Helicobacter pylori – objawy, leczenie. Przykładowy jadłospis przy helicobacter pylori
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Według Światowej Organizacji Zdrowia problem zakażeń Helicobacter Pylori może dotyczyć nawet 30% mieszkańców krajów rozwiniętych. Jest to bakteria zasiedlająca powierzchnię komórek nabłonkowych błony śluzowej żołądka. Helicobacter Pylori została odkryta przez niemieckich naukowców już w roku 1875, a wykazanie jej chorobotwórczego działania przez australijskich naukowców było odkryciem na wagę Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Obecny stan wiedzy potwierdza związek H. pylori ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia zapalenia żołądka typu B oraz choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, a potwierdza to proces leczenia, w którym po zastosowaniu antybiotyków oraz inhibitorów pompy protonowej nawrotowość choroby wybitnie spada.
Helicobacter pylori – objawy
Infekcja H. pylori w większości przypadków przebiega bezobjawowo. U osób tych nie dochodzi do znacznych zmian w poziomie wydzielania kwasu solnego w żołądku, a stan zapalny niesie ze sobą małe ryzyko powikłań. Towarzyszący zakażeniu H. pylori stan zapalny może prowadzić do zaniku błony śluzowej. U ok. 15 % osób zainfekowanych, wydzielanie dużych ilości kwasu solnego może prowadzić nie tylko do zmian wrzodowych żołądka i dwunastnicy, ale nawet być przyczyną raka żołądka.
Zakażenie H. pylori, objawami przypomina zatrucie pokarmowe i może być przyczyną bólów brzucha, nudności, zgagi. Utrata apetytu zazwyczaj prowadzi do utraty masy ciała, co dodatkowo przyczynia się do pogorszenia stanu zdrowia chorego.
Helicobacter pylori u dzieci
Okres dzieciństwa jest czasem, w którym ryzyko zakażenia jest dużo większe w porównaniu do populacji osób dorosłych. Do infekcji H. pylori może dojść drogą oralno–oralną lub oralno–feralną na obszarze środowiska, w którym zazwyczaj przebywa dziecko (żłobek, przedszkole, dom rodzinny). Zakażenie bakterią w dzieciństwie może mieć wpływa na rozwój dziecka. Obserwuje się jednak, że u większości dzieci choroba przebiega bezobjawowo i może dojść do samowyleczenia.
Helicobacter pylori – leczenie
Głównym celem wprowadzonego leczenia w przypadku H. pylori jest eradykacja bakterii. Innymi słowy jest to proces polegający na usunięciu bakterii znajdującej się w obrębie błony śluzowej żołądka. W procesie leczenia wykorzystywane są antybiotyki oraz inhibitory pompy protonowej. Znaczący problem stanowi odporność bakterii na stosowane leczenie, co może prowadzić do braku efektów w procesie eradykacji. Kuracja trwa ok. 7 do 14 dni, zaś w okresie od 4 do 8 tygodni od zakończenia leczenia przeprowadza się test na obecność bakterii w celu ustalenia skuteczności leczenia.
Helicobacter pylori – leczenie ziołami
W przypadku zakażenia H. pylori, zalecane są zioła o działaniu przeciwzapalnym. W świetle badań jednym ze sposobów naturalnej walki z H. pylori jest zielona herbata. Zawarte w napoju katechiny wykazują działanie przeciwbakteryjne, co odgrywa kluczową rolę w procesie terapii. Silne działanie antyoksydacyjne katechin związane jest ze zmniejszeniem stanu zapalnego i korzystnego wpływu na proces leczenia osób chorych.
