Sulforafan – działanie. Sulforafan a helicobacter pylori
Aktualizacja: 10 kwietnia, 2024
Sulforafan jest jednym ze związków powstających w warzywach krzyżowych. Zalicza się on do tiocyjanianów, a warzywem najbardziej bogatym w ten związek jest brokuł. Sulforafan jest związkiem siarkoorganicznym – jego zapach ulatniający się podczas gotowania warzyw krzyżowych uznawany jest za niezbyt przyjemny, a samej roślinie służy do odstraszania szkodników.
Sulforafan
Najlepiej poznanym izotiocyjanianem roślin krzyżowych jest sulforafan. Jest on produktem hydrolizy glukorafaniny obecnej właśnie w warzywach takich jak brokuły, kalafiory, brukselki. Związek ten został dokładnie poznany, a niektóre badania dostarczają dowodów na pozytywny wpływ na zdrowie człowieka przy znikomej toksyczności. Obecna wiedza na temat działania sulforafanu zdobyta została w eksperymentach na liniach komórkowych oraz w badaniach na zwierzętach, natomiast z udziałem ludzi jedyne rzetelne informacje dotyczą wpływu interwencji żywieniowych polegających na włączeniu do diety większej ilości warzyw krzyżowych. Wiedza na temat samego sulforafanu i jego wpływu na zdrowie człowieka wymaga dalszych badań [1].
Sulforafan – działanie
Ten związek chemiczny zyskał popularność jako suplement diety wykazujący działanie prozdrowotne. Sulforafan obecny w m.in. brokułach wykazuje działanie redukujące stres oksydacyjny i odgrywające rolę w regulacji gospodarki glukozowej i lipidowej, jednak większą skuteczność wykazuje on we współpracy z innymi obecnymi w warzywach krzyżowych związkami chemicznymi [2]. Suplementy diety mogą mieć tutaj jednak pewną wyższość nad świeżymi i gotowanymi warzywami, ponieważ sproszkowane w kapsułkach związki chemiczne pochodzenia naturalnego wykazują dużo wyższą stabilność – nie poddaje się ich gotowaniu, a także ekspozycji na tlen, światło i inne czynniki mogące wpłynąć na ilość i przyswajalność.
Sulforafan a helicobacter pylori
Popularnym zastosowaniem sulforafanu jest zastosowanie terapeutyczne w zakażeniu helicobacter pylori. Jest to bakteria zaliczana do pałeczek, która może „zagnieździć” się w komórkach nabłonkowych żołądka, skąd może dalej rozprzestrzeniać się w jego świetle. Sulforafan może działać bakteriobójczo – nawet wobec niektórych szczepów odpornych na antybiotyki, a także wykazywać działanie obniżające stany zapalne i nieżyt żołądka występujące na skutek zakażenia. Ponadto sulforafan może wykazywać działanie przeciwnowotworowe w osłabionych zakażeniem komórkach żołądka, m.in. poprzez poprawę stanu śluzówki. Związek ten jednak nie hamuje wytwarzania ureazy, która jest istotna z punktu widzenia wirulencji i zdolności do uszkadzania tkanek gospodarza [3–5].
Sulforafan jest związkiem chemicznym o wysokim potencjale prozdrowotnym. Zarówno spożywanie go razem z dietą – z warzywami krzyżowymi, jak i w postaci suplementu diety może mieć swoje korzyści. Z pewnością warto w pierwszej kolejności zadbać o różnorodność diety, jednak w niektórych przypadkach, jak np. w zakażeniu helicobacter pylori lepsze efekty może przynieść suplementacja.
Literatura:
[1] de Figueiredo S.M., Binda N.S., i wsp.: The antioxidant properties of organosulfur compounds (sulforaphane). Recent Pat Endocr Metab Immune Drug Discov. 2015;9(1):24-39.
[2] Conzatti A., Fróes F.C., i wsp.: Clinical and molecular evidence of the consumption of broccoli, glucoraphanin and sulforaphane in humans. Nutr Hosp. 2014 Nov 30;31(2):559-69.
[3] Chang YW1, Jang JY1, i wsp.: The Effects of Broccoli Sprout Extract Containing Sulforaphane on Lipid Peroxidation and Helicobacter pylori Infection in the Gastric Mucosa. Gut Liver. 2015 Jul;9(4):486-93.
[4] Fahey J.W., Haristoy X., i wsp.: Sulforaphane inhibits extracellular, intracellular, and antibiotic-resistant strains of Helicobacter pylori and prevents benzo[a]pyrene-induced stomach tumors. Proc Natl Acad Sci U S A. 2002 May 28;99(11):7610-5.
[5] Fahey J.W., Stephenson K.K., Wade K.L., Talalay P.: Urease from Helicobacter pylori is inactivated by sulforaphane and other isothiocyanates. Biochem Biophys Res Commun. 2013 May 24;435(1):1-7.
Brałem Sulforafan 4 razy dziennie przez 2 miesiące plus do tego raz dziennie szałwię parzoną pod przykrywką przez 10 minut. Nadmieniam że wcześnie brałem antybiotyk. Po antybiotyku i plus jakieś 2 leki do antybiotyku Hlicobacter wyniósł 1,35. Po 2 miesiącach brania sulforafanu wynik wynosi 0,86. Nawiasem pisząc o kuracji dowiedziałem się na form o
Helicobater.
Jaki wynik we krwi?
Sulforafan nie jest naturalnym ludzkim pokarmem jak wiele związków roślinnych, które nie towarzyszyły ewolucji człowieka (ale towarzyszą innym zwierzętom potrafiącym to rozkładać w czasie rzucia). Powoduje zablokowanie przyswajania jodu. Podobnie inne substancje z tej rodziny. Może to prowadzić do hipertyroidyzmu. Uważajcie, bo może zaszkodzić waszej tarczycy i zaburzyć równowagę hormonalną.
Uważajcie na wszystkie niezwierzece i obce organizmowi człowieka antyoksydanty roślinne i inne naturalne ale tylko dla broniących się przed zwierzętami roślin chemikalia w nich zawarte.