Ocet jabłkowy. Niezwykłe właściwości i zastosowanie w lecznictwie
Aktualizacja: 15 kwietnia, 2024
Znany był już w starożytności, z powodzeniem stosowany w wielu kulturach. Chińczycy uznawali go za symbol życia, zaś w Babilonie konserwowano nim mięso. Piękna Kleopatra dodawała go do kąpieli, z kolei legioniści pili go w zmieszaniu z wodą, by ugasić pragnienie. Jego lecznicze działanie w wielu chorobach opisywał także Hipokrates – ojciec medycyny, stosując go często w zaburzeniach dróg oddechowych u swoich pacjentów.
W średniowieczu ocet jabłkowy królował jako naturalny konserwant żywności oraz środek wspomagający trawienie. Francuzi opatrywali nim rannych i leczyli zarazy. W naszym kraju również jest znany w medycynie ludowej od dawna, np. jako specyfik do cucenia omdlałych pań.
Ocet jabłkowy
Co to właściwie jest ocet? Z punktu widzenia reakcji chemicznych to wodny roztwór kwasu octowego powstający w wyniku fermentacji octowej alkoholu. W przypadku octu jabłkowego bakterie octowe wywołują fermentacje owoców. Zachowany zostaje ich zapach, natomiast smak jest zdecydowanie łagodniejszy niż w przypadku octu spirytusowego.
Ocet jabłkowy – właściwości
Dzięki produktowi bazowemu (jabłkom), ocet jabłkowy jest bogactwem składników odżywczych. W jego skład wchodzi duża grupa minerałów i pierwiastków śladowych, takich jak np. potas, sód, krzem, magnez, fluor, chlor, żelazo, miedź, fosfor, siarka, a także witamin z grup: A, B, C, E, P. Zawiera także pogromcę wolnych rodników w postaci beta-karotenu oraz kwas mlekowy, cytrynowy i octowy. Odpowiednie zestawienie tych związków pomaga przede wszystkim w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i toksyn. Wzmacnia również system immunologiczny, poprawia stan naczyń krwionośnych i reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową.
Głównymi składnikami octu jabłkowego są pektyny, witamina E i potas. Pektyny to mieszanka węglowodanów występująca w wielu roślinach, stanowiąca składową włókien błonnikowych. Dzięki temu:
- przyspiesza metabolizm komórkowy,
- wspomaga perystaltykę jelit,
- obniża przyswajalność i stopień odkładania tłuszczu,
- zmniejsza ryzyko miażdżycy.
Witamina E, zwana witaminą młodości, chroni nas przed oznakami starzenia, walcząc z procesem utleniania się wolnych rodników. Dostarczając ją organizmowi zapewniamy sobie:
- dobry stan wzroku i mięśni,
- koncentrację,
- wzmocnienie systemu immunologicznego,
- prawidłowe ukrwienie organów wewnętrznych.
Potas z kolei odpowiada za:
- dobrą pamięć,
- zdrowe zęby i dziąsła,
- piękną i zdrową cerę.
Jego niedobór osłabia pracę mięśni, w tym mięśnia sercowego i obniża ogólną kondycję psycho-fizyczną organizmu, dlatego warto zadbać o jego prawidłowy poziom w naszym organizmie.
Picie octu jabłkowego
Ocet jabłkowy znany jest ze swojego działania wspomagającego odchudzanie, gdyż pobudza apetyt i usprawnia procesy trawienne. Dodatkowo picie octu jabłkowego jest wskazane, by przywrócić równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, polecany jest on również w różnego rodzaju infekcjach, a także na ból gardła. Jak wskazują dostępne informacje, zakres jego działania jest szeroki. Brak jest jednak dostępnych dokładnych danych naukowych, które potwierdzałyby tak wszechstronne właściwości octu jabłkowego.
Z analizy danych wynika, że picie octu jabłkowego będzie wpływać korzystnie na redukcję masy ciała, dodatkowo jego zawartość w diecie spowolni wzrost poziomu glukozy we krwi, zatem będzie miał on wpływ również na wydzielanie insuliny.
Warto zaznaczyć, że wybór octu nie jest taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Największą wartość odżywczą ma naturalny ocet jabłkowy, który można poznać po mętnej barwie. Najlepiej jest wybierać ten, który uzyskano z użyciem jabłek bez użycia pestycydów.
Jak pić ocet jabłkowy?
Istotnym elementem włączenia octu jabłkowego do diety jest świadomość jego działań niepożądanych i przeciwwskazań. O ile ocet jabłkowy może wpływać korzystnie na ogólny stan organizmu, o tyle stosowanie go w dużej ilości może doprowadzić nawet do wrzodów błony śluzowej żołądka. Wysoka kwasowość może tę błonę podrażniać. Duża ilość octu jabłkowego może zaburzać gospodarkę kwasowo-zasadową oraz doprowadzić do odwodnienia. Produkt ten jest więc przeciwwskazany dla osób z chorobą wrzodową, ale również dla kobiet w ciąży i karmiących.
