Cukrzyca typu 2 – objawy, normy cukru we krwi. Co jeść przy cukrzycy?
Cukrzyca to powszechna choroba XXI wieku. Przez brak czasu na regularne spożywanie posiłków, dietę bogatą w wysokoprzetworzone produkty i słodycze, często doprowadzamy do nadmiernej masy ciała, co zwiększa ryzyko wielu chorób. Jak szybko zdiagnozować cukrzycę typu 2? Jaką dietę powinno się stosować przy tej chorobie?
Cukrzyca typu 2
Cukrzyca typu 2 jest chorobą przewlekłą, występuje u osób dorosłych, otyłych, często po 40. roku życia. Spowodowana jest tym, iż organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny (ważnego hormonu dla organizmu) lub nie potrafi jej skutecznie wykorzystać. Szybko rozpoznana choroba może być leczona jedynie odpowiednią dietą i wprowadzeniem wysiłku fizycznego. Kiedy jednak cukrzyca stwierdzona jest za późno, wtedy do diety dodaje się lek doustny, a nawet insulinę. Im wcześniej cukrzyca zostanie zdiagnozowana, tym większe szanse na uniknięcie poważnych komplikacji zdrowotnych, a tym samym na pozostanie w dobrej kondycji mimo choroby. Cukrzycy typu 2 w wielu przypadkach można uniknąć, dzięki utrzymywaniu prawidłowej masy ciała, stosowaniu zdrowej diety i aktywności fizycznej.
Normy cukru we krwi
Co jakiś czas należy sprawdzać poziom glukozy we krwi. Szczególnie jest to ważne w okresie ciąży lub w chwili, gdy zauważymy objawy hiperglikemii.
Tab. 1 Poziom glukozy na czczo w rutynowym badaniu
Poziom glukozy | Interpretacja |
Od 70 do 99 mg/dL (od 3.9 do 5.5 mmol/L) | Prawidłowy poziom glukozy |
Od 100 do 125 mg/dL (od 5.6 do 6.9 mmol/L | Nieprawidłowy poziom glukozy na czczo (stan przedcukrzycowy |
Co najmniej 126 mg/dL (7.0 mmol/L) w co najmniej dwóch pomiarach | Cukrzyca |
Objawy cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 często rozwija się bezobjawowo, dlatego też rozpoznanie stawia się czasem dopiero po kilku latach jej trwania. Istnieje jednak kilka znaków ostrzegawczych, które powinny nas skłonić do wizyty u lekarza i przebadania się.
Do znaków ostrzegawczych należą:
- częste oddawanie moczu,
- nadmierne pragnienie,
- zwiększone łaknienie,
- utrata masy ciała,
- chroniczne zmęczenie,
- problemy z koncentracją,
- ból żołądka i wymioty (często mylnie odczytywane jako objawy grypy),
- mrowienie lub drętwienie rąk lub stóp,
- niewyraźne widzenie,
- częste infekcje,
- wolno gojące się rany.
W miarę postępu choroby objawy stają się bardziej poważne i potencjalnie niebezpieczne. Jeśli poziom cukru we krwi jest stale wysoki, skutki mogą stać się zagrożeniem dla życia.
Co jeść przy cukrzycy?
Dieta jest ważnym narzędziem, aby utrzymać poziom cukru we krwi na właściwym poziomie. Dieta zalecana dla osób z cukrzycą typu 2 jest tą samą, do której wszyscy powinni się stosować, oparta na piramidzie zdrowego żywienia. Badania wskazują, że dieta niskokaloryczna pomaga w walce z cukrzycą [3].
Poniżej kilka wskazówek:
- regularne spożywaj posiłki
- spożywaj różnorodne produkty o wysokiej wartości odżywczej
- w diecie powinny dominować węglowodany złożone, pełnoziarniste o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego
- codziennie spożywaj minimum 5 porcji warzyw dziennie, uwzględnij również rośliny strączkowe
- minimum raz w tygodniu w jadłospisie powinna znaleźć się ryba (np. łosoś, tuńczyk)
- spożywaj zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek, olej lniany, migdały, awokado
- unikaj produktów wysokoprzetworzonych, typu fast-food oraz słodyczy
Dieta powinna być zbilansowana, o niskiej zawartości węglowodanów prostych, indywidualnie dopasowana do każdego organizmu.
Warto robić częste badania kontrolne nawet, jeśli nie występują żadne objawy. Szybkie zdiagnozowanie choroby pozwala na łatwiejsze i szybsze jej leczenie. Cukrzyca typu 2 to choroba, której nie powinno się bagatelizować. Nieleczona, może powodować choroby nerek, ślepotę, a w konsekwencji doprowadzić nawet do utraty życia. Prawidłowy plan żywieniowy w chorobie ma duże znaczenie, dlatego należy udać się po pomoc do dietetyka.
Literatura:
- http://www.medonet.pl/badania,poziom-cukru-we-krwi—normy–tabela,artykul,1585409.html
- http://diabetyk.pl/cukrzyca
- Bhatt AA, Choudhari PK, Mahajan RR, Sayyad MG, Pratyush DD, Hasan I, Javherani RS, Bothale MM, Purandare VB, Unnikrishnan AG. Effect of a Low-Calorie Diet on Restoration of Normoglycemia in Obese subjects with Type 2 Diabetes. Indian J Endocrinol Metab. 2017 Sep-Oct;21(5):776-780.
Warto dodać też że poziom glukozy we krwi musi być względnie stały ponieważ komórki organizmu pobierają glukozę jako źródło energii – tego dowiedziałem się z Poradnika żywieniowego człowieka w XXI wieku, co przyczyniło się znacznego polepszenia stanu mojego zdrowia.
Przypominamy, statystyki są zatrważające: co 15 sekund na świecie dochodzi do amputacji kończyny, a 70 proc. z tych zabiegów dotyczy chorych na cukrzycę. Co więcej, obniża się wiek diabetyków, którym trzeba amputować stopę z powodu zespołu stopy cukrzycowej. Obserwujmy swój organizm, korzystajmy z dostępnych badań.