Jagody acai kontra jagody goji – zobacz różnicę
Aktualizacja: 8 maja, 2024
Jagody acai i jagody goji powinny stać się składnikiem naszej codziennej diety. Dzięki podobnemu składowi mogą zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym. Jednak istnieją pewne różnice, które mają wpływ na zastosowanie tych jagód zarówno w kuchni jak i lecznictwie.
Coraz częściej słyszy się o zdrowotnych właściwościach jagód goji i acai. Wyciągi z tych owoców są serwowane w sokach, lodach, mieszankach owocowych oraz sprzedawane jako suplementy diety. Zarówno jagody acai i goji posiadają prozdrowotne właściwości, jednak można wyróżnić pewne różnice w ich składzie, wyglądzie oraz właściwościach.
Jagody acai a jagody goi – wygląd
Już na pierwszy rzut oka można zaobserwować inną barwę jagód goji w porównaniu z jagodami acai. Jagody acai przypominają zwykłą borówkę leśną o zabarwieniu ciemno fioletowym i słodkim smaku. Jagody goji natomiast, mają podłużny kształt o czerwonopomarańczowym zabarwieniu. Szybko ulegają zniszczeniu, dlatego zaraz po zerwaniu poddawane są procesom suszenia.
Jagody acai a jagody goi – wartość odżywcza
Jagody goji i acai są źródłem składników odżywczych i antyoksydantów. Naukowcy udowodnili, że jagody acai są bogatym źródłem witaminy A i E, enzymów pokarmowych, składników mineralnych, takich jak wapń, cynk, magnez i potas. Istotna jest również zawartość błonnika i kwasów tłuszczowych oraz białka, w tym obecność aminokwasów egzogennych. Jagody acai są także świetnym źródłem przeciwutleniaczy. Głównymi przeciwutleniaczami acai, są antocyjany i fitosterole, które mają zastosowanie w zapobieganiu występowania nowotworów. Jagody goji również są dobrym źródłem przeciwutleniaczy, jednak w porównaniu z jagodami acai, głównym przeciwutleniaczem jest witamina C oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Tak jak jagody acai, jagody goji są dobrym źródłem składników mineralnych, m.in. cynku, wapnia, żelaza, potasu i selenu. Jednak w porównaniu z jagodami acai, goji zawierają wysoką zawartość karotenoidów, w tym zeaksantyny i luteiny.
Jagody acai a jagody goi – zastosowanie w prewencji chorób
Zarówno jagody acai jak i goji zapobiegają chorobom układu krążenia, łagodzą bezsenność i zwiększają sprawność umysłową, a także zapobiegają procesom nowotworzenia. Ponadto, dzięki swojemu składowi mogą leczyć zaburzenia seksualne, wzmocnić układ odpornościowy, a także przeciwdziałać otyłości i oczyścić organizm z toksyn. Należy jednak zauważyć, że jagody acai mają większą ilość przeciwutleniaczy w porównaniu z jagodami goji, dzięki temu mogą silniej przeciwdziałać rozwojowi komórek nowotworowych. Ze względu na wysoką zawartość karotenoidów w jagodach goji, mogą być bardziej przydatne w leczeniu chorób oczu. Należy jednak zaznaczyć, iż spożycie niedojrzałych jagód goji może doprowadzić do zatrucia, objawiającego się zaburzeniem funkcji przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego. Ponadto nie zaleca się stosowania tych jagód osobom przyjmującym leki przeciwzakrzepowe, kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym. Z tego powodu spożywanie jagód acai jest bezpieczniejsze, ponieważ jak dotąd nie stwierdzono ich szkodliwego działania.
Jagody acai a jagody goi – zastosowanie kulinarne
W kuchni chińskiej suszone jagody goji są przed spożyciem gotowane. Ze względu na swój gorzki smak, dodaje się je do ryżu, zup, kurczaka i wieprzowiny lub miesza z warzywami. Jagody goji są także świetnym składnikiem herbat ziołowych oraz mogą być głównym komponentem wina. Młode pędy i liście spożywane są jako warzywo liściowe. W krajach zachodnich suszona jagoda goji spożywana jest jako przekąska. Smak tych jagód podobny jest do żurawiny z nutą smaku pomidorowego i ziołowego lecz jest mniej słodki i bardziej cierpki. Jagody acai natomiast są słodsze od jagód goji, dlatego mogą być dodawane do słodkich przekąsek. Niestety jagody acai nie są dostępne na naszym rynku w postaci nieprzetworzonej, co wynika z ich niewielkiej trwałości. Bezpośrednio po zbiorach jagody poddaje się suszeniu lub przetwarza na sok.
Podsumowując, zarówno jagody acai jak i jagody goji, powinny stać się nieodzownym składnikiem naszej codziennej diety w celu przeciwdziałania wielu chorobom, oczyszczeniu naszego organizmu, a także urozmaiceniu naszych jadłospisów.
Literatura:
- Bogacz K. Goji – owoc zdrowia i długowieczności. Przem. Ferm. Owoc.-Warz. 2009; 9:33-4.
- Cieślik E., Gębusia A. Charakterystyka właściwości prozdrowotnych owoców roślin egzotycznych. Borgis – Postępy Fitoterapii 2/2012, s. 93-100.
- Schauss AG, Wu X, Prior RL i wsp. Phytochemical and nutrient composition of the freeze-dried Amazonian palm berry, Euterpe oleraceae mart. (acai). J Agric Food Chem 2006; 54(22):8598-603.
A u mnie Jagody Goi rosną w ogródku od kilku lat 🙂 z kilku krzaczków jest masa owoców. Nie każdy je lubi są dość kwaśne, ale podobno bardzo zdrowe.
No to widzę ze mi sie poszczescilo bo kolomnie w nowo otwartym sklepie mam i suszone jagody Acai jak i Goji 🙂
Nie tylko w postaci suplementów. W sklepach ze zdrową żywnością możesz kupić np. sok z jagód acai. Warto poszukać w sklepach internetowych.
Jagody Goi są łatwo dostępne w sklepach. Ostatnio nawet w Carrefourze i Tesco zauważyłam, że można kupić ich suszone wersje. Jagód Acai nie widziałam. Dostępne są wyłącznie suplementy w tabletkach.
Niestety to prawda, jagody acai nie są łatwo dostępne w Polsce. Świeżych owoców raczej nie importuje się ze względu na ich małą wytrzymałość na transport. Sprzedaje się je po obróbce m.in. jako sok, suszone owoce czy liofilizowane. Najlepiej poszukać w dobrych sklepach ze zdrową żywnością.