Dieta przy nadżerce żołądka – jadłospis i przepisy
Aktualizacja: 18 marca, 2024
Nadżerki żołądka mogą mieć różne przyczyny, ale jeśli się je zaniedba, skutek jest zawsze ten sam – wrzody żołądka. Jeśli już zostanie zdiagnozowana, może zagoić się sama. Jest to jednak proces, który wymaga wyeliminowania szkodliwych czynników, które doprowadziły do powstania nadżerki. Często sprowadza się to do chwilowej zmiany w sposobie żywienia.
Nadżerka żołądka
Nadżerka żołądka to drobne uszkodzenie jego śluzówki, do którego dochodzi w wyniku działania kwasu solnego. Normalnie, wnętrze żołądka pokryte jest warstwą śluzu, który stanowi naturalną barierę ochronną przed żrącymi właściwościami kwasu. Jednak czasem bariera śluzu ulega uszkodzeniu i przestaje skutecznie chronić żołądek przed uszkodzeniami. Do tego stanu prowadzą bardzo często: infekcja bakteryjna (H. pylori), nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, a także częste zażywanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Czasem ubytki w warstwie śluzu są wywołane obecnością żółci w żołądku. Żółć fizjologicznie jest wydzielana do dwunastnicy, gdzie trawione są głównie tłuszcze i węglowodany, a środowisko jest zasadowe. W żołądku, gdzie środowisko powinno mieć odczyn kwaśny, obecność żółci jest bardzo niepożądana, ponieważ zakłóca ona aktywację enzymów trawiennych i rozpuszcza śluz żołądkowy. Obecność żółci w żołądku świadczy o refluksie dwunastniczo-żołądkowym.
Nadżerka powoduje stan zapalny żołądka, którego objawami są ból w nadbrzuszu, zgaga i uczucie ciężkości. Objawy najczęściej pojawiają się na czczo, kiedy kwas solny ma największy dostęp do nadżerki. Jeśli ubytek krwawi i w tym czasie wystąpią wymioty, będą one przypominały fusy. Jest to charakterystyczny objaw krwawienia do górnej części przewodu pokarmowego. Nieleczona nadżerka może się rozrastać i przejść w chorobę wrzodową żołądka, która jest już poważniejszym schorzeniem i może prowadzić nawet do perforacji tego narządu.
Nadżerka żołądka – dieta
Dieta przy nadżerce żołądka przypomina dietę stosowaną w przypadku choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Żywienie ma na celu ograniczenie produktów, które mogłyby działać drażniąco na uszkodzoną śluzówkę lub powodować nadmierne wydzielanie kwasu solnego. Na pewien czas lepiej odstawić produkty ciężkostrawne i wzdymające takie, jak nasiona roślin strączkowych, warzywa kapustne czy orzechy. Niewskazane są również ostre przyprawy i produkty bogate w nierozpuszczalny błonnik pokarmowy. Dopóki występują problemy z nadżerką, w naszej diecie nie powinny pojawiać się także potrawy smażone i tłuste. Tłuste mleko i sery można zastąpić na pewien czas niskotłuszczowymi odpowiednikami.
Aby nadżerka szybciej się zagoiła, lepiej ograniczyć działanie drażniących substancji. Dlatego odradza się pacjentom spożywanie alkoholu i palenie papierosów. Warto też ograniczyć ilość stosowanych NLPZ. Jeśli czynnikami, które wywołały problem są zakażenie H. pylori lub żółć, wtedy należy stosować farmaceutyki zalecone przez lekarza.
Tab. 1 Przykładowy jadłospis przy nadżerce żołądka
Śniadanie Owsianka z serkiem wiejskim i tartym jabłkiem |
|
II śniadanie Bułki pszenne z twarogiem ziołowym |
|
Obiad Schab pieczony w folii z surówką i ryżem |
|
Podwieczorek Koktajl jogurtowy z gruszką i wiśniami |
|
Kolacja Kanapka z wędliną drobiową |
|
Przekąska |
|
Nadżerka żołądka – przepisy
Siemię lniane zawiera dużą ilość śluzu, a także jest źródłem kwasów tłuszczowych omega 3, które działają przeciwzapalnie.
