Kiełki brokuła – właściwości. Jak hodować kiełki z brokuła?
Aktualizacja: 22 maja, 2024
Kiełki same w sobie stanowią kolorowy dodatek do dań, a oprócz walorów smakowych, wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. Na szczególną uwagę zasługują kiełki brokuła, którym przypisuje się działanie przeciwnowotworowe. Sprawdź koniecznie, dlaczego warto włączyć je do codziennego jadłospisu!
Być może nie raz widziałeś na półkach sklepowych, w dziale z warzywami, małe opakowania, wypełnione po brzegi kiełkami. Czym właściwie są kiełki i czy faktycznie garść dodana do sałatki może zauważalnie wpływać na stan naszego zdrowia? Okazuje się, że te niepozorne rośliny we wczesnym stadium rozwoju cechują się niedocenionymi, prozdrowotnymi właściwościami. Kiełki otrzymywane z nasion roślin i dostępne są w sklepach przez cały rok. Na największą uwagę zasługuje fakt, że charakteryzują się dużo większą zawartością składników odżywczych, w porównaniu do dojrzałej rośliny. Stanowią bogate źródło witamin, minerałów, tłuszczów i białek, dlatego też są doskonałym uzupełnieniem zbilansowanej diety.
Kiełki brokuła
Brassica – kiełki brokuła są jednymi z wielu, które możemy dostać na półkach sklepowych lub też wyhodować samodzielnie w domu. Stanowią doskonałe źródło bardzo dobrze przyswajalnych związków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co dokładnie znajdziemy w naszych kiełkach? Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, witamina A i C, składniki mineralne, takie jak wapń, żelazo, magnez, selen, a także kwasy tłuszczowe omega-3, luteina, błonnik i antyoksydanty. Najbardziej pożądanym działaniem charakteryzuje się sulforafan, związek znajdujący się w dużym stężeniu właśnie w kiełkach brokuła. Co ciekawe, jego zawartość w kiełkach jest znacząco większa w porównaniu do tej samej objętości dojrzałej rośliny, a najlepsze źródło tego związku znajdziemy w młodych siewkach. Niestety okres przechowywania przekłada się na straty sulforafanu, dlatego kiełki najlepiej hodować samemu i spożywać jak najświeższe.
Kiełki brokuła – właściwości
Dużo mówi się o właściwościach prozdrowotnych kiełków, w tym brokuła, ale co tak naprawdę sprawia, że ich właściwości wyróżniają się na tle innych roślin?
Sulforafan, naturalnie występujący w kiełkach brokuła, charakteryzuje się działaniem przeciwnowotworowym i immunoregulacyjnym. Związek ten w znacznym stopniu redukuje ilość wolnych rodników w naszym organizmie. Dobrze wszystkim znane wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju wielu jednostek chorobowych i stopniowego pogorszenia naszego stanu zdrowia. Co ciekawe, młode siewki brokuła zawierają największą ilość tego związku, a spożywane regularnie jako dodatek do sałatek i kanapek, korzystnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Ważne jest także to, że siewki spożywamy na surowo, dzięki czemu w pełni możemy wykorzystać zawarte w nich związki odżywcze.
Kiełki brokułów wykazują także działanie przeciwbakteryjne. Szczególnie ważne może okazać się to u chorych z zakażeniem Helicobacter pylori – bakterii odpowiedzialnej za rozwój choroby wrzodowej żołądka, która z kolei zwiększa ryzyko choroby nowotworowej tego narządu.
Jak hodować kiełki z brokuła?
Kiełki z powodzeniem możemy hodować w domu. W tym celu niezbędne będzie odpowiednie podłoże. Najlepiej sprawdza się tradycyjna kiełkownica, ale wykorzystany może być także słoik czy też inne szklane naczynie. Należy użyć specjalnych nasion, przeznaczonych na kiełki. Pamiętajmy, że nasiona, które użyjemy w naszej hodowli muszą stanowić te specjalnie przeznaczone na kiełki.
Oczyszczone nasiona, namaczamy w letniej, przegotowanej wodzie. Etap ten trwa od 4 do 6 godzin. Po tym czasie nasiona ponownie płuczemy i odstawiamy w kierownicy na okres 4 do 6 dni. Nasiona nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Przygotowaną hodowlę umieszczamy w półcieniu w temperaturze pokojowej i przepłukujemy wodą dwa razy dziennie.
Przygotowanie hodowli jest niesamowicie proste i zajmuje dosłownie kilka minut. Oczywiście dla zapracowanych nadal pozostaje opcja zakupu kiełeków w sklepie spożywczym, jednak pamiętajmy, że wyhodowane przez nas świeże kiełki będą charakteryzowały się największą zawartością pożądanych składników odżywczych.
Kiełki brokułów mogą stanowić dodatek do prawie każdej potrawy. Doskonale uzupełniają smak wytrawnych dań, wzbogacają posiłek w niezbędne witaminy i mikroelementy. Szereg działań prozdrowotnych, w tym działanie przeciwnowotworowe stanowi kolejny argument stojący za tym, aby wprowadzić kiełki do codziennej diety. Małe zmiany w jadłospisie i metoda małych kroków, w tym właśnie stopniowe poszerzanie diety o pokarmy stanowiące skoncentrowane źródło składników odżywczych, daje nam możliwość cieszenia się zdrowiem przez długie lata! Dlatego pamiętajmy – lepiej zapobiegać niż leczyć.
Literatura:
- Ghawi SK, Methven L, Niranjan K. The potential to intensify sulforaphane formation in cooked broccoli (Brassica oleracea var. italica) using mustard seeds (Sinapis alba). Food Chem. 2013 Jun 1;138(2-3):1734-41.
- Liu H, Smith AJ, Lott MC i wsp. Sulforaphane can protect lens cells against oxidative stress: implications for cataract prevention. Invest Ophthalmol Vis Sci. 2013 Aug 5;54(8):5236-48.
Chciałabym się dowiedzieć czy nasiona brokułu na kiełki to jest to samo co nasiona na warzywo?
A CZY MOŻNA JEŚĆ SUROWE NASIONA I CZY POSIADAJĄ WŁAŚCIWOŚCI ZDROWOTNE? POZDRAWIAM
tak,ale TRZEBA je najpierw zmielić !