Dieta przyspieszająca metabolizm. Produkty przyspieszające metabolizm
Aktualizacja: 1 października, 2020
Presja posiadania idealnego ciała jest w obecnych czasach bardzo duża. Większość z nas niejednokrotnie natknęła się na reklamy cudownych środków, których spożycie ma gwarantować przyspieszenie metabolizmu. Często słyszymy, że jakiś produkt ma ujemne kalorie, że stosując określoną dietę wpłyniemy na zwiększenie tempa przemiany materii.
Czy dieta przyspieszająca metabolizm rzeczywiście istnieje? Co warto włączyć do jadłospisu, aby podkręcić nieco zachodzące w nim procesy energetyczne?
Zacznijmy od zastanowienia się czym w ogóle jest metabolizm. Obejmuje on zintegrowane, określone reakcje chemiczne, które zachodzą w naszym organizmie. Umożliwiają one pozyskanie energii ze środowiska, a następnie zużycie jej podczas syntezy cząsteczek służących do wytwarzania białek, tłuszczów oraz węglowodanów [1].
Podstawowa przemiana materii to najniższy poziom przemian energetycznych, jakie zachodzą w organizmie człowieka, który przebywa w warunkach zupełnego spokoju fizycznego, psychicznego, na czczo oraz w odpowiednim mikroklimacie [2].
Z kolei na wartość całkowitej przemiany materii człowieka oprócz podstawowego metabolizmu wpływ ma aktywność fizyczna oraz proces termogenezy, czyli produkcji ciepła przez organizm.
Zarówno wykonywanie pracy fizycznej, jak i czynny odpoczynek (spacery, treningi czy chociażby rezygnacja z windy na rzecz schodów) zdecydowanie zwiększają zapotrzebowanie energetyczne w porównaniu z potrzebami energetycznymi osób, które prowadzą siedzący tryb życia.
Natomiast na termogenezę wpływ ma m.in. spożywanie pokarmu. Termogeneza poposiłkowa definiowana jest jako okresowy wzrost tempa przemiany materii oraz wydatków energetycznych ustroju, który związany jest przede wszystkim z trawieniem, wchłanianiem, a także transportem składników odżywczych [3].
Produkty przyspieszające metabolizm
Tempo przemiany materii zależy od ilości i składu spożywanego pokarmu. Białko zwiększa wydatki energetyczne o 25% dostarczonej energii, tłuszcze o 5–10%, natomiast węglowodany o ok. 6% [4].
Wynika z tego, iż produkty białkowe wykazują największe właściwości przyspieszające przemianę materii. Zaliczyć do nich możemy m.in. chude mięso, ryby, nabiał, warzywa strączkowe. Na ich strawienie organizm zużywa dużą ilość energii.
Również picie kawy sprzyjać może zwiększeniu tempa metabolizmu. W przeprowadzonych badaniach wykazano, iż termogeneza poposiłkowa jest wyższa, jeśli do danego posiłku wypije się kawę. Odpowiedzialna za to jest kofeina, która wykazuje działanie przyspieszające procesy energetyczne [5].
Chcąc przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej warto sięgnąć po papryczkę chili. To ostre w smaku warzywo zawiera sporą ilość kapsaicyny – związku posiadającego właściwości zwiększające metabolizm.
Wśród polecanych produktów nie powinno zabraknąć zielonej herbaty. Badania naukowe wykazały bowiem, że katechiny zielonej herbaty pomagają spalać tkankę tłuszczową i przyspieszają metabolizm [6].
Poznaj 20 produktów, które przyśpieszają spalanie tkanki tłuszczowej!
Dieta przyspieszająca metabolizm
Jeśli naszym celem jest podkręcenie tempa metabolizmu, nie powinniśmy stosować diet, które wprowadzają restrykcyjne ograniczenie podaży kalorii.
W warunkach niedożywienia kalorycznego zmniejszeniu ulega ciepłotwórcze działanie pożywienia. Ponadto za sprawą zmian adaptacyjnych zmniejsza się wielkość podstawowej przemiany materii. Uważa się, iż jest to skutkiem ograniczenia aktywności współczulnego układu nerwowego [7].
