Dieta podczas i po antybiotykoterapii
Aktualizacja: 29 kwietnia, 2024
Antybiotykoterapia jest koniecznym sposobem na wyleczenie wielu chorób, lekarze często przepisują nam antybiotyki z zaleceniem przyjmowania ich od 3 do nawet 14 dni. Jednakże niewielu z nich jest w stanie zalecić nam odpowiednią dietę oraz podać nam wskazówki żywieniowe – takie, które nie dopuszczą do znacznych strat w organizmie i wspomogą powrót do pełnego zdrowia po przebytej chorobie.
Dieta przy antybiotykoterapii
Antybiotykoterapia może spowodować znaczne wyniszczenie organizmu. Za pomocą diety możemy jednak zminimalizować to zagrożenie oraz przyspieszyć powrót do zdrowia. Podstawą dla diety przy antybiotykoterapii jest obecność w jadłospisie probiotyków, a także drożdży.
Dieta przy antybiotykoterapii – zasady
Działanie antybiotyków polega na hamowaniu wzrostu i podziału mikroorganizmów. Stosuje się je powszechnie w leczeniu zakażeń bakteryjnych oraz grzybiczych. Jednakże, prócz likwidowania mikroorganizmów stanowiących zagrożenie dla człowieka antybiotyki niszczą również naturalną mikroflorę naszego organizmu oraz bakterie jelitowe odpowiedzialne za wiele ważnych funkcji, m.in. trawienie oraz funkcje immunologiczne.
Dotychczas nie ułożono jednej specjalnej diety, którą można byłoby z powodzeniem zalecać każdej osobie, która bierze antybiotyki. Jednakże uważa się, że powinna być to dieta pełnowartościowa – urozmaicona w produkty z każdej grupy, wzbogacana produktami oraz suplementami diety zawierającymi naturalne probiotyki. Lekarze zawsze podczas trwania antybiotykoterapii zalecają nam kupno leków osłonowych – zawierających naturalne probiotyki – jest to dla nas bardzo dobre, dlatego uważam, że nie można ich pomijać. Funkcją probiotyków w organizmie jest wspieranie układu pokarmowego oraz zachowanie prawidłowej flory bakteryjnej.
Istnieje również szereg produktów, używanych przez nas w codziennej kuchni, które z powodzeniem możemy stosować podczas dietoterapi. Dlaczego? Dlatego, że są naturalnymi źródłami probiotyków. Do tych produktów można zaliczyć wszelkiego rodzaju kiszonki (kiszona kapusta oraz ogórki) a także jogurty (rzecz jasna bez cukru), kefiry.
Warto podczas antybiotykoterapii stosować dietę przeciwgrzybiczą, której celem jest niedopuszczenie do nagłego wzrostu poziomu cukru we krwi. Jej głównymi zasadami jest więc eliminowanie cukru (we wszystkich postaciach) – unikamy więc słodyczy, przekąsek, pieczywa cukierniczego oraz nie używamy białego cukru. Warto również zwrócić uwagę, na cukier ukryty w produktach spożywczych – słodkie napoje, przekąski, gotowe sosy, ketchup.
Istnieją praktyki mówiące o tym, że w czasie brania antybiotyków (podczas ostrych zapaleń bakteryjnych) należy spożywać większą niż zazwyczaj ilość czosnku, cebuli i chrzanu. Zawierają one liczne substancje mające naturalne właściwości bakteriobójcze.
Podczas stosowania antybiotykoterapii nie powinno stosować się półproduktów oraz produktów przetworzonych. W tej diecie nie zaleca się także spożywania produktów z białej mąki, białego ryżu, alkoholu oraz serów pleśniowych czy konserw. Odradza się również spożywanie produktów zawierających drożdże. Jeśli chodzi o owoce – nie zaleca się słodkich i dojrzałych – odpadają więc truskawki, banany, morele, maliny itd. Można pozwolić sobie na lekko kwaśne jabłka oraz kiwi. Bez ograniczeń można za to jeść warzywa takie jak: pietruszka, ogórek, cukinia, por, zielona papryka, seler, kapusta, sałata – a także ryby, jaja, mięso oraz tłuszcze. Z produktów węglowodanowych zaleca się kasze z pełnego ziarna, kaszę gryczaną, oraz dziki lub brązowy ryż. Kwestia niefermentowanego nabiału jest sporna – niektórzy chorzy dobrze znoszą jego spożywanie, innym nabiał przysparza dodatkowych problemów trawiennych. Warto zwrócić uwagę na to, aby nie popijać antybiotyków sokami z cytrusów. Badania dowodzą, że zawarte w nich substancje, mogą hamować wchłanianie niektórych substancji zawartych w lekach.
Przestrzeganie tych zaleceń zmniejsza ryzyko powikłań antybiotykoterapii, do których można zaliczyć grzybicę (spowodowaną osłabieniem flory bakteryjnej jelita grubego).
Dieta po leczeniu antybiotykiem
Po antybiotykoterapii wiele osób skarży się na przykre dolegliwości ze strony układu pokarmowego, mowa przede wszystkim o wzdęciach, biegunkach, mdłościach oraz wymiotach. Powodem objawów gastrycznych tego typu jest osłabiona flora bakteryjna organizmu.
Bardzo często spotykanym efektem ubocznym antybiotykoterapii jest biegunka poantybiotykowa. Okazuje się jednak, że najskuteczniejszą metodą wyleczenia tej przypadłości jest podawanie zarówno dzieciom, jak i dorosłym probiotyków. Dużą skutecznością działania cieszą się bakterie ze szczepu Lb. Rhamnosus oraz drożdże S. cerevisiae (boulardii). Aby wyleczyć taką biegunkę należy dwukrotnie w ciągu dnia podać choremu 250 mg drożdży.
Po antybiotykoterapii kontynuuje się spożywanie większej ilości kiszonek i jogurtów. Flora bakteryjna jelit, potrzebuje ok. 2–3 tygodni, aby w większej części zregenerować się po długotrwałej antybiotykoterapii.
Po przebytej antybiotykoterapii osłabiony organizm można wspierać poprzez przyjmowanie preparatów witaminowych. Pełnią one w organizmie dwie kluczowe role – pomagają odbudować odporność organizmu oraz stanowią idealną pożywkę dla rozwijających się na nowo mikroorganizmów. Zaleca się również stosowanie żelaza i wapnia – ale dopiero na tydzień po ukończeniu antybiotykoterapii. Oba te składniki mineralne mogą bowiem osłabić działanie antybiotyku.
Jak wcześniej wspomniałam antybiotykoterapia jest pewnego rodzaju wyniszczającą nasz organizm koniecznością. Warto jednak zapoznać się z zasadami żywienia, jakie podczas niej panują. Pozwoli to w ogromnym stopniu uchronić nasz organizm przed wyniszczeniem, a także szybko powrócić do zdrowia po przebytej chorobie.
Ja oprócz zmiany diety postanowiłam wzbogacić ją naturalną multiwitaminą jaką jest koncentrat pierzgi pszczelej. Wszystko poszło ok i szybciej wróciłam do zdrowia