Dieta przy zakażeniu Helicobacter Pylori – produkty zakazane i zalecane
Aktualizacja: 6 maja, 2024
Helicobacter Pylori to bakteria powodująca zapalenia żołądka i wrzody. Poznaj wskazówki dietetyczne, które pomogą złagodzić objawy i wspomóc leczenie dolegliwości.
Zakażenie Helicobacter Pylori
Bakteria H. pylori kolonizuje powierzchnię błony śluzowej początkowej części żołądka. Zdolna jest do życia w kwaśnym środowisku narządu, bowiem wykształciła szereg czynników umożliwiających jej przetrwanie.
Zakażonych może być nawet 70–80% osób dorosłych. Do zakażenia dochodzi drogą pokarmową np. poprzez jedzenie, w którym znajdują się bakterie. Mogą być również przenoszone z człowieka na człowieka poprzez spożywanie posiłków z tych samych naczyń.
Do zakażenia dochodzi najczęściej w dzieciństwie. Elementami, które predysponują do zakażenia tą bakterią są: zamieszkanie w krajach rozwijających się, złe warunki socjalno-ekonomiczne, a także czynniki genetyczne.
Patogenność tej bakterii powoduje zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka. Początkowo w wyniku zakażenia dochodzi do ostrego zapalenia żołądka, które po kilku tygodniach przechodzi w przewlekłe. Skutkiem tego może dojść do zapalenia żołądka typu B (które może prowadzić do nowotworów) oraz wrzodów.
Na rozwój bakterii wpływają także niedobory pokarmowe, palenie tytoniu, niesteroidowe leki przeciwzapalne, które zmniejszają wytwarzanie prostaglandyn – czynników działających ochronnie na śluzówkę żołądka.
Helicobacter Pylori – dieta
Nie powinno dziwić, że dieta zawierająca duże ilości świeżych warzyw i owoców (zwłaszcza te z dużą zawartością witaminy C) zmniejsza ryzyko zakażenia H. pylori. Obecność odpowiedniej ilości tej witaminy w soku żołądkowym hamuje wzrost bakterii. Ogranicza też aktywność wytwarzanego przez nią enzymu – ureazy. Związek ten rozkłada kwaśne substancje soku żołądkowego, alkalizując otoczenie wokół bakterii, co umożliwia jej przetrwanie w żołądku. Dodatkowo kwasy tłuszczowe omega-3, cynk, witaminy A i E wspiera organizm w walce z infekcją H. pylori oraz przyspiesza proces gojenia owrzodzeń.
Ogólnymi zasadami w diecie podczas zakażenia są:
- spożywanie małych posiłków dosyć często (od 4–6 razy na dobę), a przerwy miedzy nimi powinny wynosić 3–4 godziny;
- należy zadbać o regularność posiłków, najlepiej spożywać je o stałych porach;
- posiłki powinno się dokładnie przeżuwać;
- zrezygnować z potraw ciężkostrawnych, tłustych, wysoko błonnikowych;
- nie używać kawy, mocnej herbaty, alkoholu i ostrych przypraw;
- unikać pośpiechu podczas jedzenia;
- nie jeść później niż 3 godziny przed snem.
Helicobacter Pylori – produkty zakazane
Należy unikać produktów pobudzających wydzielanie soku żołądkowego: alkohol, kawa, mocna herbata, ostre przyprawy, potrawy smażone i napoje gazowane.
Zmniejszyć w diecie ilość produktów tłustych: głównie tłustych mięs, wędzonych ryb, rafinowanych olejów, margaryny, tłustego nabiału (tłuste sery, topione, żółte, jaja na twardo, jajecznica smażona). Zalecane jest także ograniczenie cukru, wyrobów cukierniczych, czekolady. Cukier jest idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, a więc należy go unikać.
Powinno się także unikać produktów wzdymających jak groch, fasola, kapusty, napoje gazowane. Pomocne może okazać się również zmniejszenie ilości błonnika w diecie.
Helicobacter Pylori – produkty zalecane
Należy zwiększyć w diecie pokarmy bogate w witaminy A (karotenoidy) i C (przeciwutleniacze). Należą do nich szpinak, słodkie ziemniaki, marchew, brokuły, truskawki, jabłka, żurawina, cebula i seler. Te witaminy są pomocne w zapobieganiu przylegania bakterii H. pylori do ścian żołądka. Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo i witaminy z grupy B wynika z ich obniżonej absorpcji ze względu na obecność bakterii H. pylori w żołądku.
Skutecznym związkiem przeciwko Helicobacter pylori jest sulforafan, który występuje w brokułach i warzywach krzyżowych, takich jak kalafior.
Należy pamiętać o odpowiedniej ilości płynów. Dobrze sprawdzają się alkalizujące zioła np. rumianek, lukrecja.
Oregano, tymianek i czosnek są uważane za skuteczne zioła na helicobacter pylori. Pomagają w redukcji liczby bakterii. Żurawina może przyczynić się do hamowania wzrostu H. pylori. Badania wykazały, że sok żurawinowy poprawia zdolność antybiotyków przeciwko H. pylori.
Powyższe wskazówki dietetyczne mogą istotnie zmniejszyć dolegliwości powodowane przez H. pylori, jednak nie stanowią jedynego remedium. W poważniejszych przepadkach warto skorzystać z porad lekarzy. Istotne jest, aby mieć na uwadze, że w każdym zakażeniu bakteryjnym najważniejsza jest prewencja, czyli dbałość o higienę, która może zapobiec zakażeniu.
Literatura:
Grażyna Rowicka, Michał Czajka; Znaczenie diety w profilaktyce i leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy., Zakład Żywienia, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa
Kockar, C et al. 2001. Helicobacter pylori eradication with beta-carotene, ascorbic acid and allicin. Acta Medica.
Bardzo ciekawa strona .Dużo ważnych i pomocnych informacji .Polecam