Fakty i mity dotyczące jagód acai. Poznaj o nich całą prawdę
Aktualizacja: 5 marca, 2018
Jest o nich coraz głośniej, a liczne badania potwierdzają, że mogą być lekiem na masowo rozwijające się choroby cywilizacyjne. Niewątpliwie są naturalnym dobrem, z którego czerpać możemy garściami, jednak przypisuje się im również właściwości nie do końca zgodne z prawdą.
Te tropikalne owoce bardzo szybko stały się światowym hitem, a szczególną popularnością cieszą się wśród fanów zdrowego odżywiania. Jagody acai rosną na sięgających nawet do 20 metrów palmach w lasach deszczowych Ameryki Północnej. Do niedawna, znane były jedynie ludności zamieszkującej tamtejsze tereny. Był to ich codzienny pokarm oraz znany środek pomocny w leczeniu zatruć pokarmowych czy biegunki. Owoce acai zyskały sławę przede wszystkim dzięki swoim niezwykle cennym właściwościom leczniczym. Co więcej, przedstawiane są jako cudotwórczy lek na otyłość, użyteczny w walce ze zbędnymi kilogramami w sposób szybki i łatwy, ale czy słusznie?
Jagody acai – fakty i mity
Prawdą jest, że jagody acai są bogate w witaminy, wartości odżywcze i wiele składników mineralnych. Przeprowadzone badania wykazały, że owoce acai to najbogatsze, naturalne źródło cennych antyoksydantów będących skutecznym środkiem w walce ze szkodliwymi dla zdrowia wolnymi rodnikami. Ich niekorzystny wpływ na organizm ludzki polega między innymi na zdolności do uszkodzenia struktury DNA, powstawaniu chorób nowotworowych, zwiększeniu poziomu cholesterolu we krwi, uszkodzeniu tkanki nerwowej, zaburzeniu prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego oraz przyspieszeniu starzenia się organizmu. Szczególnie istotne w procesie powstawania wolnych rodników jest działanie na organizm czynników zewnętrznych takich jak stres, rosnący poziom zanieczyszczeń powietrza – szczególnie w większych miastach, promieniowanie słoneczne oraz złe nawyki żywieniowe, czy palenie tytoniu.
Wyżej wymienione bodźce przyczyniają się do zwiększonej produkcji wolnych rodników, z którymi organizm ludzki nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Aby temu zapobiec niezbędne są antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze obecne w jagodach acai w postaci flawonoidów i polifenoli. Te dobroczynne związki niszczą szkodliwe wolne rodniki, ponadto pomagają zneutralizować powstałe za ich przyczyną szkody. Zawartość przeciwutleniaczy w owocach acai jest ogromna, bo ponad 20-krotnie większa w porównaniu z czerwonymi winogronami. Możemy dostarczyć je organizmowi spożywając owoce acai w postaci świeżej, suszonej lub w zawierających je preparatach pomagając w ten sposób w walce z rozwojem chorób serca, czy nowotworów.
Jagody acai są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) omega 3 i 6 niezbędnych dla zachowania zdrowia. Są to kwasy tłuszczowe, których organizm ludzki samodzielnie nie produkuje, dlatego tak ważne jest, aby dostarczać je wraz z pożywieniem. Nienasycone kwasy tłuszczowe warunkują prawidłowe działanie ośrodkowego układu nerwowego oraz układu krążenia. Są niezwykle skuteczne w zwalczaniu chorób serca, zmniejszają ryzyko występowania zawałów, a także nowotworów, których coraz częstsze występowanie jest wynikiem nieprawidłowej diety, bogatej w szkodliwe dla zdrowia tłuszcze nasycone. Ponadto, nienasycone kwasy tłuszczowe odgrywają niezwykle istotną rolę w procesie rozwoju organizmu, dlatego polecane są szczególnie w diecie dzieci i osób będących w okresie dojrzewania. Są konieczne w należytym funkcjonowaniu mózgu oraz siatkówki oka.
Jagoda acai jest naturalnym kompleksem witamin. Występują w niej: witamina A, witaminy z grupy B, C, D i E. Witamina A jest cennym związkiem warunkującym prawidłowe funkcjonowanie jednego z najważniejszych narządów naszego ciała – oka. Przeprowadzone badania wykazały, że obecność witaminy A w organizmie wspomaga wytwarzanie rodopsyny umożliwiającej prawidłowe widzenie.
