Galangal – właściwości lecznicze, zastosowanie, przepisy

Zaskakująco rozległy jest potencjał terapeutyczny niektórych roślin. Jedną z nich jest Alpina Galangal. Poznajmy właściwości i zastosowanie tej niezwykłej rośliny!
Galangal
Alpina Galangal to roślina należąca do rodziny imbirowatych ceniona za swoje właściwości smakowe. Pochodzi z rejonów Południowej Azji. Kłącza mające zastosowanie w kuchni dają ostry, słodkawy smak zapachem przypominający mieszankę sosnowych igieł i pieprzu. W różnych częściach świata roślina ta była wykorzystywana w medycynie ludowej w leczeniu różnych dolegliwości, jak bóle brzucha, bóle reumatyczne czy cukrzyca. Przypisuje się jej właściwości przeciwgrzybicze i przeciwalergiczne. Jej bogaty skład decyduje o dużym potencjale – zawiera szereg związków zaliczanych do flawonoidów. Czy w dzisiejszych czasach może zostać z powodzeniem wykorzystana w leczeniu trapiących nas schorzeń?
Właściwości lecznicze galangalu
W licznych badaniach nad rośliną wykazano korzystne działania jej ekstraktów. Bardzo ciekawym odkryciem było działanie przeciwbakteryjne, w tym na szczepy antybiotykooporne. Ekstrakt okazał się skuteczny w stosunku m.in. do Staphylococcus aureus. Przypisuje się A. Galangal także właściwości przeciwutleniające i przeciwnowotworowe (w stosunku do niektórych komórek nowotworowych). Posiada również potencjał przeciwzapalny dzięki wybiórczemu hamowaniu mediatorów prozapalnych. W jednej z prac naukowych składnik wyizolowany z rośliny – 1’S-1′-acetoksychavicol – blokował działanie enzymu – odwrotnej transkryptazy, który pozwala na replikację wirusa HIV. Z kolei w badaniach z udziałem królików sproszkowana roślina powodowała znaczący spadek glikemii, co sugeruje potencjał w leczeniu cukrzycy. Właściwości A. Galangal wykazanych w publikacjach naukowych jest bardzo wiele. Jakie może mieć to przełożenia na jego zastosowanie w praktyce?
Zastosowanie galangalu
Galangal nie jest stosowany w praktyce lekarskiej jako środek leczniczy, jednak dodatek tej egzotycznej przyprawy może korzystnie wpłynąć na zdrowie. Przede wszystkim poleca się ją wszystkim osobom z dolegliwościami trawiennymi. Badania wykazują jej potencjał ochronny w stosunku do błony śluzowej żołądka. W badaniach na szczurach związki wyizolowane z rośliny zapobiegły w znacznym stopniu uszkodzeniom śluzówki powodowanym przez ekstrakt etanolu. Może także znaleźć zastosowanie w poprawie profilu lipidowego. U szczurów podawanie 20 mg/kg masy ciała ekstraktu z A. galangal skutkowało obniżeniem cholesterolu, triglicerydów i wzrostem poziomu HDL w surowicy. W trosce o swoje serce i cały układ krwionośny pamiętajmy, że można go wspomóc jedną z egzotycznych przypraw. Nie zaszkodzi także zastosować ją w swojej walce z przeziębieniem– być może działanie przeciwzapalne pomoże szybciej znormalizować zbyt wysoką temperaturę ciała. W oderwaniu od korzyści zdrowotnych – roślina bywa także uważana za afrodyzjak, jednak aby przekonać się, ile w tym prawdy – warto przetestować ją na własnej skórze.