Chcąc przyspieszyć przemiany energetyczne zachodzące w naszym organizmie nie możemy zapominać o śniadaniach. Z przeprowadzonych badań wynika, że czas spożycia posiłku ma znaczenie, jeśli chodzi o termogenezę poposiłkową. Porównano sposób oddziaływania tej samej potrawy w zależności od tego czy została ona zjedzona rano czy wieczorem. Wyniki jednoznacznie wykazały, iż tempo metabolizmu przyspieszało bardziej po porannym posiłku niż po wieczornym [8].
Znaczenie ma również to, jaką ilość czasu poświęcamy na spożywanie posiłków. Zmierzono poposiłkową termogenezę u osób podzielonych na dwie grupy, z których jedna jadła powoli, dokładnie gryząc każdy kęs, druga z kolei spożywała potrawę dużo szybciej. Tempo metabolizmu u badanych z grupy pierwszej było wyższe niż u pochłaniających posiłek w pośpiechu [9].
Warto wspomnieć o wodzie. Jest ona podstawowym środowiskiem dla przemian metabolicznych. Bez odpowiedniego nawodnienia wiele procesów nie będzie przebiegać prawidłowo, dlatego nie zapominajmy o regularnym piciu wody.
Każdy z nas ma inne tempo metabolizmu. Uzależnione jest ono od czynników genetycznych, ale również w ogromnej mierze od naszego stylu życia. Odpowiednia dieta połączona z aktywnością fizyczną pomoże nam podkręcić tempo przemiany materii. Pamiętajmy jednak, że nie istnieje cudowna dieta, dzięki której będziemy mogli jeść bez ograniczeń, ciesząc się jednocześnie spadającymi kilogramami. Niemniej jednak, chcąc przyspieszyć zachodzące w organizmie procesy energetyczne, warto sięgnąć po produkty wykazujące takie właściwości.
Literatura:
- Metabolizm i żywienie, Ming Yeong Lim, Jason O’Neale Roach, wydanie I, 3
- Dietetyka żywienie zdrowego i chorego człowieka, Helena Ciborowska, Anna Rudnicka, PZWL, Wydanie IV rozszerzone i uaktualnione, 20
- Żywienie człowieka Podstawy nauki o żywieniu, redakcja naukowa Jan Gawęcki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, 137-138
- Żywienie człowieka Podstawy nauki o żywieniu, redakcja naukowa Jan Gawęcki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, 138
- Caffeine and coffee: their influence on metabolic rate and substrate utilization in normal weight and obese individuals., Acheson KJ, Zahorska-Markiewicz B, Pittet P, Anantharaman K, Jéquier E., Am J Clin Nutr. 1980 May;33(5):989-97., [dostęp on-line https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7369170]
- Capsaicin and Related Food Ingredients Reducing Body Fat Through the Activation of TRP and Brown Fat Thermogenesis., Saito M, Adv Food Nutr Res. 2015;76:1-28. doi: 10.1016/bs.afnr.2015.07.002. Epub 2015 Sep 26. [dostęp on-line https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26602570]
- Żywienie człowieka Podstawy nauki o żywieniu, redakcja naukowa Jan Gawęcki, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2012, 152
- Is the timing of caloric intake associated with variation in diet-induced thermogenesis and in the metabolic pattern? A randomized cross-over study., Bo S, Fadda M, Castiglione A, Ciccone G, De Francesco A, Fedele D, Guggino A, Parasiliti Caprino M, Ferrara S, Vezio Boggio M, Mengozzi G, Ghigo E, Maccario M, Broglio F. [dostęp on-line https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26219416]
- The number of chews and meal duration affect diet-induced thermogenesis and splanchnic circulation., Hamada Y, Kashima H, Hayashi N., Obesity (Silver Spring). 2014 May;22(5):E62-9. doi: 10.1002/oby.20715., [dostęp on-line https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24493207]
Ciekawy artykuł, dość przekonywujący. Osobiście już jakiś czas szukam i zastanawiam się nad wyborem diety , w tej plusem jest możliwość spożywania kawy 😉 co prawda już od września zapisałam się na zajęcia z zumby, do tego regularne spacery i oprócz naturalnych witamin z posiłków, wspomagam się tonikiem. W mojej rodzinie sprawdzony-dodaje energii. Jednak coś bym jeszcze zmieniła w odżywianiu i może spróbuję tego rodzaju diety. Muszę jeszcze doczytać.
Podstawa to zdrowa dieta połączona z aktywnością fizyczną.Mi udało się już schudnąć 9 kg stosując tę dietę .Dodatkowo peeling z kawy i ciało stało się szczupłe i jędrne 🙂 Pozdrawiam.