Ponadto, witamina A warunkuje rozwój tkanek rozrodczych, jest czynnikiem wzrostu zwłaszcza wśród dzieci, wspomaga funkcjonowanie układu krwionośnego oraz poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Witaminy z grupy B odpowiadają za sprawność układu nerwowego – poprawiają pamięć i koncentrację. Doskonale wszystkim znana witamina C jest dobrym sposobem na wzmocnienie odporności organizmu, zapobiega również łatwemu powstawaniu sińców i krwotoków poprzez uszczelnianie i wzmocnienie naczyń krwionośnych. Przeprowadzone badania wykazały, że witamina C hamuje utlenianie „złego” cholesterolu, czyli jego frakcji LDL zapobiegając tym samym powstawaniu zmian miażdżycowych. Witamina D znana jest natomiast z właściwości budulcowych – wspomaga rozwój kości, co więcej poprawia wchłanianie wapnia w organizmie, dzięki czemu je wzmacnia. Witamina D pomaga także w prawidłowym funkcjonowaniu narządów wewnętrznych. Ostatnia, witamina E jest nie tylko silnym przeciwutleniaczem, ale zmniejsza ryzyko występowania nowotworów, zapobiega zakrzepom prowadzącym do różnego rodzaju chorób serca, a także spowalnia proces starzenia się skóry, poprawiając jej wygląd i elastyczność.
Prawdą jest również, że owoce acai bogate są w polifenole, wykazujące nie tylko działanie antyoksydacyjne, lecz także przeciwmiażdżycowe. To związki wspomagające prawidłowy przepływ krwi oraz pracę całego układu krążenia, zmniejszając tym samym ryzyko występowania zatorów w naczyniach krwionośnych prowadzących do poważnych chorób serca i miażdżycy.
Jagoda acai zawiera dużą liczbę aminokwasów, mających korzystny wpływ na funkcjonowanie choćby układu mięśniowego. Aminokwasy budują białko będące podstawowym elementem składowym ludzkiego organizmu. Jagody acai, bogate w aminokwasy wspomogą pracę narządów wewnętrznych, poprawią kurczliwość mięśni, co więcej w widoczny sposób wpłyną na poprawę kondycji włosów, skóry i paznokci.
Wprowadzenie owoców acai do codziennej diety z pewnością przyczyni się do poprawy nie tylko zdrowia, ale i samopoczucia. Obecne w niech składniki mineralne takie jak: wapń, magnez, potas, fosfor i cynk korzystnie wpłyną na kondycję ciała i umysłu, odżywią organizm, a dodatkowo zapewnią mu niezbędną ochronę. Niewątpliwe owoce acai kryją w sobie wiele dobrego, wydają się być lekiem na wszystko. Wielu uważa, że świetnie sprawdzą się również w walce z nadprogramowymi kilogramami. Jagody acai zawierają duże ilości błonnika, znanego z właściwości poprawiających perystaltykę jelit i ogólne funkcjonowanie układu trawiennego. Prawdą jest również, że te tropikalne owoce mają niski indeks glikemiczny, dzięki czemu na dłużej dają uczucie sytości, pomagają kontrolować apetyt, dając tym samym lepsze efekty w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.
Nie jest jednak prawdą, że mają właściwości odchudzające czy redukujące tkankę tłuszczową. Wbrew informacjom pojawiającym się w mediach, często za pośrednictwem producentów środków odchudzających, owoce acai nie spalają tłuszczu, nie są również w stanie samodzielnie zaradzić otyłości. Wzbogacenie diety o tropikalne jagody nie sprawi, że samoistnie zaczniemy tracić na wadze. Aby zwalczyć zbędne kilogramy potrzebna jest codzienna kontrola spożywanych kalorii, odpowiednia dawka ruchu i dieta dopasowana do indywidualnych potrzeb człowieka.
Nieprawdą jest również, że wszystkie suplementy diety zawierające jagody acai są w stu procentach naturalne. Wręcz przeciwnie, często w procesie produkcji dodaje się do nich syntetyczne barwniki i konserwanty. Składniki te znacznie obniżają jakość produktu, dlatego warto wybrać taki preparat, w którego skład wchodzą jedynie naturalne komponenty, będące w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia.
Jagody acai zasłużenie zyskały miano „brazylijskiej żyły złota”, gdyż spośród wielu roślin mających pozytywne właściwości dla naszego zdrowia, ta wydaje się być najcenniejsza. Niestety w Polsce ciężko dostać jagody acai w postaci świeżej, jednak na rynku pojawia się coraz więcej preparatów zawierających ten cudowny składnik. Pamiętajmy jednak, żeby wybierać produkty nisko przetworzone, gdyż mają one największą wartość, a ich stosowanie na pewno przyniesie oczekiwane efekty.
Możesz kupić w sklepach jeszcze sok a jagód acai ok 40 zł. za pół litra lub rzadziej mrożone jagody acai.
Szkoda, że jagody acai nie są jeszcze popularne w Polsce i tak trudno je zdobyć w sklepach. Jedynie w sklepach ze zdrową żywnością można je czasem kupić i to na zamówienie.