Propolis – właściwości zdrowotne, maść, krople, nalewka, cena
Aktualizacja: 1 lipca, 2020
Dzięki współpracy słońca jako źródła życiodajnej energii, całej gamy organizmów roślinnych oraz owadów należących do rodzaju Apis, corocznie produkowane są nieocenione dary natury – produkty pszczele.
Propolis
W okresie letnim można zauważyć jak pszczoły zbieraczki gromadzą przy ściankach ula lepką, smolistą substancję barwy jasnożółtej, czerwonej niekiedy nawet przechodzącej w kolor brązowy. Nazwa „propolis” z języka greckiego oznacza „przedmurze miasta”, a więc jest substancją, która służy pszczołom do uszczelniania gniazda – osiedla pszczół. Pomimo iż zalety propolisu znano już od czasów starożytnych, apogeum zainteresowania osiągnął dopiero na przełomie lat 70. i 80. XX wieku.
Bogactwo źródeł substancji żywicznych ma istotny wpływ na zróżnicowanie składu chemicznego kitu pszczelego. Propolis wytwarzany jest na całym świecie przez owady z rodzaju Apis, które wykorzystują dostępną w pobliżu ula roślinność, do jego produkcji. Podstawę do wytwarzania polskiego propolisu stanowią pączki liściowe topoli czarnej. Warto zaznaczyć, iż propolis krajowy w naszej strefie klimatycznej należy uważać za produkt pochodzenia roślinnego z domieszką wosku oraz nieznaczną ilością wydzieliny gruczołowej pszczół.
Właściwości zdrowotne propolisu
Propolis stanowi naturalny środek, który swą popularność utrzymał na przestrzeni dziejów. Jego aktywne składniki (flawonoidy, kwasy fenolowe i ich estry) sprawiają, iż wykazuje on działanie antybakteryjne, przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Wieloletnie doświadczenia potwierdziły przeciwzapalne i immunomodulujące działanie propolisu. Wykazano również, iż ten pszczeli specyfik obniża ciśnienie krwi oraz redukuje poziom cholesterolu. Kit pszczeli jest doskonałym źródłem steroli roślinnych, które odgrywają ważną rolę w żywieniu wpływając korzystnie na profil lipidowy. Obecnie rozważa się wykorzystanie propolisu jako środka wspomagającego terapię pacjentów z nowotworami różnych narządów [1, 3].
Maść propolisowa
Propolis to heterogenny produkt, w skład którego wchodzą różne grupy związków. Już od najdawniejszych czasów, w środowisku medycznym, sięgano po ten specyfik podczas zmagań z odleżynami. Badania nad propolisem krajowym potwierdziły jego przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze właściwości. W związku z tym sporządzane maści propolisowe zyskały rangę złotego środka w leczeniu zmian skórnych takich jak odmrożenia, oparzenia, wypryski czy łuszczyca.
Cudowne leki z PSZCZELEJ APTEKI: przepis na maść propolisową:
- 30 g sproszkowanego propolisu
- 30 g wazeliny aptecznej
- 30 g ogrzanego łoju bydlęcego
- 15 g terpentyny modrzewiowej
- 10 kropli olejku z igliwia i gałązek sosny górskiej
Wszystkie składniki dokładnie wymieszać, tak aby powstała jednolita, gładka substancja [3].
Nalewka z propolisu
Kuracja propolisowa daje pozytywne rezultaty w leczeniu schorzeń układu oddechowego (zapalenie oskrzeli, przewlekłe nieswoiste zapalenie płuc). Potwierdzono również aktywność antybakteryjną kitu pszczelego w stosunku do Helicobacter pylori. Odnotowano wiele przypadków, w których terapia propolisowa przyniosła dobre efekty nie tylko podczas zmagań z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy, ale także innymi schorzeniami przewodu pokarmowego: nieswoistym wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego, przewlekłym zapaleniu okrężnicy [2, 3].
Przepis na nalewkę z propolisu:
- 50 g rozdrobnionego propolisu
- 350 ml spirytusu rektyfikowanego
- 150 ml wody
Składniki dokładnie wymieszać. Nalewkę przetrzymywać w temperaturze pokojowej, bez dostępu światła przez okres 7–14 dni, codziennie mieszając zawiesinę przez potrząsanie. Powstały płyn należy odciągnąć ostrożnie znad osadu i przelać do butelki z ciemnego szkła [3, 4].
Propolis – krople
Etanolowy ekstrakt propolisowy znalazł zastosowanie w lecznictwie klinicznym podczas zmagań z chorobami układu krążenia, przewodu pokarmowego, układu oddechowego, a także w cukrzycy insulinoniezależnej. Preparaty propolisowe dostępne są w postaci tabletek, kropli, wyciągów spirytusowych, pudrów, aerozoli, maści i czopków. Stosowanie propolisu jako leku powinno być konsultowane z lekarzem. Wystąpienie reakcji uczuleniowej stanowi przeciwwskazanie do kontynuowania terapii propolisowej. Zimą profilaktycznie jak i podczas przeziębienia zalecane są krople z nalewki propolisowej jako dodatek do herbaty, przegotowanej wody, czy innych pszczelich smakołyków. Wedle piśmiennictwa przy owrzodzeniach żołądka i jelit zaleca się 40 kropli na 100 ml ciepłego mleka, dwa razy dziennie przed jedzeniem. W przypadku zapalenia wątroby czy nerek stosuje się 40 do 50 kropli roztworu propolisu do 100 ml przegotowanej wody, co drugi dzień, zaś przy bólach żołądka dwa razy dziennie. Propolis można łączyć z miodem, pyłkiem czy mleczkiem pszczelim, a także z innymi lekarstwami. Dla dzieci zalecane jest podawanie połowy dawki przeznaczonej dla osoby dorosłej, po rozcieńczeniu z wodą [3,4].
Cena propolisu
Cena kitu pszczelego w dużym stopniu uzależniona jest od kraju pochodzenia, czystości produktu, sposobu pozyskiwania oraz jego aktywności biologicznej. Na rynku krajowym polski propolis dostępny jest w przedziale cenowym 20–40 złotych za 50 g oczyszczonego surowca.
Wieloletnie doświadczenia potwierdziły, iż propolis można porównać do swoistej bariery biologicznej uniemożliwiającej rozwój mikroorganizmów. W wielu przypadkach pszczeli propolis stanowi niezawodne i jedyne panaceum podczas zmagań z różnymi schorzeniami. Bowiem wszędzie tam, gdzie medycyna konwencjonalna zawodzi, cała nadzieja pozostaje w naturze – w pszczelej naturze.
Literatura:
- Lofty M. 2006. Biological Activity of Bee Propolis in Health and Disease. Asian Pacific Journal of Cancer Prevention, 7, 23-31.
- Kędzia B., Hołderna – Kędzia E. 2007. Wykorzystanie propolisu i miodu w zakażeniach. Postępy Fitoterapii, 4, 202-206.
- Wojtacki M. 1988. Produkty pszczele i przetwory miodowe. Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa.