Jad pszczeli – właściwości, maść, cena
Aktualizacja: 22 czerwca, 2017
Jad pszczeli jest to wydzielina gruczołu jadowego pszczół. Bardzo często wywołuje on silne reakcje uczuleniowe. Posiada jednak szereg prozdrowotnych właściwości, które od lat stosowane są w medycynie naturalnej. W jakim celu stosować jad pszczeli? Pod jaką postacią można go spotkać oraz w jakiej cenie dostępny jest na rynku? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Jad pszczeli
Jad pszczeli inaczej zwany apitoksyną jest bardzo cennym produktem wytwarzanym przez pszczoły głównie w celach obronnych. Zawiera on feromony alarmowe, które uwalniane w chwili żądlenia przez jedną pszczołę pobudzają inne do ukąszenia. Jego struktura przypomina syrop natomiast po zetknięciu z powietrzem przybiera twardą oraz suchą konsystencję, co znacznie ułatwia jego obróbkę. Jest odporny na niską oraz wysoką temperaturę. Jad pszczeli w smaku jest lekko gorzki oraz ostry. Od wieków jest stosowany jako naturalny środek leczniczy w różnych postaciach reumatyzmu. Jad pszczeli czasami powoduje bardzo silne reakcje uczuleniowe.
Właściwości jadu pszczelego
Jad pszczeli bardzo silnie oddziałuje na cały organizm, powodując nie tylko negatywne, ale również pozytywne skutki. Stosuje się go przede wszystkim w leczeniu:
- reumatyzmu,
- dny moczanowej,
- zapalenia pęcherza moczowego,
- gośćca,
- dyskopatii,
- egzemy,
- paradontozy,
- zwichnięć,
- zapalenia korzonków nerwowych,
- chorób neurologicznych (np. nerwobóle, rwa kulszowa, bóle pourazowe),
- chorób serca,
- reumatoidalnego zapalenia mięśnia sercowego.
Jad pszczeli wykazuje wiele cennych właściwości, przede wszystkim:
- obniża ciśnienie krwi,
- aktywuje przemianę materii,
- stymuluje pracę serca,
- zmniejsza ilość cholesterolu LDL,
- działa rozszerzająco na naczynia włosowate,
- zwiększa przepływ krwi do chorego organu i zmniejsza bóle,
- wykazuje korzystny wpływ na ogólny stan chorego,
- posiada bardzo silne działanie rozgrzewające,
- jest silnym przeciwutleniaczem,
- posiada działanie przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne.
Udowodniono też, że jad pszczeli sprzyja powstawaniu kolagenu i elastyny, które odpowiedzialne są za gładką skórę. Krem posiadający w składzie jad pszczeli stosowany jest jako alternatywa botoksu na wygładzenie zmarszczek, by ujędrnić i wygładzić cerę oraz linie mimiczne.
Leczenie jadem pszczelim powinno być prowadzone według zaleceń lekarza. Apitoksyny (jad pszczeli) nie należy stosować u dzieci poniżej 5 roku życia oraz u osób powyżej 70 roku życia, u kobiet w ciąży oraz w okresach osłabienia organizmu. Obecne leczenie polega na wstrzyknięciu preparatów jadu pszczelego w okolice ogniska chorobowego. Jad pszczeli może być również wprowadzany pod skórę przy pomocy prądu elektrycznego lub energii ultradźwiękowej. Inną metodą jest stosowanie maści z jadem pszczelim na zmienione chorobowo miejsce.
Maść z jadem pszczelim
Maści z jadem pszczelim stosowane są tylko do użytku zewnętrznego. Zaleca się rozpoczęcie leczenia od wykonania próby na uczulenie. W tym celu niewielką ilością kremu należy posmarować skórę na przedramieniu i pozostawić na 24 godziny. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów takich jak zaczerwienienie, świąd, obrzęk należy przemyć skórę wodą z mydłem i zażyć wapno. Jeśli nie wystąpią żadne z wcześniej wymienionych objawów można rozpocząć kurację. Krem należy wcierać w bolące, chore miejsca rano oraz wieczorem. Terapię należy stosować od 2 do maksymalnie 8 tygodni.
Jad pszczeli – cena
Obecnie jad pszczeli dostępny jest w aptekach oraz dobrych drogeriach. Maści oraz kremy z jadem pszczelim, które mają działanie przeciwzmarszczkowe oraz wygładzające skórę nie należą raczej do najtańszych. Ich ceny wahają się w granicach 180 zł aż do 600 zł. Kremy takie bardzo często mają również w swoim składzie miód manuka oraz drobinki złota.
Maści z jadem pszczelim, które są stosowane w leczeniu zmienionych chorobowo miejsc, między innymi w reumatyzmie, egzemie, zapaleniu korzonków itd. mieszczą się w granicach 25–60 złotych.
Jad pszczeli posiada szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Jest on stosowany w medycynie naturalnej przede wszystkim w leczeniu reumatyzmu. Najpowszechniej jest on dostępny w postaci maści i stosowany zewnętrznie na zmienione chorobowo miejsce. Obecnie jednak zyskuje on coraz większą sławę jako alternatywa botoksu. Posiada bowiem właściwości wygładzające oraz odmładzające skórę. Jad pszczeli nie jest jednak zalecany dla każdego. Bardzo często wykazuje on silne działanie alergizujące, dlatego nie powinien być stosowany przez osoby uczulone.
Literatura:
- Gawlik R., Alergia na jad owadów błonkoskrzydłych, Mediaton, 2003, s. 23-31.
- Bornus L., Hodowla pszczół, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa, 1963.
Chyba nie jestem az tak zdesperowana zeby katowac sie toksyną, zwlaszcza ze nawet nie wiem jakie mam reakcje alergiczne. A poza tym o wiele lepsze i też naturalne skłądniki w takiej chociażby Mialenii maja identyczne wlasciwosci, wiec po co mi to? 😛
Mam pytanie czy krem z jadem pszczelim mozna stosować na trądzik ropny?
Wspaniały produkt. Tacie ogromnie pomógł przy rwie kulszowej.
mnie pomógł na rwe biodrową i enzemę na palcach u rąk. Tylko medycyna naturalna, sztuczna chemia nie pomaga.