Zgodnie z dostępnymi informacjami polecane jest picie łyżki octu jabłkowego rozcieńczonego w szklance wody przed każdym posiłkiem. Również wskazane jest picie 2–3 łyżeczek rozpuszczonych w szklance przegotowanej wody 2–3 razy dziennie bezpośrednio po posiłku, małymi łyczkami. Niektórzy autorzy podają, że można mieszać go również z sokami i z dodatkiem miodu.
Warto pamiętać, że nie należy przesadzać z ilością spożywanego octu jabłkowego. Jego korzystny profil może mieć działanie wyłącznie wspomagające i może stanowić jedynie dodatek do dobrze zbilansowanej diety. Nadmierne picie tego produktu w zbyt dużych dawkach będzie działać szkodliwie na organizm. Z pewnością włączenie go jako dodatek do sosów i marynat będzie dobrym pomysłem, jednak przy piciu octu jabłkowego należy zachować ostrożność i nie przekraczać dozwolonych ilości.
Stosowanie octu jabłkowego ma jeszcze szereg innych pozytywnych właściwości zdrowotnych np. udrażnia zatoki, obniża poziom glukozy we krwi przez co jest pomocny w stanach cukrzycowych i przedcukrzycowych, ma właściwości antygrzybicze, a okłady z octu na czoło pomagają przy bólach głowy. Choć jego prozdrowotne zastosowanie zdecydowanie święci sukcesy, to pamiętajmy, że nie można go używać bez przerwy! Ocet może podrażniać ścianki jelit i w konsekwencji prowadzić do wrzodów żołądka, zatem stosujmy go z umiarem i rozwagą. O wszystkich skutkach ubocznych octu jabłkowego przeczytasz tutaj.
Literatura:
- Bielecki K., Praktyczne zastosowanie kwasów organicznych w regulacji zaburzeń wydzielania żołądkowego u pacjentów z chorobami górnego odcinka przewodu pokarmowego – badanie obserwacyjne, Medycyna Rodzinna, 1/2011.
- Kempa A., Ocet jabłkowy. Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach, 2014.
- Viana R. O., Magalhães-Guedes K. T., Braga R. A., Fermentation process for production of apple-based kefir vinegar: microbiological, chemical and sensory analysis, „Braz J Microbiol” 2017, nr 48(3), s. 592–601, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5498422/ [dostęp 05.11.2017].
- Štornik A., Skok B.,Trček J., Comparison of Cultivable Acetic Acid Bacterial Microbiota in Organic and Conventional Apple Cider Vinegar, „Food Technol Biotechnol” 2016, nr 54(1), s. 113–119, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5105631/ [dostęp 05.11.2017].
Szczegulnie polecam dla osób z cukrzycą typu 2 ,oraz z zgagą
Naprawde daje rady
Czy jesli wino z soku jablkowego zmieni sie w ocet czy to dobry ocet? prosze o odpowiedz.
a ten ze sklepu nie dobry /?
Witam, czy ktoś z tu obecnych miał lub ma problem z podskórnymi tłuszcakami? Podobno biorą sie miedzy innymi z zanieczyszczenia organizmu i maja silny związek z wątrobą. Mam ich kilka na rękach i nogach, niedużej wielkości, oraz jeden wiekszy po lewej stronie miedzy miednicą a żebrami. Pije ocet jabłkowy, narazie jestem na początku drogi oczysczania organizmu, obniżyłem znacąco węglowodany, nie od dzis prowadze aktywny tryb zycia, nieraz nawet bardzo, jednak wiem, że moja dieta nie zawsze wyglądała tak jak powinna. mam 30 lat, 180 cm wzrostu, 83 kg, tkanka tłuszczowa w granicach 7-9%, prosze o prxzemyślenia, dziekuję
Medycyna nie zna przyczyn powstawania tłuszczaków a jedynym sposobem ich usuwania jest wycięcie chirurgiczne lub odessanie wraz z tłuszczem. Są dziedziczone. Posiadam ich kilkaset na całym ciele prócz dłoni, stóp, głowy i szyi. Są różnej wielkości lecz ich nie usuwam. To nieszkodliwe (prócz estetyki) zmiany nowotworowe.