Składniki:
- 1/2 litra wody
- 1 łyżka cukru lub innego słodzika
- 1 jabłko
- 2 płaskie łyżki sproszkowanego siemienia lnianego
- ulubione przyprawy: cynamon, wanilia, kardamon
Przygotowanie: obrane i starte na grubych oczkach jabłko wrzucić do gotującej się wody. Po 5 minutach dodać cukier. Odstawić z ognia i szybko mieszając dodać siemię lniane. Na koniec rozlać kisiel do miseczek.
Składniki:
- Cebula – 30 g
- Schab – 50 g
- Pieprz i sól do smaku
Przygotowanie: umyty i osuszony schab lekko rozbić i położyć na dużym kawałku folii aluminiowej. Na wierzchu ułożyć pokrojoną w piórka cebulę i posypać pieprzem. Brzegi folii zawinąć. Takie zawiniątka włożyć do nagrzanego do 180°C piekarnika i piec przez 25–30 minut. Podawać z ryżem lub ziemniakami.
Nadżerka, to nic przyjemnego, jednak z pomocą lekarza i odpowiedniej diety można przyspieszyć rekonwalescencję i nie dopuścić do nawrotu dolegliwości.
Literatura:
- Janicki K., „Domowy poradnik medyczny”, PZWL 1992, s. 53, 512
- Ciborowska H., Rudnicka A., „Dietetyka żywienie człowieka zdrowego i chorego”, Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2014, 76 -77,326-329
Nadżerki trzeba leczyć , bo z tego powstaną wrzody a to już większe cierpienie i długie leczenie.Na pewno siemię lniane pomaga.Ale leki konieczne są.
Witam ja mam nadżerkę żołądka ale u mnie pani doktor powiedziała że tego się nie leczy i sama już nie wiem co dalej.
Nieleczona nadżerka żołądka =nowotwór. Powodzenia .
ZMIEŃ KONIECZNIE LEKARZA
Cebula przy nadżerkach? dzisus kobieto…
przechodziłam tą chorobę.
a błędem było zbyt długie zwlekanie z leczeniem i rozpoznania choroby. Lekarze mówili , że choroba cięzka do wyleczenia,to był i ciężki okres w życiu z powodu dolegliwości.
na moim przykładzie potwierdza się, że choroba jest możliwa do całkowitego wyleczenia.
Jak mi się to udało? Leki, cierpliwość i dieta oparta na produktach konopny h jak olejek CBD 5 % decarboxylated 2 razy dzienie po 4 krople , nasiona konopne dodawane dodawane do jogurtów i wieczorem herbata konopna po posiłku takie produkty poleciła mi znajoma która leczyła chorobę nowotworowa i wtedy to bardzo pomogło jej przy problemach żołądkowych z odruchem wymiotnym
Oczywiste, ze potrzeba czasu na wyleczenie. Mi lekarz przepisał helicid który łagodził objawy, co do diety… Trzeba się spiąć i odpuścić sobie wiele rzeczy, przynajmniej na jakiś czas. Moja dieta przez długi czas: śniadanie, kolacja – bułka z szynką, obiady – NA PARZE – kurczak, pulpety, ryż, ziemniaki, czasami jakieś warzywa. Mało przypraw. Warto poświęcić się przez pewien czas, a wyleczenie całkowite gwarantowane.
Oczywiście raz na rok/pół roku objawy wracają (ale to np. po przyjmowaniu antybiotyku) przy czym muszę przyznać, że jem już wszystko! Nawet więcej niż ludzie niemający problemów z żołądkiem.
Dlatego głowa do góry! 🙂 Da się z tego wyjść, trzeba dać sobie czas, przyjmować leki i stosować diete, później ewentualnie wdrażać więcej produktów jeśli poprawa samopoczucia wystąpi.
A co z kawą?
Jakie objawy pani miala
Wspaniała reklama olejków. Szkoda tylko, że ich działanie nie zostało potwierdzone naukowo przy nadżerkach żołądka… Równie dobrze można jeść krzyż i popijać wodą święconą
Dziękuje za ten wpis.Man problem z żołądkiem i muszę zastosować dietę.
Pozdrawiam.
To fakt lekarka mi zabroniła cebuli, choć uwielbiam pokrojoną i polozona na kromce chleba, czosnku, pory dwierzej.
Cebula przy nadżerkach??? A owoce i warzywa to raczej nie surowe tylko gotowane …
Cebula???