Egzema – objawy, przyczyny, leczenie i wspomaganie dietetyczne

16 18 20

Atopowe Zapalenie Skóry (AZS) jak każda przypadłość dermatologiczna stanowi poważne obciążenie psychiczne dla osób na nią cierpiących. Niestety nie jest możliwe zupełne jej wyleczenie, a za główny cel przyjmuje się złagodzenie występujących objawów i obniżenie ich częstotliwości.

Egzema

Zgodnie z definicją egzema (AZS) to przypadłość, w której zaburzone są funkcje bariery ochronnej, czyli skóry, a także odpowiedź immunologiczna. Niewątpliwie rolę w jej powstawaniu odgrywają czynniki genetyczne. Często AZS idzie w parze z nadwrażliwością alergiczną.

Egzema – objawy

Egzema to choroba uwidaczniająca się na skórze. U dzieci najczęściej zmiany pojawiają się na twarzy, głowie, kończynach, u starszych – w zgięciach kończyn, na rękach, nadgarstkach, przedramionach oraz twarzy. W jej przebiegu w zależności od fazy (czy jest to zaostrzenie, okres podostry czy stan przewlekły) zmiany przybierają różne formy. Charakterystyczne są grudki, pęcherze, nadżerki, zaczerwienienia. W przewlekłej egzemie naskórek staje się zgrubiały i pomarszczony. Chorobie towarzyszy dokuczliwy świąd, który nasila się w godzinach wieczornych. To nieprzyjemne odczucie potęgują zmiany temperatury, dotyk materiałów takich jak wełna czy akryl, czynniki alergizujące, pot. Zaostrzenie objawów może powodować także silny stres emocjonalny.

Egzema – przyczyny

Funkcje bariery ochronnej jaką jest skóra zostają w przebiegu AZS zaburzone. W skórze osób dotkniętych chorobą keranocyty – komórki naskórka, wydzielają substancje zapalne (cytokiny prozapalne), które przyczyniają się do napływu komórek układu odpornościowego (limfocytów, makrofagów, eozynofilów) i ich gromadzenia w skórze. Ponadto w przeciwieństwie do osób zdrowych, u cierpiących na egzemę stężenie ceramidów w dolnych warstwach naskórka jest obniżone, w związku z czym zmniejszona jest szczelność i zwiększa się utrata wody prowadząc do suchości skóry i zwiększenia podatności na zakażenia. Objawy mogą zostać nasilone przez niską wilgotność powietrza, częste mycie, czynniki drażniące, a także przez niektóre pokarmy.

Egzema – leczenie

Niestety AZS jest chorobą przewlekłą, której nie potrafimy wyleczyć. Leczenie ma na celu złagodzenie objawów i zapobieganie nawrotom. Obecnie celem złagodzenia zmian zapalnych stosuje się glikokortykosteroidy, zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo  jedynie w przypadku silnego zaostrzenia, aby szybko opanować objawy. Niejednokrotnie do terapii włącza się także leki przeciwhistaminowe, które łagodzą uczucie swędzenia. Drapanie zmian skórnych potęguje je i utrudnia ich gojenie. Oprócz leczenia farmakologicznego niezbędna jest właściwa pielęgnacja skóry. Podstawą jest odpowiednie nawilżenie. Paradoksalnie kontakt z wodą nie nawilża skóry, a wręcz przeciwnie. W związku z tym osoby cierpiące na AZS po każdej kąpieli, jak najszybciej powinny nawilżyć skórę odpowiednimi preparatami. Dostępne są maści i kremy z mocznikiem oraz kwasem mlekowym dla bardzo suchej skóry. W związku z niekorzystnym oddziaływaniem stresu na nasilenie objawów, w miarę możliwości należy go ograniczać do minimum. Korzyści może przynieść także fototerapia, czyli zastosowanie promieniowania ultrafioletowego (w kontrolowanych dawkach, korzystanie z solarium nie jest właściwą alternatywą).

Egzema – dieta

Niestety nie istnieją sprecyzowane wytyczne dotyczące zasad żywienia w przebiegu atopowego zapalenia skóry. Bez wątpienia należy jednak unikać składników żywności, na które stwierdzono alergię, ponieważ narażenie na dane alergeny mogą potęgować występowanie zmian skórnych. Alergię Ig-E zależną można podejrzewać u osób, u których w niedługim czasie po spożyciu pokarmu (zazwyczaj do 2 godzin) pojawiają się specyficzne objawy, takie jak np. pokrzywka, nudności, wymioty, duszności. W związku z powyższym osoby z AZS powinny szczególnie zwracać uwagę na reakcje organizmu po spożyciu poszczególnych produktów. Zdarzają się także reakcje (ang. food responsive eczema), kiedy to wyprysk atopowy  może pojawić się/nasilać w odpowiedzi na alergen pokarmowy po 6, a nawet 48 godzinach.

Nieuzasadniona jest jednak eliminacja jakichkolwiek produktów bez wcześniejszego zdiagnozowania alergii pokarmowej. Podstawę diagnostyki do tej pory stanowi baczna obserwacja reakcji organizmu. Niestety zarówno testy skórne, jak i testy badające poziom przeciwciał IgE nie dają całkowitej pewności i niejednokrotnie dają wyniki fałszywie dodatnie.

Literatura:

  1. Szczeklik Andrzej; Choroby Wewnętrzne; Kraków 2005
  2. Katta R, Schlichte M. Diet and Dermatitis: Food Triggers. The Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology. 2014;7(3):30-36.

 

Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Egzema – objawy, przyczyny, leczenie i wspomaganie dietetyczne - 3.6/5. Oddano 60 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk kliniczny. Wierzy, że odpowiednie żywienie jest kluczem do zdrowego i długiego życia.

Opinie

  • Eryk 03.03.2017, 12:08

    Egzemę można wyleczyć metodami naturalnymi. Mi, pomagają na nią również dermokosmetyki, które nie mają w swoim składzie sterydów, a substancje naturalne.

    Odpowiedz
    • Gosia 04.02.2018, 10:44

      Bardzo prosze o podanie nazwy tych naturalnych kosmetymow

      Odpowiedz
  • Elwira 31.05.2017, 1:00

    rzeczywiście naturalne sposoby są najlepsze. przynajmniej u mnie się sprawdzają. Kupiłam jakiś czas temu taką franciszkańską maść zieloną. Szybko przynosi ulgę i jest całkiem wydajna.

    Odpowiedz
  • bisia 16.11.2017, 8:21

    a co z naturalnych metod na świerzb poleacie?

    Odpowiedz
  • nastka 19.11.2017, 7:36

    z naturalnych to ocet, ale najlepiej to isc do lekarza, bo nie wiem czy takie domowe sposoby pomoga sie tego pozbyc

    Odpowiedz

Napisz swoją opinię

Twoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.

Twój adres e-mail nie będzie opublikowany.
Obowiązkowe pola są oznaczone