Helicobacter pylori – dieta
Celem każdej diety stosowanej w danej jednostce chorobowej jest przede wszystkim wspomaganie procesu leczenia. W tym przypadku mamy do czynienia z antybiotykoterapią, mająca na celu usunięcie niechcianej bakterii z obszaru naszego przewodu pokarmowego. Kolejnym elementem diety jest regularność posiłków. Chory powinien unikać zbyt długich przerw pomiędzy posiłkami, a także spożywania zbyt dużych porcji. Regularne przyjmowanie małych posiłków, w odstępach czasu wynoszących 2–3h zapobiega nadmiernemu wydzielaniu kwasu solnego, który może prowadzić do zaostrzenia objawów wynikających z zakażenia H. pylori. W diecie należy unikać produktów pobudzających wydzielanie żołądkowe, do których zaliczamy przede wszystkim potrawy smażone, wywary mięsne i warzywne, ostre przyprawy oraz używki takie jak mocna kawa i alkohol. Ważnym elementem jest też odpowiednia temperatura posiłków, które nie powinny być ani zbyt ciepłe ani zbyt zimne.
W diecie powinny zostać uwzględnione takie warzywa jak brokuły i jego kiełki, kalafior brukselka w ilościach nie wywołujących dyskomfortu po ich spożyciu. Warzywa te zawierają sulforafan, który dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym pomaga w terapii osób zakażonych. Należy także pamiętać o produktach bogatych w żelazo i witaminy z grupy B. Obecność bakterii w ustroju może zaburzać proces wchłaniania. Dobrym dodatkiem do diety jest też żurawina, czosnek, imbir, które ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze wspomagają proces leczenia. Odpowiednio zbilansowana dieta może zapobiegać niedoborom żywieniowym, a tym samym wpływać pozytywnie na stan zdrowia pacjenta.
Helicobacter pylori – przykładowy jadłospis
Śniadanie:
Omlet z kawałkami brokuła, przygotowany na parze. Zielona herbata.
Drugie śniadanie:
Kanapki z masłem, warzywami i polędwicą sopocką.
Obiad:
Zupa krem z pomidorów.
Gotowane ziemniaki, duszona pierś kurczaka, sałatka warzywna z oliwą z oliwek. Sok żurawinowy.
Podwieczorek:
Budyń na bazie mleka z siemieniem lnianym, biszkopty.
Kolacja:
Sałatka z pieczonym łososiem i kaszą manną.
Literatura:
- A. Salih B. Helicobacter pylori Infection in Developing Countries: The Burden for How Long?. Gastroenterol. 2009 Jul; 15(3): 201–207.
- Yanaka A. Jed W. Fahey, Fukumoto A. Akinori Yanaka, Jed W. Fahey, Atsushi Fukumoto. Cancer Prev Res. 2009 April; 2(4): 352-360.
- Mirecka A. Kołodziejczyk-Czepas J. Wachowicz B. Katechiny- aktywność biologiczna i rola w profilaktyce chorób układu krążenia. Problemy Nauk Biologicznych. 2013; 62(1): 77-85.
- Guadalupe Ayala, Wendy Itzel Escobedo-Hinojosa, Carlos Felipe de la Cruz-Herrera. Exploring alternative treatments for Helicobacter pylori infection. World J Gastroenterol 2014 February 14; 20(6): 1450-1469.
- Ciborowska H. Rudnicka A. Dietetyka –żywienie zdrowego i chorego człowieka, Wyd. PZWL, 2014
- Peckenpaugh N, Podstawy żywienia i dietoterapia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2011.
- Thor P. Podstawy patofizjologii człowieka, Uniwersyteckie Wydawnictwo Medyczne VESALIUS, Kraków 2009.
- Sang-Ah Lee. Daehee Kang. Ki Nam Shim. Effect of Diet and Helicobacter pylori Infection to the Risk of Early Gastric Cancer. Journal of Eoidemioloav Vol. 13, No. 3 May 2003.
- Benjamin D. Gold, Richard B. Colletti, Myles Abbott. Helicobacter pylori Infection in Children: Recommendations for Diagnosis and Treatment. J Pediatr Gastroenterol Nutr, Vol. 31, No. 5, November 200.
Strona bardzo przejrzysta i zrozumiała;)