Dieta przy nadkwasocie żołądka. Zioła na nadkwasotę

16 18 20

Nadkwasota żołądka może objawiać się na wiele sposobów i skutecznie pogorszyć naszą jakość życia. Czy istnieją naturalne sposoby na nadkwasotę i czy faktycznie są skuteczne?

Żołądek wydziela kwas solny, składnik soku trawiennego, który rozkłada cząstki pożywienia do ich najmniejszej postaci, aby umożliwić ich wchłanianie. Gdy w żołądku znajduje się nadmierna ilość kwasu solnego, stan ten określa się nadkwasotą. Niezależnie od przyczyny, problem ten znacząco wpływa na jakość życia. Zawsze należy porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania jakichkolwiek ziół zwłaszcza, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią.

Dieta przy nadkwasocie żołądka

Celem diety przy nadkwasocie jest ograniczenie wydzielania soku żołądkowego. W pierwszej kolejności należy wyeliminować z diety produkty wywołujące objawy. Przydatny może okazać się dzienniczek, w którym będziesz zapisywać wszystkie zjedzone produkty oraz moment wystąpienia nieprzyjemnych objawów.

Powszechnie zgłaszane wyzwalacze nadkwaśności obejmują:

 • owoce cytrusowe,
 • napoje takie jak kawa i mocna herbata,
 • czekolada,

 • pomidory,

 • czosnek, cebula,

 • alkohol.

Pamiętaj, że większość podanych produktów i metod nie została wystarczająco zbadana, by można było jednoznacznie określić je jako przyczynę dolegliwości. W pierwszej kolejności dowiedz się, co stanowi przyczynę objawów!

Zadbaj też o sposób spożywania pokarmu. Zjadaj mniejsze posiłki. Może to zmniejszyć stres i obciążenie żołądka. Jedz powoli, dzięki czemu ułatwisz i przyspieszysz proces trawienia, pozostawiając mniej pokarmu w żołądku, tym samym zmniejszając nacisk na LES (dolny zwieracz przełyku).

Zioła na nadkwasotę żołądka

W terapii nadkwasoty zastosowanie znajdują też zioła takie jak:

 • Aloes (Aloe vera) należy do rodziny aloesowatych. Właściwości lecznicze aloesu wykorzystywane są w medycynie od ponad 6. tysięcy lat. Roślina wykazuje szereg działań prozdrowotnych. Należy pamiętać, aby nie przekraczać zalecanych dawek, ponieważ może działać jako środek przeczyszczający.
 • Koper włoski (Foeniculum vulgare Mill.), a dokładnie herbata z kopru włoskiego. Zmiażdż łyżeczkę nasion kopru włoskiego i dodaj szklankę przegotowanej wody. Dodaj miód do smaku i pij 23 filiżanki dziennie około 20 minut przed posiłkiem. Koper pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom soków trawiennych.
 • Imbir. Pij herbatę imbirową. Chociaż nie ma solidnych dowodów na to, że jest on stosowany jako skuteczny środek, imbir wydaje się łagodzić objawy nadkwasoty. Możesz zdecydować się na gotowe herbaty z imbirem lub pociąć 1 łyżeczkę świeżego imbiru, dodać wrzącej wody, parzyć przez około 5 minut i wypić. Taki napar szczególnie zaleca się około 2030 minut przed posiłkiem. Imbir może również pomóc w walce z nudnościami i wymiotami. Herbatka imbirowa jest uważana za bezpieczną dla kobiet w ciąży.

Coraz częściej do terapii włączamy zioła. Jednak nie zawsze takie postępowanie wspomaga proces leczenia. Istnieje wiele interakcji leków z przyjmowanymi ziołami i suplementami diety, co znacząco może utrudnić leczenie, dlatego wprowadzając zioła, czy też suplementy na bazie ziół skonsultuj się ze specjalistą.

Literatura:

 1. Maenthaisong R, Chaiyakunapruk N, Niruntraporn S. The efficacy of aloe vera used for burn wound healing: a systematic review. Burns. 2007 Sep;33(6):713-8. Epub 2007 May 17.
 2. http://www.refluxmd.com/heartburn-remedies/  [dostęp: 09.03.2019r.]
 3. Joel E. Richter. Advances in GERD. Gastroenterol Hepatol (N Y). 2009 Sep; 5(9): 613–615.
Kup dietę online – od dietetyka
Opublikowano ponad miesiąc temu
Oceń artykuł
Dieta przy nadkwasocie żołądka. Zioła na nadkwasotę - 4.1/5. Oddano 14 głosy.
Autor artykułu:
, Dyplomowany dietetyk. Głównym obszarem jej zainteresowań jest dietoterapia w chorobach autoimmunologicznych i nutrigenomika.