Jabłka na odchudzanie i zaparcia. Jabłka dla cukrzyka. Przepisy
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Jabłka z uwagi na bogactwo naturalnych przeciwutleniaczy nadal pozostają cennym surowcem nie tylko dla przemysłu spożywczego, ale również farmaceutycznego i kosmetycznego. Wśród kilkunastu tysięcy odmian (antonówka, champion, gala, genewa, papierówka, piros, rubin, szara reneta) każdy nawet najbardziej wybredny smakosz znajdzie taką, która zaspokoi jego kubki smakowe, dodając odrobiny zdrowia.
Właściwości jabłek
„An apple a day keeps the doctor away.
W naszym kraju do bardzo popularnych i chętnie spożywanych surowców roślinnych należą owoce jabłoni. Ze względu na swoją wartość odżywczą, bogactwo związków polifenolowych oraz dostępność w sprzedaży przez cały rok z pewnością zagościły na niejednym stole. Zawarte w jabłkach pektyny obniżają stężenie cholesterolu we krwi, zapobiegając miażdżycy i innym chorobom układu krążenia. Ponadto owoce te usuwają z organizmu metale ciężkie i inne toksyczne substancje, z tej uwagi są szczególnie polecane mieszkańcom dużych aglomeracji miejskich, nałogowym palaczom oraz osobom pracującym w szkodliwych dla zdrowia warunkach. Obecna w jabłkach kwercetyna wykazuje nie tylko działanie hipotensyjne, lecz również może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona). Ciekawostką jest, iż „100 g jabłek posiada aktywność przeciwutleniającą równą tej, którą posiada 1500 mg witaminy C”[2], bowiem, jak wykazały polskie badania, regularne spożywanie jabłek zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego. Za efekt ochronny tych owoców odpowiedzialne są flawonoidy, których największa ilość znajduje się w głównej mierze w skórce i tuż pod nią.
Jabłka na odchudzanie
Jabłka z uwagi na obecność błonnika pokarmowego doskonale sprawdzą się także u osób będących na diecie redukcyjnej. Dieta obfitująca we włóknik pokarmowy może zapobiegać otyłości, a także sprzyjać zmniejszeniu masy ciała. Szczególną rolę w walce z nadwagą odgrywają rozpuszczalne frakcje błonnika, które wraz z wodą tworzą żele, spowalniając wchłanianie węglowodanów, wskutek czego zapobiegają nadmiernemu wydzielaniu insuliny [1]. Ponadto jabłka należą do owoców niskokalorycznych, gdyż zjadając 100 g owocu ze skórką dostarczymy jedynie 52 kcal. Warto również przeczytać nasz artykuł na temat diety jabłkowej!
Jabłka na zaparcia
Owoce jabłoni stanowią doskonałe antidotum w walce z zaparciami. Bowiem zawarte w świeżych i suszonych owocach włókno pokarmowe pobudza perystaltykę jelit, regulując pracę przewodu pokarmowego.
Jabłka a cukrzyca
Zawarty w jabłkach błonnik pokarmowy reguluje poziom cukru we krwi. Jego rozpuszczalne frakcje, do których należą pektyny wpływają na glikemię poprzez spowolnienie wchłaniania węglowodanów do krwi. Warto wiedzieć, iż jabłka klasyfikowane są jako produkt o niskim indeksie glikemicznym (IG<50). W związku z powyższym istotny staje się fakt, iż dieta zawierająca produkty o niskim indeksie glikemicznym u osób z nadwagą zmniejsza stężenie hormonu sytości (leptyny) oraz ma wpływ na redukcję tkanki tłuszczowej. Badania dowodzą, iż spożywanie trzech porcji owoców takich jak: borówka amerykańska, jabłka, winogrona w tygodniu istotnie obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 [3].
Jabłka – przepisy
Jabłka doskonale nadają do spożycia zarówno na surowo jako przekąska, jak również w postaci przetworzonej jako składnik babcinej szarlotki, racuchów, smakowitych musów czy marmolad.
Składniki:
- 50 g drożdży
- 1 ½ szklanki mleka
- ½ kg mąki
- 1 jajko
- olej rzepakowy
- 3 – 4 średnie jabłka
Przygotowanie: drożdże rozpuścić w ciepłym mleku, dodać odrobinę cukru i szczyptę soli. Przykryć ściereczką, odstawić w ciepłe miejsce do czasu rozpoczęcia fermentacji. Następnie dodać mąkę i jajko, wymieszać. Przykryć ściereczką bądź talerzem, odstawić w ciepłe miejsce do chwili, kiedy ciasto podwoi swoją objętość. Po tym czasie dodać pokrojoną w kostkę ulubioną odmianę owoców jabłoni (szara reneta, rubin, antonówka). Smażyć z obydwu stron na złocisty kolor.
Choć jabłka mają największą wartość wówczas, gdy zjadane są wraz ze skórką na surowo bądź jako dodatek do surówek, warto czasem osłodzić swoje życie, wracając niejednokrotnie do smaków z dzieciństwa.
Składniki:
- 4 szklanki mąki
- 4 żółtka
- ¾ kostki masła
- 1 szklanka cukru
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 laska wanilii
- 10 jabłek
Przygotowanie: mąkę z margaryną posiekać nożem. Żółtka z cukrem roztrzepać ze śmietaną, dodać drobno pokrojoną laskę wanilii oraz resztę składników. Wyrobić ciasto, po czym wstawić do lodówki na około 30 minut. Jabłka obrać, zetrzeć na grubej tarce, skropić sokiem z cytryny. Połowę ciasta wyłożyć cienko do foremki i poukładać jabłka. Do smaku można dodać odrobinę cynamonu. Przykryć drugim ciastem i ponakłuwać widelcem. Piec w temperaturze 200–220°C przez 20–30 minut.
Owoce jabłoni zawierają dużą ilość błonnika, składników mineralnych, witamin, antyoksydantów i innych związków, które mogą wywoływać korzystne skutki zdrowotne. Liczne badania naukowe potwierdzają ich pozytywny wpływ na zdrowie, w tym zapobieganie chorobom cywilizacyjnym o podłożu rodnikowym. Niestety często zapominamy o naszych rodzimych owocach, poszukując najrozmaitszych ich zamienników u południowych sąsiadów bądź w pobliskiej aptece. A przecież nasza rodzima kuchnia potrafi wykorzystać walory prapolskich owoców na różne sposoby, bowiem jak pisał Jan Brzechwa „jest zupa jabłkowa i knedle z jabłkami, duszone są jabłka, pieczone są jabłka i z jabłek szarlotka, i kompot, i babka”.
Literatura:
- Jarosz M. (red.) 2010. Praktyczny Podręcznik Dietetyki. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa.
- Kalinowska M. 2012. Prozdrowotne właściwości jabłek oraz metody izolacji i identyfikacji związków biologicznie czynnych z jabłek. Aparatura badawcza i dydaktyczna, 3, 37-44.
- Muraki I., Imamura F., Manson J., Hu F., Willett W., van Dan R., Sun Q. 2013. Fruit consumption and risk of type 2 diabetes: results from three prospective longitudinal cohort studies. British Medical Journal, 347, 1-15.
- Zdrojewicz Z., Cabała K., Pypno D., Bugaj B. 2015. Jedz jabłka – będziesz zdrowszy. Medycyna Rodzinna, 3, 131-136.