ocet najlepiej zrobić samemu.Nikt nie podaje proporcję a bez tego ani rusz.Ocet robię od 40 lat.Jabłka utrzeć na tarce (grube oczka).Na 0,5 l przegotowanej wody 0,4 kg startych jabłek.Do każdego litra wody dodaję się 4 łyżki cukru i 20 g suchej skórki chleba.Słój z tą mieszanką postawić w ciemne miejsce,temperat.20-30 stopnie.Dla pierwszej fermentacji wystarczy 10 dni,mieszajac 2-3 razy dz.drewnianą łyżką.Po czym przełożyć do worka z gazy i wycisnąć.Sok przelać do słoja(można dodać do 1 l. 50 g cukru) Druga faza fermentacji-wierzch słoja przykryć gazą i ma stać w ciepłym miejscu aż skończy się proces fermentacji,który skończy się za 40-60 dni.Po czym należy przefiltrować i rozlać do butelek,zakorkować ,zalać woskiem i postawić do lodówki lub do zimnej piwnicy.I to jest stary prawidłowy przepis!
Przepis dla mnie nie do konca zrozumialy. Poprosze o wyjasnienia – jesli moge:
1. Najpierw dane dotyczace proporcji na 0.5 l, a potem 1.0 l wody. Jak rozumiem na 1.0 l wody 0.8 kg jablek I juz. I na 1.0 l wody 4 lyzki cukru.
2. Ile to jest 20 g suchej skorki chleba? Przepraszam, byc moze pytanie jest glupie, ale ja nie uzywan wagi i dlatego draze.
3. Co przelozyc do worka z gazy, a aczego nie? Czy cos ma zostac w sloju do wyrzucenia/wylania?
4. W czym rzecz z tym: „mozna dodac do 1l. 50 g cukru”?
5. Rozbieznoc 40-60 dnio jest dosc duza. Po czym mozna rozpoznac, czy to 40 czy 60?
Czyli Pani przepis jest nieco inny niz podaje Internet. Fermentacja dwufazowa. Chyba wypróbuję. Pozdrawiam
Mam refluks. Piję naczczo od pól roku łyżkę octu bio z pół szklanki wodą. Dolegliwosci ustępują. Polecam.
Jakie masz objawy refluksu. I ocet na to pomogą.
Ocet ale tylko BIO najlepiej samemu zrobiony na wszystko co pisali i jeszcze infekcje kobiece zapalenia itp.pic do jedzenia 50 dziennie tak samo faceci i odkwasza organizm, no szkoda ze NASI lekarze tego nie wiedza tylko antybiotyki na drobnostki ! zrwowia wszystkim pozdrawiam
Ja zrobilam sobie miksturke wspaniala na GRYPE i WZMOCNIENIE ORGANIZMU.
Pol szklanki octu jablkowego, pol szklanki przegotowanej i schlodzonej wody, 6 pazurkow czosnku ( przecisnietego przez praske).
To wszystko mieszam i wlewam do sloika. Odstawiam do lodowki , a na drugi dzien przecedzam . Gotowe….
Taki syropek pije co dziennie na noc (ze wzgledu na zapach) ….jedna lyzke stolowa.
Pozdrawiam ….zyczac zdrowka 😉
Ja przygodę z oztem dopiero zaczynam .Zobaczymy czy się uda.Jabłuszka zalane dopiero 2 dzień.czekam aż się zrobi 🙂
Od lat miałam problemy z żołądkiem i jelitami. I właśnie na dolegliwości pomógł mi ocet jabłkowy. Działa, ale pod warunkiem, że jest wysokiej jakości
Potwierdzam działanie. Mam problemy ze skórą trądzikową. Od pierwszego użycia octu jabłkowego naturalnego kupionego na bazarku skóra zrobiła się gładsza i wszystko zaczęło się goić w tępie ekspresowym. Jednak coś w tym jest. Na sezon letni taka kuracja idealna
Ocet jabłkowy jest doskonałym lekarstwem na przeziębienie,kaszel,alergie. 2 łyzki stołowe octu jabłkowego na szklanke przegotowanej wody , mozna dodac(smakowo) cytryne(niekonieczie), dla dzieci 1 łyzka octu jabłkowego + miód(lipowy, akacjowy, spadziowy) .taka mixturke pic 2-3 x dziennie. Ocet jabłkowy Przepis: umyte jabłka obrac ze skorki i gniazda,obierki i gniazda zalewamy przegotowana ciepła woda( 1-szkl +2 łyzki cukru), e szklanek słodzonej wody,aby obierki z jabłek swobodnie pływały w duzym słoju. Słoj przykryc papierowym recznikiem kuch i umocnic recepturka. odstawic na 4-tyg w cieple miejsce.mieszac co dziennie drewniana łopatka ( nie metal). Bedzie sie pieniło,potem przestanie-wtedy zlac przez sito do butelek.zakrecic. Gotowe. nie trzeba dodawac drozdzy. WAZNE ABY JABŁKA NIE BYŁY WOSKOWANE. Z jabłek upiec szarlodke!!!