniki:
- 100 g drożdży
- 500 ml maślanki
- 100 ml wody
- 850 g mąki żytniej
- łyżeczka soli
Wszystkie składniki powinny być utrzymane w temperaturze pokojowej przed pieczeniem.
Sposób przygotowania: podgrzej wodę i maślankę do temp. 35 stopni C, mieszając dodaj drożdży i stopniowo dodawaj mąkę i sól. Zagnieć otrzymane ciasto aż nabierze jednolitej konsystencji, jeśli konieczne, dodając wody. Przykryj ciasto wilgotnym kawałkiem materiału i odstaw w ciepłym miejscu na 2 godziny, tak by urosło.
Po 2 godzinach ponownie delikatnie ugnieć ciasto, przełóż do wysypanej formy i ponownie odstaw przykrywając wilgotnym materiałem na 1 godzinę. Na koniec skrop wodą i piecz 1 godzinę i 15 min w temperaturze 200 stopni C, skraplając co jakiś czas wodą.
Składniki:
- 4 całe śledzie marynowane
- 2 jajka ugotowane na twardo
- 1 posiekana cebula
- 1 szklanka majonezu
- 2 łyżki śmietany
- 2 łyżeczki curry w proszku
- sok z cytryny
- sól i pieprz
- jajko na twardo i natka pietruszki do przybrania
Sposób przygotowania: śledzia pokrój na małe kawałki. Jajko pokrój w plasterki i wyłóż dwoma składnikami miskę. Całość przykryj pokrojoną drobno cebulą. Wymieszaj śmietanę z majonezem i curry w proszku. Dodaj sok z cytryny, sól i pieprz do smaku. Otrzymanym sosem polej śledzia i udekoruj całość kawałkami jajka na twardo i posiekaną pietruszką. Całość najlepiej podawać w szklanej misce, tak by widoczne były kolejne warstwy.
Literatura:
Przepis pochodzą ze strony: http://federacja-polonia.dk/dzial-kuchnia-dunska,dania.html