Galangal – przepisy
Składniki:
Pasta:
- 5 suszonych papryczek chili (długich czyli mniej ostrych, bez pestek)
- łyżka pokrojonego w drobne kawałki korzenia galangalu (można zastąpić sproszkowanym galangalem)
- 2 łodygi trawy cytrynowej pokrojone w plasterki (tylko białe części)
- łyżeczka pieprzu
- 2 pokrojone ząbki czosnku
- 1 szalotka
- 1 laska cynamonu
- łyżka nasion kolendry
- łyżka nasion kopru włoskiego
- łyżeczka nasion kminu
- łyżeczka kardamonu
- 2 goździki
Curry:
- pół szklanki prażonych fistaszków
- puszka 400 ml mleczka kokosowego
- 400 g kurczaka, filety z podudzi pokrojone w kostkę 1,5 cm
- 2 duże ziemniaki pokrojone w kostkę 3 cm
- 2 cebule pokrojone w duże kawałki
- 2 łyżki cukru
- łyżka sosu rybnego
- 6 łyżek pasty tamaryndowej (można przygotować z 3 łyżek pulpy zmieszanej z wrzątkiem i przetartej przez sitko)
- 3 liście laurowe
- szklanka wody
- olej do smażenia
Przygotowanie:
Składniki na pastę podsmażyć na patelni i zblendować. Następnie pastę należy smażyć przez kolejne 3 minuty. Po dodaniu połowy mleka kokosowego gotować przez 5 minut. Dodać ziemniaki, cukier, sos rybny, orzeszki, pastę tamaryndową, liście laurowe, wodę oraz pozostałą część mleka kokosowego. Gotować przez 30 minut. Cebulę dodać w ostatnich 5 minutach smażenia. Podawać z ryżem.
Składniki:
- 750 g małych równych ziemniaków
- 5 cm imbiru
- 2 cm galangalu (niekoniecznie)
- 4 długie papryczki chili (z nasionami jeśli chcecie żeby było ostre)
- trawa cytrynowa (tylko dolna miękka część)
- 2 ząbki czosnku
- 4 szalotki
- kilka liści bazylii, może być nasza europejska
- liść laurowy lub indonezyjskie liście daon salam
- puszka 400 ml mleczka kokosowego
- szczypta kurkumy
Przygotowanie:
Ziemniaki umyć, nie obierać, naciąć nożem. Na patelni zredukować mleczko kokosowe do połowy objętości. Następnie pokrojone na kawałki składniki (oprócz ziemniaków) zblendować, po czym wymieszać je z mleczkiem. Gotować na wolnym ogniu przez 20 minut. Dodać ziemniaki i nadal gotować na wolnym ogniu około 45 minut. Pasta powinna zmienić kolor a ziemniaki zacząć chłonąć smak.
Literatura:
- AK Chudiwal et al., Alpina Galanga Willd. – An Overview on phyto-pharmacological properties; Indian Journal of Natural Products and Resources; Vol. 1(2), June 2010.
- Ramesh K et al., Alpina Galanga – An Important Medicinal Plant: A Review; Der Pharmacia Sinica, 2011, 2
- Dhirener Kaushk et al., Current Pharmacological and phytochemical studies of the plant Alpina Galanga; Journal of Chinese Integrative Medicine, October 2011, vol. 9
- Przepisy ze strony: www.slodkokwasny.com
Chcąc przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej wcale nie musimy sięgać po suplementy. Wystarczy, że zajrzymy do naszej kuchni i skorzystamy z wiedzy znanej od pokoleń. czytaj więcej
Popularna przyprawa z Azji, stanowi naturalny lek w walce z katarem, bólem gardła oraz innymi objawami przeziębienia. czytaj więcej
Ta znana od dawna roślina słynie ze swych leczniczych właściwości głównie w Azji. U nas jest coraz popularniejszym dodatkiem do potraw, jednak pozostaje mniej znana, jako skuteczny środek na przeziębienia, bóle miesiączkowe czy mdłości. Poznajmy siłę imbiru. czytaj więcej
Opinie
wyłącz pisanie odpowiedziTwoja opinia jest ważna. Zarówno dla nas jak i innych osób korzystających z naszego serwisu.
Już za 20zł ! Tabela zamienników GRATIS !