Dieta nordycka. Zasady i przykładowy jadłospis
Aktualizacja: 7 maja, 2024
Dieta nordycka stosowana jest głównie przez ludność zamieszkałą na północy Europy. Ukształtowana została przez klimat rejonu Skandynawii. Opiera się przede wszystkim na naturalnych, lokalnych produktach, pozwala schudnąć oraz zapobiega wielu chorobom. Ponadto, dzięki wykorzystaniu produktów, które są powszechnie dostępne w tym klimacie, dieta nordycka staje się łatwo dostępnym modelem żywienia.
Dieta nordycka
Dieta nordycka, która jest również nazywana dietą północną, to dość nowy sposób żywienia. Została opracowana przez Arne Astrupa, pracującego naukowo doktora na Wydziale Żywienia Człowieka Uniwersytetu w Kopenhadze oraz założyciela duńskiej restauracji Noma, która uchodzi za jedną z najlepszych na świecie. Jest dietą prostą, bazującą na lokalnie dostępnych produktach naturalnych i dostosowana do naszej szerokości geograficznej. Bardzo korzystnie wpływa na układ krwionośny, serce, a także dzięki zastosowaniu odpowiednich składników, wspomaga pracę mózgu. Ponadto pomaga w walce z otyłością i obniża poziom cholesterolu we krwi.
Dane statystyczne pokazują, że dieta nordycka dobrze wpływa na problem nadwagi i otyłości. Okazuje się, że ludność Skandynawii i północnej Europy, jest jedną z populacji najszczuplejszych w Europie.
Dieta nordycka – zasady
Pierwszą zasadą diety nordyckiej jest ograniczenie spożycia produktów pochodzenia zwierzęcego, a zwiększenie spożycia żywności roślinnej. Dieta północna stawia na zboża, rośliny strączkowe (soczewica, fasola, fasolka, ciecierzyca), jest obfita w warzywa i owoce. Zdrowym i smacznym uzupełnieniem diety są orzechy, które bardzo korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu.
Posiłki wzbogacane o produkty mięsne zgodnie z zasdami diety nordyckiej należy spożyć 3 razy w tygodniu. Warto zaznaczyć, że mięso oraz ryby powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Popularna jest również dziczyzna.
Wskazane jest zwiększone spożycie ryb i owoców morza, które bogate są w wielonienasycone kwasy tłuszczowe poprawiające profil lipidowy i chroniące serce. Są także źródłem witaminy D, której odpowiednia podaż, zapobiega osteoporozie.
Dieta nordycka bogata jest w produkty pełnoziarniste, orzechy, nasiona, pestki, posiadające bardzo dużą ilość błonnika. Północny sposób żywienia preferuje wysokie spożycie roślin strączkowych, warzyw kapustnych, ziemniaków, owoców. Natomiast wszystkie produkty przetworzone, białe pieczywo, masło, smalec, alkohol i słodycze powinny zostać ograniczone.
Kolejną cechą charakterystyczną diety nordyckiej jest spożywanie lokalnych produktów, które dostępne są w danym regionie, często pochodzących z terenów nieskażonych, niezamieszkałych i nie dotkniętych przemysłem. Produkty, które rosną dziko i pozyskiwane są z rejonów niezamieszkałych, są szczególnie wartościowe i zdrowe.
Dieta nordycka – jadłospis
Śniadanie:
2 kromki pieczywa razowego, twarożek z rzodkiewką, szczypiorek i ziołami, kawa z niskoprocentowym mlekiem.
II śniadanie:
Zielony koktajl z selera naciowego, gruszki i ogórka.
Obiad:
Łosoś pieczony pod chmurką ze szpinaku z czosnkiem (niedźwiedzim), ziemniaczki pieczone w piekarniku przyprawione tymiankiem, sałatka z buraczków i papryki, sok świeżo wyciskany z owoców.
Podwieczorek:
Jogurt naturalny z otrębami, orzechami oraz dodatkami typu suszone owoce, woda.
Kolacja:
Zupa z kapusty, selera, pietruszki i marchewki, sok pomidorowy.
Dieta nordycka jest sposobem żywienia uważanym za jeden z najzdrowszych na świecie. Opiera się na ekologicznych, naturalnych i regionalnych produktach oraz dużej ilości warzyw i owoców. Stawia na produkty pełnoziarniste, rośliny strączkowe oraz ryby i owoce morza. Nie tylko pomaga uporać się z niechcianymi kilogramami, ale ma także korzystny wpływ na zdrowie.