Czepota puszysta – działanie i leczenie boreliozy
Aktualizacja: 26 marca, 2019
Czepota puszysta pochodzi z Ameryki Południowej i stanowi ważny element tamtejszej flory. Pośród wielu różnych gatunków południowoamerykańskich winorośli czepota jest jedną z najbardziej spektakularnych – pnącza osiągają nawet około 30 metrów. Liany tworzące czepotę pokryte są kolcami, stąd nazwa – koci pazur. Znane jest co najmniej kilka gatunków czepot, jednak puszysta znana i badana jest w największym stopniu.
Czepota puszysta
Natywna dla tropikalnych lasów Amazonii czepota tworzy spektakularne pnącza. Od wieków stosowana była przez lokalnych medyków w leczeniu różnych schorzeń. Współczesne badania naukowe wskazują, że stosowana była w lecznictwie nie bez powodu. Obecnie coraz więcej uwagi poświęca się jej badaniom, a rynek suplementów diety i produktów zielarskich szybko dostrzegł jej potencjał. Mimo, że czepota jest rośliną egzotyczną, to w bardzo niskiej cenie można kupić jej ekstrakty również w Polsce.
Czepota puszysta – działanie
Laboratoryjne techniki analityczne pozwalają na szczegółową identyfikację związków aktywnych biologicznie obecnych w roślinach, a także na zarys potencjalnych ich działań. Nie inaczej jest w przypadku kociego pazura. Fitozwiązki obecne w czepocie wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, immunomodulacyjne, a także przeciwnowotworowe. W badaniach wykazano pozytywny wpływ stosowania ekstraktu z różnych części rośliny na leczenie między innymi osteoartrozy, reumatyzmu, zapalenia gruczołu krokowego, zakażeń wirusowych czy trądziku różowatego.
Czepota puszysta a borelioza
Istnieją pewne przesłanki, że czepota puszysta może okazać się pomocna w leczeniu boreliozy. Wiele firm produkujących suplementy diety oparte na kocim pazurze reklamuje go właśnie jako skuteczny środek w chorobie roznoszonej między innymi przez kleszcze. Borelioza jest chorobą wywoływaną przez bakterie krętkowe, które mogą przechodzić z krwioobiegu do niektórych tkanek. Niektóre objawy tej choroby dotyczą ludzkiego aparatu ruchu – stawów i ścięgien. Właśnie te objawy w największym stopniu mogą być regulowane przez działanie czepoty. Ponadto czepota faktycznie wykazuje działanie zwalczające krętki borellii, jednak efekty te póki co obserwowane były w warunkach in vitro i potrzebne są dalsze badania dla potwierdzenia skuteczności u ludzi. Poza boreliozą koci pazur pomocny może być również w zwalczaniu niektórych zakażeń enterobakteriami czy gronkowcami.
Mimo, że czepota jest zupełnie obcym gatunkiem rośliny w europejskim klimacie, to produkty na jej bazie bez większego problemu można nabyć za niewielką cenę również w Polsce. Warto się przyjrzeć niektórym działaniom kociego pazura – czasem nazywana jest środkiem „na wszystko”, ze względu na swój prozdrowotny potencjał. Szczególne korzyści z zastosowania odnieść mogą osoby borykające się z różnymi zakażeniami czy stanami zapalnymi stawów.
Literatura:
- Hardin S.R.: Cat’s claw: an Amazonian vine decreases inflammation in osteoarthritis. Complement Ther Clin Pract. 2007 Feb;13(1):25-8.
- Della Valle V.: Uncaria tomentosa. G Ital Dermatol Venereol. 2017 Dec;152(6):651-657.
- Ccahuana-Vasquez R.A., Santos S.S., i wsp.: Antimicrobial activity of Uncaria tomentosa against oral human pathogens. Braz Oral Res. 2007 Jan-Mar;21(1):46-50.
- Goc A., Rath M.: The anti-borreliae efficacy of phytochemicals and micronutrients: an update. Ther Adv Infect Dis. 2016 Jun;3(3-4):75-82.